ایرانیان پک

ایرانیان پک
ایرانیان پک

چاپ سیلک چیست؟ به همراه ویدئو و نکات چاپ سیلک

چاپ سیلک

چاپ سیلک چیست؟ کاربردهای چاپ سیلک

چاپ سیلک یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین نوع چاپ در دنیاست که اولین بار توسط ژاپنی‌ها انجام شد و با گذشت زمان در سراسر جهان استفاده از این نوع چاپ رواج پیدا کرد؛

با این تفاوت که امروزه این دستگاه برای کاریری آسان‌تر مدرن‌تر و بروزتر شده است تا برای چاپ روی هر نوع جنسی استفاده شود.

دلیل محبوبیت این نوع چاپ برای افراد این است که کارکردن با چاپ سیلک ساده است و این دستگاه چاپ اندازه متوسطی دارد که جا گیر نیست و در محیط‌های کوچک هم قابل استفاده است.

استفاده از چاپ سیلک هزینه پایینی دارد و البته کیفیت رنگ بالایی دارد و به همین دلایل باعث محبوبیت این دستگاه چاپ شده است.

چاپ سیلک رنگی

چاپ سیلک چگونه کار می‌کند؟

چاپ سیلک به صورت ماشینی و دستی انجام می‌شود؛ تفاوتی که این دو با هم دارند در تعداد و سرعت چاپ است.

تفاوت دیگری که چاپ سیک دستی با اتومات دارد در مرحله کاردک کشی است، در چاپ دستی اینکار توسط افراد انجام می‌شود، اما در چاپ سیلک ماشینی توسط دستگاه بصورت خودکار انجام می‌شود.

چاپ سیلک توسط پارچه یا توری که روزنه‌های ریزی دارد و شابلون‌های مختص خودش انجام می‌شود.

 از چاپ سیلک برای چاپ تصاویر و طرح‌ها بر روی تی‌شرت، کیف‌، کاغذ، چوب، سرامیک چرم مصنوعی و… استفاده می‌شود.

امکان چاپ دستی و ماشینی توسط چاپ سیلک وجود دارد. سادگی کار با چاپ سیلک و ارائه تصاویر چاپی با کیفیت باعث شده در هر صنفی که نیاز به چاپ است الویت اول قرار بگیرد.

با چاپ سیلک می‌توان هر نوع اشکال و یا تصویر را بر روی اقلام مختلف چاپ کرد.

توری یا پارچه در یک قاب مخصوص ثابت می‌ماند و سپس انتقال تصویر و رنگ انجام می‌شود؛ در این مرحله هر قسمتی که نیاز به چاپ تصویر ندارد با ماده‌ای پوشانده می‌شود.

چاپ سیلک امکان چاپ تک رنگ و 4 رنگ را دارد و تمام رنگ‌ها با بالاترین کیفیت ارائه می‌کند که پر استفاده‌ترین استفاده از چاپ 4 رنگ برای لباس است.

انجام چاپ سیلک

انواع کاربرد چاپ سیلک چیست؟

امروزه کاربرد چاپ سیلک در تمام جهان بسیار گسترده‌ است و از این دستگاه برای کالاهای پزشکی، هدایای تبلیغاتی، قطعات صنعتی، اسباب بازی، ظروف چینی، محصولات آرایشی و بهداشتی، نایلون و نایلکس، جعبه، کارتن، پارچه، چاپ لیبل، چاپ گرافیک، صنایع خودرو سازی، قطعات لوازم خانگی، مواد شوینده، چرم مصنوعی، تقویم و سررسید، سرامیک، ظروف غذا و…. استفاده شده است.

بهترین جوهر چاپ سیلک چیست؟

در این تکنیک چاپ از رنگ‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد که ترکیبات اصلی آن‌ها آب و روغن است. خاصیت رنگ چاپ سیلک چسبناک است ؛ همانطور که ظاهر آن با رنگ معمولی تفاوت دارد خاصیت و کارایی آن هم متفاوت  است.

رنگ سیلک به دو دسته تقسیم می‌شود:

تک رنگ و چند رنگ؛ از چاپ چند رنگ برای ایجاد طرح بر روی لباس استفاده می‌شود که در ادامه متن به معرفی کاربردی‌ترین رنگ‌های چاپ سیلک می‌پردازیم.

