بسته بندی شیرینی

بسته‌بندی نان و شیرینی

جعبه شیرینی

بسته بندی نان و شیرینی در قنادی‌ها جایگاه ویژه و با اهمیتی به خود اختصاص داده است. هر چه زمان پیش می‌رود، به ویژه در نانوایی‌ها و قنادی‌ها، به ندرت می‌توان محصول را بدون بسته بندی دید. مغازه‌هایی که در آن‌ها اثر چندانی از کالاهای بسته بندی شده نباشد، فقط ممکن است به ندرت در جوامع توسعه نیافته، آن هم در بازارهای محلی و بسیار محدود، دیده شوند.

لازم است بدانید اهمیت شکل ظاهری تولیدات کمتر از کیفیت آن نیست. لذا در بسته بندی نباید فقط به حفظ محصول یا امکان حمل آن اندیشید، بلکه بسته بندی یک نوع تبلیغات ارزان برای کسب و کار است و باید در طراحی و تولید آن دقت زیادی داشته باشید.

به طور کلی عملکردهای بسته بندی نان و شیرینی را می‌توان به دو دسته کاربردی و ترغیبی تقسیم کرد. از جمله عملکردهای کاربردی می‌توان به حفاظت از محتوی و همچنین تسهیل و کمک در استفاده از کالا و حمل، نگهداری و توزیع آن اشاره کرد؛ و در میان جنبه‌های ترغیبی، ایجاد انگیزه خرید و معرفی صحیح کالا را می‌توان نام برد.

اهمیت بسته بندی نان و شیرینی

نان و شیرینی در سوپر مارکت‌ها بصورت بسته بندی شده به فروش می‌رسد، سیستم فروش سوپرمارکتی، تقریبا در همه جا فراگیر شده و در این روش، نقش فروشنده در ارائه و معرفی اجناس حذف گردیده و بسته بندی از اهمیت بسیاری برخوردار شده و تا حد زیادی وظایف فروشندگان را هم انجام می‌دهد. از این رو در این سیستم بسته بندی به فروشندهٔ خاموش شهرت یافته است.

بسته‌ بندی نان و شیرینی تبدیل به ابزار قوی برای جلب نظر خریداران، فروش محصول، رواج نام برند و فروش بیشتر شده‌اند. خریداران بی‌اختیار بسته بندی محصولات را می‌بینند، با آن‌ها به عنوان یک اثر هنری ارتباط برقرار می‌کنند، پیام نهفته در آن‌ها را دریافت می‌کنند و تحت تاثیر قرار می‌گیرند. بنابراین بسته بندی می‌تواند افرادی را که در حال گذر از محصول هستند را به‌سوی خود جلب کند.

بسته بندی مرغوب کالا را در مقابل محیط بیرونی و بالعکس حفظ کرده و به بهینه کردن حمل، نگهداری و مصرف آن یاری می‌رساند، همچنین بسته بندی محتوی خود را به مصرف‌کنندگان می‌شناساند و آنان را به خرید ترغیب می‌کند.

بسته بندی فقط ابزاری برای حفظ و نگهداری محصول یا حمل آن نیست، بلکه وسیله‌‌ای برای جلب نظر، گیرایی، ایجاد انگیزهٔ خرید و خلق زیبایی گفته می‌شود. به این ترتیب بسته بندی به مهمترین و قوی‌ترین ابزار برای تبلیغات تبدیل شده و رفته رفته اهمیت و جایگاه ویژه‌‌ای پیدا کرده است.

بسته بندی هویت کالا را مشخص می‌کند و بهترین تبلیغ برای محصولات بشمار می‌رود. بسته‌ها در مجموع قیمت‌ها را کاهش داده و به حفظ محیط زیست کمک می‌کند. طراحی بسته بندی فرآیندی چند جانبه و پیچیده است که اهداف پدیدآورندگان کالا، نیازهای مصرف‌کنندگان، عملکردها، فواید و وظایف بسته بندی از طریق آن به اجرا می‌رسد.

بسته بندی مناسب و کارآمد محتوی خود را در برابر عوامل و تاثیرات محیط محافظت می‌نماید. از این رو بسته بندی را ظرف یا پوشش محصول تعریف کرده‌اند. عوامل مختلفی چون هوا، آب یا رطوبت، گرد و غبار، بو، نور، مواد شیمیایی، حشرات و جانوران موذی، میکروارگانیسم‌ها، فشار، ضربه، لرزش، سرما، گرما، یخ زدگی و عوامل مشابه دیگر که به فراخور حساسیت‌ها و ویژگی‌های محصول می‌توانند به کالای بسته بندی شده صدماتی وارد آورند.

