ایرانیان پک

چاپ دیجیتال به زبان ساده

چاپ دیجیتال به زبان ساده

در این صفحه قصد داریم شما را در مورد چاپ راهنمایی کنیم تا هر سوالی که در مورد چاپ دارید پاسخ داده شود. جهت ثبت سفارش انواع بسته بندی با طراحی اختصاصی و رایگان، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان فروش ما شما را راهنمایی کنند.

چاپ دیجیتال چیست؟ به زبان ساده

یکی از جدیدترین روش‌های چاپ که با گسترش صنایع مورد توجه قرار گرفته روش چاپ دیجیتال است که از نظر صرفه‌جویی در زمان و مزیت‌های دیگر قابل بررسی بوده و این انتظار وجود دارد تا با تکمیل این روش در سال‌های آینده جهش بزرگی در صنایع چاپ به وجود بیاید.

در این مقاله قصد داریم با ابعاد فنی و مزیتی به زبان ساده با چاپ دیجیتال آشنا شویم.

هم‌چنین بخوانید: چاپ افست به زبان ساده

مزایای چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال با وجود این که در بین سایر روش‌ها گران‌ترین به حساب می‌آید و نسبت به روش‌های سنتی هزینه بیشتری دارد اما با حذف لیتوگرافی سرعت عمل را به شکل فوق‌العاده‌ای افزایش داده و به‌دلیل انجام چاپ به وسیله رایانه درصد خطاهای انسانی را کاهش داده است.

در روش‌های سابق هزینه چاپ بستگی به تعداد تیراژ داشت اما در این روش تعداد مطرح نیست و به دلیل عدم استفاده استفاده از پلیت و لیتوگرافی در چاپ مجدد امکان استفاده از طرح جدید فراهم است.

چاپ دیجیتال 

استفاده از چاپ دیجیتال در ایران هم‌زمان با ورود کامپیوتر در سال 1380 صورت گرفت و خصوصا در چاپ‌های تبلیغاتی تحول بزرگی به وجود آورد.

با این وجود از نظر کیفیتی چاپ افست جایگاه بهتری داشته و به همین علت هم‌چنان مشتری بیشتری نسبت به چاپ دیجیتال دارد.

علت این موضوع دستگاه‌های بی‌کیفیت چاپ دیجیتال است که اخیرا به کشور وارد شده و هم‌چون دستگاه‌های اولیه قدرت پردازش رنگ را ندارد و این موضوع در مقام مقایسه چاپ افست و دیجیتال (چاپ فلکسو)، حتی در چاپ تک رنگ مشکی به وضوح روشن است.

روش چاپ دیجیتال

چاپگرهای دیجیتال دقیقا مثل پرینترهای شخصی عمل می‌کنند، یعنی رایانه تمام اطلاعات لازم را به دستگاه چاپ‌گر انتقال داده و دستگاه شروع به چاپ می‌کند.

بر اساس نوع متریالی که چاپ روی آن صورت می‌گیرد تفاوت‌های در جزئیات چاپ وجود دارد و بر همین اساس به چهار دسته تقسیم می‌شود:

روش دیجیتالی یا پرتویی:

در این روش فرآیند چاپ بر اثر تاباندن اشعه روی یک محیط حساس به نور صورت می‌گیرد و طی دو مرحله چاپ و ظهور صورت می‌گیرد.

روش الکتروفتوگرافی:

در این روش جوهر مرکب پودری یا مایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش چاپ لیزری:

در این روش فرآیند چاپ روی یک مقوا حساس به حرارت صورت می گیرد و براساس یک فعل و انفعالات شیمیایی طرح روی بستر چاپ شکل می‌گیرد.

روش دیجیتالی تصعید رنگ:

در این روش رنگ ابتدا روی یک سلفون قرا می‌گیرد و سپس بر اساس الگوریتمی که رایانه برای دستگاه تعیین می کند طی عمل تصعید رنگ روی کاغذ چاپ می شود.

چاپ دیجیتال

ابعاد و تعرفه‌های چاپ دیجیتال


چاپ دیجیتال در سه ابعاد متوسط، بزرگ و عریض صورت می گیرد که هریک نیازمند دستگاه مخصوص است.

هزینه‌های این روش براساس نوع کاغذ، تعداد رنگ و تیراژ متغیر است اما همان‌طور که ذکر شد هزینه لیتوگرافی ندارد و در ابعاد محدود چون امکان تغییر طرح وجود دارد به صرفه است.

نکته دیگر این که تعرفه چاپ یک‌رو دو برابر دو رو است و ابعاد بیشتر نیز هزینه بیشتری دارد. ایده بسته بندی

کاربرد و خدمات چاپ دیجیتال


در کسب و کار فست فود و رستوران، به نظر می‌رسد به‌صرفه‌ترین کاربرد چاپ دیجیتال برای منو و تراکت، کارت ویزیت یا کاتالوگ باشد و چون موارد ذکر شده معمولا در تعداد محدود به چاپ می‌رسد، با کیفیت‌ترین چاپ و منعطف‌ترین طرف برای شما در بر خواهد داشت.

اما استفاده از لمینت و یا قراردادن طرح چاپ شده روی شاسی و تخته نیز وجود دارد و از این نظر نیز بهترین گزینه برای منو رستوران محسوب می‌شود.

به این صفحه امتیاز دهید!

مقالات پیشنهادی