  • جوهر pvc

جوهر pvc بیشترین کاربردی که دارد برای قطعات صنعتی، پلی اتیلن است.

از این جوهر برای انواع چوب، چرم مصنوعی، فلز، تقویم و سر رسید، پلاستیک یا نایلون و… استفاده می‌شود.

  • رنگ پلاستیزول

رایج‌ترین استفاده‌ای که از جوهر رنگ پلاستیزول می‌شود برای پارچه و لباس است که به علت ارائه رنگ و تصاویر شفاف و باکیفیت این جوهر به عنوان محبوب‌ترین و معروف‌ترین چاپ شناخته شده است.

این جوهر رنگ‌های متفاوت و زیادی دارد که اکثر رنگ‌های آن براق هستند اما برخی از رنگ‌های مات را هم دارا می‌باشد.

  • رنگ پلی اتلین

مرکب پلی اتلین مشابه pvc  می‌باشد و تفاوتی که باهم دارند در چسبندگی آنهاست از این رنگ برای محصولاتی که جنس سخت‌تری دارند استفاده می‌شود.

رایج‌ترین استفاده از رنگ پلی اتلین برای کالاهایی است که جنس آن پلی اتلین است.

این جوهر، تنوع رنگی زیادی دارد که انتخاب خریدار را راحت‌تر می‌کند.

  • رنگ جیر

رنگ جیر نوعی افزودنی است که به ماده پلاستیزول اضافه می‌شود و رنگ شیری دارد. با این ترکیب هر رنگی     را می‌توانید به حالت جیر در بیارید و دیگر نیازی به استفاده از پارچه‌های جیر ندارید.

  • رنگ اورینت

جوهر اورینت برای چاپ تصویر و طرح بر روی پارچه کتان و نخ پنبه کاربرد دارد که استفاده از این رنگ به دو بخش مهم تقسیم می‌شود؛

کیفیت پایانی تصاویر با استنفاده از رنگ اورنیت به عوامل مختلفی مثل جنس پارچه، دستگاه خشک کن آن دارد.

رنگ اورینت زیر کار:

کیفیت چاپ رنگ و تصاویر با استفاده از رنگ اورنیت زیر کار بیشتر از رنگ روی کار است چرا که پوشش دهی بیشتری دارد و البته کیفیت رنگ دهی به الیاف پارچه هم مربوط می‌شود.

برای استفاده از این رنگ جوهر در ابتدا رنگ با مقداری آب رقیق می‌شود و سپس کار انجام می‌شود.

رنگ اورنیت روی کار:

رنگ اورنیت روکار سید رنگ است و برای استفاده از آن باید با بقیه رنگها ترکیب شود و رنگ دلخواه شما را ارائه دهد؛ برای استفاده از اونیت رو کار نیاز به استفاده از شابلون است.

screen printing squeeges

ملزومات چاپ سیلک اسکرین:

  • لاک و حساس کننده سیلک

این لاک از دو ماده ژلاتین و بیکرومات تشکیل شده که پس از ترکیب این دو با هم ماده‌ای سبز رنگ بوجود می‌آید. این ماده در مقابل نور حساس است و واکنش نشان می‌دهد.

  • میز نور سیلک

داشتن میز نور سیلک برای ارائه طرح و رنگ مناسب برای ساخت شابلون‌ها کاربرد دارد که داخل آن از لامپ یووی استفاده شده.

 استفاده از این میز باعث می‌شود فاصله، ارتفاع، تعداد و شدت نور را تنظیم کنید چون این موارد مهمترین مرحله عکاسی شابل محسوب می‌شوند.

  • دستگاه خشک کن

پس از چاپ طرح اختصاصی بر روی اجسام برای خشک شدن آن نیاز به زمان و فضای کافی برای خشک شدن آن‌ها دارید. استفاده از برخی رنگ‌‌های چاپ که بر پایه آب هستند زودتر از مابقی جوهرها خشک می‌شوند و این ممکن است که بدون استفاده از دستگاه خشک کن اینکار انجام شود اما برای رنگ‌های روغنی بدون دستگاه خشک کن امکانپذیر نیست.

  • پاک کننده شابلون

پس از استفاده از رنگ‌های مختلف بر روی شابلون یا قالب، برای استفاده مجددد از آنها نیاز به تمیز کردن شابلون‌ها دارید؛ برای شستشوی شابلون ها نیاز به پاک کننده مخصوص داربد و نباید از هر گونه شوینده ای استفاده شود چرا که به مرور زمان باعث پوسیدگی می‌شود.