نوع پوشش و مواد و مصالح به کار رفته در بسته بندی‌ها بیشترین سهم را در حفظ محتوی به عهده دارد. از این رو مجموعه ایرانیان پک با دقت، حساسیت و بررسی همه جانبهٔ تکنولوژی روز، نوع مواد و نحوهٔ پوشش را به شکلی انتخاب کرده که ضمن برآورده کردن پسند و سلیقهٔ مصرف کننده از کالا نیز به خوبی محافظت نماید.

پاکت بسته بندی نان و شیرینی

پاکت بسته بندی نان و شیرینی چون برای نگه داری یکی از مواد غذایی روزانه استفاده می‌شود باید از کیفیت زیادی برخوردار باشد. با این حال چه نانوایی‌ها و چه قنادی‌ها هر دو اگر نتوانند تولیداتشان را تازه نگهدارند، محصولات و به طبع آن مشتری خود را از دست خواهند داد. یک بسته بندی مناسب باید بتواند تازگی و کیفیت محصول را حفظ کرده، مانع از آسیب رسیدن به آن شود، اطلاعات محصول بر روی آن چاپ شده و گزینه مناسبی برای تبلیغ باشد.

جنس مقوای پاکت بسته بندی نان و شیرینی، ایندربرد بهداشتی است که مورد تایید سازمان غذا و دارو بوده، همچنین از چاپ افست برای تولید این پاکت‌ها استفاده می‌شود. بنابراین بهداشت مواد و روش‌های به کار گرفته شده در تولید پاکت بسته بندی نان و شیرینی را نمی‌توان از نظر دور داشت. زیرا کوچکترین غبار یا آلودگی سلامت محتوی و به تبع آن سلامت مصرف‌کننده را به خطر می‌اندازد.

باید توجه داشت رطوبت، و احیانا مواد دیگری که به هر شکل ممکن وارد بسته‌ها شوند، می‌توانند با دیگر مواد، واکنش‌های شیمیایی مضر انجام دهند؛ پس باید بسته‌ها را به گونه‌‌ای طراحی و تولید کرد تا از نفوذ آب، بخار آن و هر نوع ماده‌‌ای جلوگیری کند. بسته بندی کالاها، نه تنها وظیفهٔ حفظ سلامت محتوی خود را از آلودگی‌های محیط به عهده دارند، بلکه بر عکس، گاهی وظیفهٔ آن‌ها حفاظت از محیط اطراف، در مقابل آلودگی‌هایی است که محتوی بسته بندی ایجاد کند. (البته این برای بعضی از کالاها صدق می‌کند)

حمل و نقل راحت‌تر و کم هزینه‌تر کالاها در روند تولید، توزیع و مصرف، یکی از اهداف و وظایف بنیادی و اصلی بسته بندی است. در واقع یک بسته بندی مطلوب باید بتواند کالا را در طول مسیر حمل، به حالت اولیهٔ خود حفظ کند. تیم طراحان و سازندگان بسته بندی باید بتوانند مقتضیات خاص بسته بندی کالای خود را در رابطه با حمل و نقل شناسایی کنند این الزامات در مورد محصولات مختلف و نسبت به مقاصد فروش و روش‌های حمل، بسیار متفاوت است.

ابعاد و اندازهٔ بسته‌ها، استفادهٔ بهینه از فضا را در حمل و در انبارداری میسر می‌سازد. اگر بتوان، بسته بندی کوچکتری را با حفظ تمامی کاربردهای آن تولید کرد، شمار بیشتری از محصولات، در هر جابه‌جایی منتقل خواهند شد و در نتیجه، هزینه‌های حمل کاهش خواهد یافت.

حمل و نقل موثر و آسان، نه تنها برای مصرف‌کنندگان و واسطه‌های توزیعی، انگیزهٔ خرید ایجاد می‌کند، بلکه از طریق حفظ محتوی در مقابل صدمات و پایین آوردن هزینه‌های سربار حمل و نگهداری، منجر به کم شدن بهای تمام شده کالا و در نتیجه ارزان‌تر شدن و مورد استقبال بیشتر قرار گرفتن کالا خواهد شد.