چاپ فلکسو به زبان ساده - ایرانیان پک
LG 1382170360 296d03399cc52307b08eb86591753dc6

چاپ فلکسو به زبان ساده

امروزه برای چاپ جعبه و بسته بندی از روش های مختلفی استفاده می شود که مرسوم ترین آن چاپ افست است و از یک تا چهاررنگ قابل ارتقا است. کیفیت بالای این نوع چاپ از مزیت های آن و تحت فشار قرار گرفتن کارتن و از بین رفتن شیار ها خصوصا در کارتن های دوبلکس مشکلی است که صنایع چاپ با آن رو به رو هستند. در این مطلب با نوع دیگر چاپ به نام فلکسو بیشتر آشنا می شویم.

با پیشرفت صنایع چاپ امروزه استفاده از فرم های لاستیکی مرسوم شده که به چاپ فلکسوگرافی معروف است و با عنوان چاپ برجسته نیز از آن یاد می شود. کیفیت بالا نسبت به سایر روش ها یکی از نقاط قوت چاپ فلکسو است. در دهه 1950 برای اولین بار از واژه فلکسو گرافی استفاده شد که اساس آن استفاده ازنوعی پلاستیک های حساس به نور بود.

چاپ فلکسو

چاپ فلکسو

فرآیند چاپ

مرحله اول در چاپ فلکسو تهیه کلیشه است که به روش های مختلف صورت می گیرد، و همان طور که اشاره شد این کلیشه از نوعی پلاستیک حساس به نور ساخته می شود. برای ساخت کلیشه ابتدا نگاتیو طرح تهیه می شود، سپس کلیشه خام را به مدت مشخص از دوطرف نوردهی می کنند. این کار باعث می شود محل هایی که در تماس نور فرابنفش قرار گرفته اند سفت شوند و بعد از شست و شو بخشی از کلیشه آماده شده روی سیلندر چسبانده می شود. چاپ فلکسو

بخش های ماشین چاپ فلکسو به ترتیب عبارت اند از: رول بازکن، چاپ، خشک کن و رول جمع کن. در قسمت رول باز کن کاغذ یا مقوایی که قرار است فرآیند چاپ روی آن صورت بگیرد باز می شود و لفاف آن به سمت قسمت چاپ هدایت می شود. در بخش چاپ مخزن تعبیه شده رنگ را به سمت سیلندر آنیلوکس منتقل می کند که دارای سوراخ های بسیار ریز است. نهایتا این سیلندر رنگ را روی کلیشه می پاچد و کلیشه روی کاغذ قرار می گیرد.

بعد از چاپ لفاف به واحد خشک کن منتقل می شود، ابتدا تحت تاثیر هوای گرم ( که با توجه به جنس و نوع چاپ دمای متفاوتی دارد) منتقل می شود و سپس در واحد خنک کننده دمای لفاف به حالت اصلی بر میگردد. نهایتا در بخش رول جمع کن لفاف را به شیوه های مختلف جمع می کنند. سیستم رنگ در این نوع چاپ CMYK می باشد که مشابه چاپ افست است و تراکم رنگ باید به دائما کنترل شود تا بیشتر از 290 درصد نباشد.

چاپ فلکسو

چاپ فلکسو

ماشین های چاپ فلکسو

انواع ماشین چاپ فلکسوگرافی عبارت اند از: مرکزی سیلندر، فلکسو ایستاد و خطی. دستگاه سیلندر مرکزی به دلیل انجام فرآیند چاپ در یک محیط محدود گران ترین دستگاه است که دقت چاپ را خصوصا اگر ترکیب رنگ داشته باشید به بهترین شکل ممکن انجام می دهد. در دستگاه چاپ ایستاد هر رنگ بستر لفاف جداگانه دارد و برای طرح های ساده از این دستگاه استفاده می شود.
از چاپ فلکسو همچون سایر روش های چاپ می توان برای انواع مقوا، پاکت، ساک های دستی، روزنامه و … استفاده کرد.

اما مهم ترین مزیت آن تحت فشار قرار نگرفتن لفاف و انعطاف پذیری آن است که باعث می شود مقواهای دوبلکس شیار خود را از دست ندهند که یک مزیت ویژه در چاپ جعبه محسوب می شود. از دیگر مزایای فلکسوگرافی عبارت اند از: ارزان بودن پلیت، خشک شدن سریع مرکب، چاپ شدن روی متریال مختلف. اما باید به این نکته توجه کرد که امکان تغییر رنگ در این نوع چاپ وجود دارد که برای مشتریان تیزبین و افراد فنی ممکن است مهم باشد.

مجموعه ایرانیان پک با تکیه بر توان تولید بالا و استفاده از بروزترین دستگاه های چاپ و بسته بندی این توان را دارد تا متناسب با کسب و کار شما بهترین محصولات بسته بندی را با چاپ اختصاصی برای شما تهیه کند. از سایر صفحات این درگاه دیدن فرمایید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!