نقش هوش مصنوعی در پکیجینگ محصولات

هوش مصنوعی در حال شکل دهی و تاثیرگذاری بر تمامی صنایعه. هنگامی که به درستی استفاده بشه، می‌تونه به کسب و کارها مزیت رقابتی بده و با گذشت زمان کسانی که یاد نگیرن کاربردهای اون رو درک کنن، به سادگی عقب می‌مونن. در این مقاله به طور کامل با هوش مصنوعی، کاربرد، مزایا و تاثیر آن در بازاریابی و پکیجینگ محصولات پرداختیم. با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.
هوش مصنوعی در پکیجینگ محصولات

عناوین مهم:

هوش مصنوعی دقیقاً به چه معناست؟

بیایید در مورد هوش مصنوعی (Artificial intelligence به اختصار AI) در خطوط بسته بندی هوشمند صحبت کنیم. هر شرکتی که با بسته بندی محصول در ارتباط است، باید نقش هوش مصنوعی در خطوط بسته بندی هوشمند را بررسی کند.

اما «هوش مصنوعی» دقیقاً به چه معناست؟ برای بیان این موضوع از تعریف مک کینزی استفاده می‌کنیم “هوش مصنوعی توانایی یک ماشین برای انجام عملکردهای شناختی است که معمولاً با ذهن انسان مرتبط است، مانند ادراک، استدلال، یادگیری، تعامل با محیط و حل مسئله.

هوش مصنوعی در حال شکل دهی و تاثیرگذاری بر تمامی صنایع است. هنگامی که به درستی استفاده شود، می‌تواند به کسب و کارها مزیت رقابتی بدهد و با گذشت زمان کسانی که یاد نگیرند کاربردهای آن را درک کنند، به سادگی عقب می‌مانند.

امروزه هوش مصنوعی در کسب‌وکارها اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده است که کارایی را افزایش می‌دهد، ضایعات و مصرف انرژی را پایین می‌آورد و در هزینه صرفه جویی می‌کند.

بسته بندی هوشمند چیست؟

بسته‌بندی هوشمند فرایند بسته‌بندی است که از حسگرها، دوربین‌ها، لیزرها و سایر اشکال فناوری برای اسکن، شناسایی و اندازه‌گیری اقلام بسته‌بندی شده استفاده می‌کند تا از بسته‌بندی ایمن، مناسب و با ضایعات کمتر مطمئن شود.

همچنین کنترل کیفیت، ردیابی مکان محصولات و جلوگیری از آسیب در هنگام بسته بندی و حمل و نقل را آسان‌تر می‌کند.

افزایش تقاضای بازار برای مواد سازگار با محیط زیست و بسته بندی‌های مبتنی بر کاغذ، کالاها و خدمات مصرفی پایدار و اقتصاد دایره‌ای، برخی از محرک‌های مهم برای صنعت بسته بندی برای ورود به سیستم هوش مصنوعی هستند.

در این مقاله بخوانید: 0 تا 100 مراحل تولید بسته بندی

هوش مصنوعی

مزایای هوش مصنوعی و اتوماسیون بسته بندی

بهروه وری بیشتر:

هنگامی که هوش مصنوعی در مقابل بسته بندی هوشمند قرار می‌گیرد، مزایای بیشتری به آن اضافه می‌شود. هوش مصنوعی توانایی تجزیه، تحلیل و تشخیص مسائل را در زمان واقعی و ایجاد تنظیمات و تغییرات فوری برای جلوگیری از ضرر ارائه می‌دهد.

ماشین‌های قدیمی برق بیشتری مصرف می‌کنند. تغییرات تکنولوژی باعث شده که موتورها و پمپ‌ها سریع‌تر بدون مصرف انرژی زیاد شوند. به همین دلیل خواهید دید که ماشین‌های هوشمند جدید کارآمدتر هستند. بعلاوه آن‌ها به طور مداوم قطعات را کنترل می‌کنند و قبل از بروز خرابی تغییرات را به کارکنان هشدار می‌دهند.