  • کاغذ مخصوص چاپ سیلک

برای چاپ عکس و طرح، نیاز به کاغذ مخصوص دارید که بعد از چاپ بر روی قاب آغشته به جوهر چاپ قرار می‌گیرد.

لوازم چاپ سیلک

مزایا و معایب چاپ سیلک چیست؟

تنوع بالا رنگ‌ها

تنوع رنگ در این نوع چاپ بسیار بالا است و هر رنگی که مد نظر شما است در این دستگاه انجام شدنی است، فقط باید به این نکته توجه کنید که چه رنگ و چه نوع چاپی را برای کدام محصول مد نظر دارید؛ در بعضی مواقع ممکن است رنگی که انتخاب می‌کنید برای برخی از اقلام و اجناس قابل اجرا نباشد.

هزینه پایین چاپ

افرادی که نیاز دارند از چاپ برای محصولاتشان استفاده کنند همیشه این دغدغه را داردند که هزینه بالایی نپردازند؛ استفاده از چاپ سیلک هزینه زیادی ندارد حتی در تیراژ بالا هم مقرون به صرفه و اقتصادی است.

چاپ روی سطوح مدور و غیر هم سطح

چاپ سیلک قابلیت این را دارد که هر نوع طرح و رنگی را بر روی سطوح غیر هم سطح اعمال کرد و با این روش می‌توان طرح اختصاصی را بر روی اجناسی مثل لیوان، ساعت دیواری، تقویم و سررسید چاپ کرد.

کیفیت بالا چاپ و تصاویر

در دستگاه چاپ سیلک جوهر مستقیما بر روی اجسام پخش می‌شود و همین موضوع باعث ایجاد تصاویر باکیفیت با رنگ‌های شفاف می‌شود. این نکته را هم در نظر داشته باشید که ارائه تصاویر اگرچه با کیفیت است اما در مقایسه با چاپ دیجیتال کیفیت کمتری دارد.

نیاز به فضای کم و متوسط

دستگاه چاپ سیلک در ابعاد مختلف طراحی و تولید شده است که هر کدام کاربرد هود را دارد اما برای داشتن این دستگاه چاپ نیاز به فضای زیادی ندارد و با در اختیار داشتن فضای حداقل 12 متر می‌توانید کارگاه کوچک خود را داشته باشید و از این دستگاه چاپ هم استفاده کنید.

امکان چاپ بر روی هر سطوح و هر اقلامی

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم استفاده از این چاپ بسیار گسترده است و در اکثر اقلام مورد استفاده قرار می‌گیرد به همین دلیل بیشترین استفاده و کاربرد را دارد.

چاپ سیلک قابلیت چاپ هر نوع طرح و رنگی را بر روی سطوح مدور و غیر هم سطح را دارد. با این روش می‌توان طرح اختصاصی را بر روی اجناسی مثل شیشه، لیوان، ساعت دیواری، تقویم و سررسید چاپ کرد.

قابلیت ارائه رنگ با کیفت در پارچه تیره

با استفاده از چاپ سیلک می‌توان روی تیره‌ترین پارچه هر طرح و رنگی را چاپ کرد.

هنگام چاپ با این دستگاه رنگ بر عمق پارچه نفوذ میکند که همین باعث می‌شود طرح و رنگ جذابی ظاهر شود. با چاپ سیلک امکان چاپ بر روی هر جنس و رنگ پارچه وجود دارد.

معایب چاپ سیلک

استفاده از این چاپ زمان‌بر نیست اما هنگامی که بخواهید از رنگ‌های بیشتری استفاده کنید، هزینه و زمان بیشتری نیاز دارد.

چاپ سیلک برای اکثر اجسام کاربرد دارد اما از این نوع چاپ نمی‌توان بر روی اشیاع خیلی کوچک چاپ انجام داد و باید ابعاد متناسب را دارا باشد.

استفاده از جوهرهای چاپ سیلک با محیط زیست سازگار نمی‌باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در مجله چاپ و بسته بندی و دریافت مقالات روز این حوزه
لطفا ایمیلتان را در فرم زیر وارد کنید

آماده پاسخگویی به شما هستیم ...
ارسال پیام داخل واتساپ