چاپ دیجیتال به زبان ساده - ایرانیان پک

ایرانیان پک

مشاوره رایگان

چاپ دیجیتال به زبان ساده

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
چاپ دیجیتال به زبان ساده

چاپ دیجیتال به زبان ساده

 

صنعت چاپ همچون سایر صنایع با پیشرفت های تکنولوژی ارتقا یافته و در سال‌های اخیر دستخوش تغییرات بسیاری شده است. یکی از جدید ترین روش های چاپ که با گسترش صنایع مورد توجه قرار گرفته روش چاپ دیجیتال است که از نظر صرفه جویی در زمان و مزیت های دیگر قابل بررسی بوده و این انتظار وجود دارد تا با تکمیل این روش در سال‌های آینده جهش بزرگی در صنایع چاپ به وجود بیاید. در این مقاله قصد داریم با ابعاد فنی و مزیتی این روش به زبان ساده آشنا شویم. چاپ دیجیتال

مزایای چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال با وجود این که در بین سایر روش ها گران ترین به حساب می آید و نسبت به روش های سنتی هزینه بیشتری دارد اما با حذف لیتوگرافی سرعت عمل را به شکل فوق العاده ای افزایش داده و به دلیل انجام چاپ به وسیله رایانه درصد خطاهای انسانی را کاهش داده است. در روش های سابق هزینه چاپ بستگی به تعداد تیراژ داشت اما در این روش تعداد مطرح نیست و به دلیل عدم استفاده استفاده از پلیت و لیتوگرافی در چاپ مجدد امکان استفاده از طرح جدید فراهم است.

چاپ دیجیتال 

استفاده از چاپ دیجیتال در ایران همزمان با ورود کامپیوتر در سال 1380 صورت گرفت و خصوصا در چاپ های تبلیغاتی تحول بزرگی به وجود آورد. با این وجود از نظر کیفیتی چاپ افست جایگاه بهتری داشته و به همین علت همچنان مشتری بیشتری نسبت به چاپ دیجیتال دارد.علت این موضوع دستگاه های بی کیفیت چاپ دیجیتال است که اخیرا به کشور وارد شده و همچون دستگاه های اولیه قدرت پردازش رنگ را ندارد و این موضوع در مقام مقایسه چاپ افست و دیجیتال ( چاپ فلکسو )، حتی در چاپ تک رنگ مشکی به وضوح روشن است.

روش چاپ

چاپگر های دیجیتال دقیقا مثل پرینتر های شخصی عمل می کنند، یعنی رایانه تمام اطلاعات لازم را به دستگاه چاپگر انتقال داده و دستگاه شروع به چاپ می کند. اما بر اساس نوع متریالی که چاپ روی آن صورت می گیرد تفاوت های در جزئیات چاپ وجود دارد و بر همین اساس به چهار دسته تقسیم می‌شود:

1 روش دیجیتالی یا پرتویی : در این روش فرآیند چاپ بر اثر تاباندن اشعه روی یک محیط حساس به نور صورت می‌گیرد و طی دو مرحله چاپ و ظهور صورت می‌گیرد.

2 روش الکتروفتوگرافی : در این روش جوهر مرکب پودری یا مایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3 روش چاپ لیزری : در این روش فرآیند چاپ روی یک مقوا حساس به حرارت صورت می گیرد و براساس یک فعل و انفعالات شیمیایی طرح روی بستر چاپ شکل می‌گیرد.

4 روش دیجیتالی تصعید رنگ : در این روش رنگ ابتدا روی یک سلفون قرا می‌گیرد و سپس بر اساس الگوریتمی که رایانه برای دستگاه تعیین می کند طی عمل تصعید رنگ روی کاغذ چاپ می شود.

چاپ دیجیتال

ابعاد و تعرفه های چاپ

چاپ دیجیتال در سه ابعاد متوسط، بزرگ و عریض صورت می گیرد که هریک نیازمند دستگاه مخصوص به خود می باشد. هزینه های این روش براساس نوع کاغذ، تعداد رنگ و تیراژ متغیر است امام همان طور که ذکر شد هزینه لیتوگرافی ندارد و در ابعاد محدود چون امکان تغییر طرح وجود دارد به صرفه است. نکته دیگر این که تعرفه چاپ یکرو دو برابر دو رو است و ابعاد بیشتر نیز هزینه بیشتری دارد. ایده بسته بندی

کاربرد و خدمات چاپ

در کسب و کار فست فود و رستوران، به نظر می رسد به صرفه ترین کاربرد چاپ دیجیتال برای منو و تراکت، کارت ویزیت یا کاتالوگ باشد و چون موارد ذکر شده معمولا در تعداد محدود به چاپ می رسد، با کیفیت ترین چاپ و منعطف ترین طرف ذا برای شما در بر خواهد داشت. امان استفاده از لمینت و یا قراردادن طرح چاپ شده روی شاسی و تخته نیز وجود دارد و از این نظر نیز بهترین گزینه برای منو رستوران محسوب می شود