وقتی یک خط بسته بندی دارید که توسط افراد اداره می‌شود، باید زمانی هم به استراحت و غذای آن‌ها اختصاص دهید؛ در نتیجه تمام این‌ها بر کارایی و سرعت انجام کار افراد تأثیر می‌گذارد.

در صورتی که ماشین‌ها 24 ساعته بدون نیاز به استراحت یا اشتباهات وقت‌گیر و پرهزینه کار می‌کنند.

ضایعات کمتر:

از آنجایی که سیستم دائماً وزن‌، اندازه‌‌ و پارامترهای دیگر محصول را اسکن می‌کند، هیچ خطایی در بسته بندی پیش نخواهد آمد. به طور مثال امکان ندارد دستگاه به طور تصادفی یک شیشه را بیش از حد پر کند یا محصول را گم کند.

افزایش ایمنی:

با استفاده از هوش مصنوعی در بسته بندی، در عین حال که ضایعات کمتری دارید، کارگران شما را نیز ایمن نگه می‌دارد. کارگران دیگر سعی نمی‌کنند چیزی را بلند کنند یا مجبور نیستند از لیفتراک استفاده کنند تا یک قیف با درب بطری‌های بیشتری بارگیری کنند. هوش مصنوعی و ماشین‌های هوشمند از همه این‌ها مراقبت می‌کند.

جنبه دیگر این است که اتوماسیون بسته بندی و هوش مصنوعی در حالی که دائماً اسکن‌ها را اجرا می‌کند، به سرعت کار می‌کند.

قابلیت ردیابی پیشرفته:

هوش مصنوعی ردیابی محصولات را از ابتدای فرایند تا رسیدن به مقصد آسان می‌کند. مواردی مانند کدهای QR و UPC ها امکان ردیابی مواد را از کارخانه شما به فروشگاه یا انبار می‌دهند. شما حتی می‌توانید از این فناوری استفاده کنید تا مصرف کنندگان با شرکت شما تعامل داشته باشند.

مشتریان راضی:

بسته بندی هوشمند سریع‌تر و کارآمدتر است. با افزایش عرضه و ضایعات کمتر می‌توانید هزینه‌ها را کاهش دهید؛ به‌علاوه، در هزینه‌های خدمات، تعمیر و نگهداری صرفه‌جویی می‌شود و مبلغی را که باید برای محصول خود هزینه کنید، کاهش می‌دهد.

شما سفارشات را به موقع پر می‌کنید و قیمت‌ها را پایین نگه می‌دارید که مشتریان بسیار راضی هستند. حتی اگر یک محموله به موقع نرسد، شما هوش مصنوعی دارید که می‌تواند به سرعت ردیابی کند که سفارش کجاست و چرا هنوز به دست مشتری نرسیده است.

همچنین بخوایند: 14 نرم افزار  طراحی برای بسته بندی در سال 2023

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی چگونه در یک خط بسته بندی هوشمند گنجانده می‌شود؟

بستگی به نحوه ادغام هوش مصنوعی در یک خط بسته بندی هوشمند دارد. استفاده از هوش مصنوعی در کارخانه شما تعیین کننده مزایای شماست.

بازرسی بسته بندی مبتنی بر هوش مصنوعی: هوش مصنوعی به طور مداوم بسته بندی را اسکن می‌کند تا از کیفیت اطمینان حاصل کند.

تعمیر و نگهداری پیشگویانه مبتنی بر هوش مصنوعی: ماشین‌ها از نظر سایش و پارگی کنترل می‌شوند و در صورت تغییر کالیبراسیون، تنظیمات انجام می‌شود.

خطوط بسته بندی بهینه: هوش مصنوعی مطمئن می‌شود که تمام خطوط بسته بندی بهینه شده و کارآمد هستند.

