چاپ افست به زبان ساده - ایرانیان پک

چاپ افست به زبان ساده

چاپ افست یکی از مرسوم ترین شیوه های چاپ است که تقریبا برروی تمامی انواع کاغذ و مقوا قابل اجراست. هر یک از دستگاه های چاپ در این روش دارای ابعاد مشخصی است که به ترتیب عبارت اند از: ۲۵در۳۵، ۳۵در۵۰، ۵۰در۷۰، ۱۰۰ در ۱۴۰. متداول ترین مدل چاپ افست به CMYK شهرت دارد که از ابتدای نام چهاررنگ اصلی فیروزه ای، ارغوانی، آبی و زرد به زبان آلمانی گرفته شده است.به لحاظ شیمیایی چاپ افست حاصل تقابل آب و مرکب برروی صفحه ای آلمینیومی است که اصطلاحا زینک نامیده می شود.

چاپ افست قریبا برروی تمامی انواع کاغذ و مقوا قابل اجراست.

فرآیند چاپ

ساده ترین شیوه برای توضیح فرآیند چاپ افست  بدین صورت است: ابتدا آنچه باید چاپ شود را به روی زینک منتقل می کنند، سپس با استفاده از مواد شیمیایی نوعی حساسیت روی زینک ایجاد می کنند تا فقط عکس ها و نوشته ها مرکب را به خود جذب کنند. سپس زینک به روی استوانه یا غلطک اول قرار می گیرد که طرح آن در اثر فشار روی استوانه لاستیکی دوم قرار می گیرد و کاغذ سفید نیز روی استوانه سوم.

ofset flash

نهایتا از برخورد استوانه جوهری دوم و استوانه مجهز به کاغذ طرح روی آن چاپ می شود.

OffsetPrinting 02 OffsetPrintingMachine

مزایا و معایب

به لحاظ اقتصادی به صرفه ترین نوع به حساب می آید زیرا ظرفیت تیراژ بالا را دارد وزینک ها به طور معمول تا تیراژ ۵۰۰۰۰ عدد را به خوبی چاپ می کنند. این نکته را فراموش نکنید که غیر از چاپ دیجیتال تمامی انواع چاپ نیاز به کلیشه دارند اما تولید کلیشه افست سریع تر و ساده تر است. به لحاظ کیفیت می توان گفت علی رقم پیشرفت ها و توسعه چاپ دیجیتال در سال های اخیر، چاپ افست همچنان کیفیت و ماندگاری بیشتری برروی کاغذ و مقوا دارد و به همین دلیل مشتریان خود را حفظ کرده است.

DE Zeitungsrollenoffsetdruck by Steschke
offset
offset1
Offset2

با وجود این که بسیاری از صنایع چاپ و بسته بندی این نوع چاپ را به مشتری پیشنهاد می دهند و ضمن در نظرگرفتن تمامی مزایای این نوع چاپ مواردی وجود دارد که باید با دقت بیشتری در مورد آن تامل شود. به عنوان مثال اگجر قصد چاپ جعبه پیتزا با مقوای دوبلکس را داشته باشید، به دلیل فشار غلطک ها برروی مقوا ممکن است شکل خود را از دست بدهد و کارایی لازم را نداشته باشد، که برای این نوع به خصوص از مقوا چاپ فلکسو نوصیه می شود. در مطالب بعدی با این نوع چاپ بیشتر آشنا می شویم.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!