راه حل‌های پایدار: هوش مصنوعی تعیین می‌کند که با توجه به اندازه و وزن اقلام چه بسته بندی بهتر است. همچنین می‌تواند آنچه را که استفاده می‌کنید تجزیه و تحلیل کند و شما را به گزینه‌های پایدارتر راهنمایی کند.

مدیریت زنجیره تامین مبتنی بر هوش مصنوعی: هوش مصنوعی موجودی را ردیابی می‌کند و اطمینان می‌دهد که اگر تعداد زیادی کالا سفارش داده شود، موجودی محصولات هرگز تمام نمی‌شوند.

نمونه‌هایی از هوش مصنوعی در خطوط بسته بندی هوشمند

آمازون بسته‌بندی هوشمند را پذیرفت تا تعداد جعبه‌های حمل و نقل و مقواهایی را که حتی قبل از آن سال بازیافت می‌شد، کاهش دهد.

از سال 2015، این شرکت هدف خود را کاهش یک سوم وزن بسته بندی کرد که معادل کاهش 915000 تنی مواد بسته بندی در سراسر جهان است. برای انجام این کار آن‌ها راه حلی برای یادگیری ماشین ارائه کردند که با فناوری AWS طراحی شده بود.

اگر از آمازون سفارش داده باشید، ممکن است از عملکرد خوب آن شگفت زده شوید. فرض کنید یک روز سفارشی را ثبت کرده‌اید و زمانی که هنوز بسته شما ارسال نشده، متوجه می‌شوید که به چیز دیگری نیاز دارید و دوباره سفارش ثبت می‌کنید؛

اینجاست که سیستم بسته بندی هوشمند آمازون متوجه می‌شود که چندین سفارش به یک نام و آدرس می‌روند و همه آن‌ها را برای ارسال دسته جمعی در یک جعبه بسته بندی می‌کند. همچنین آنچه را که ارسال می‌شود تجزیه و تحلیل می‌کند؛ مثلا می‌داند که چیزی مانند کاغذ چاپگر به جعبه دوم نیازی ندارد.

ربات‌ها در این خطوط بسته‌بندی خودکار، اندازه جعبه مورد نیاز را تجزیه و تحلیل می‌کنند و قبل و بعد از افزودن محصول، پوشش مقوایی مناسب را انتخاب می‌کنند. به علاوه، سیستم رباتیک تعمیر و نگهداری پیش‌بینی‌کننده را اجرا می‌کند تا در طول سال کارآمد باشد.

حق ثبت اختراع رباتیک در سال 1954 توسط جورج دیوول (اعطا شده در سال 1961) ثبت شد و اولین ربات صنعتی توسط شرکت وی Unimation در سال 1956 تولید شد. این ربات قادر به جابجایی مواد بسته بندی در حدود ده پا یا بیشتر بود.

رباتیک به کارآمدتر و دقیق‌تر کردن خطوط مونتاژ برای طیف وسیعی از صنایع و مشاغل کمک کرد.

همچنین بخوانید: قوانین و استانداردهای بسته بندی مواد غذایی

هوش مصنوعی در بسته بندی محصولات

برچسب گذاری تاریخ برای بسته بندی هوشمند

صنعت بسته بندی نیز از پذیرش یادگیری ماشینی به روش خود سود برده است.

با استقرار یادگیری ماشینی در فرایندهایی مانند برچسب‌گذاری تاریخ، صاحبان برند و شرکت‌ها به طور یکسان از رویه‌های استاندارد بهتر بهره می‌برند و نارضایتی مشتریان را کاهش می‌دهند.

محصولات دارای برچسب اشتباه می‌توانند منجر به شکست در بازرسی و نارضایتی مشتری شوند و به احتمال زیاد باعث کاهش سود شرکت شوند و در عین حال هزینه‌های کلی را افزایش دهند.

با استفاده از یادگیری ماشینی، برچسب‌گذاری تاریخ می‌تواند به یک استاندارد تبدیل شود و خطاهای دستی کمتر و کنترل بیشتر برای کارایی در فرایندها را برای شرکت‌ها تضمین کند.

سیستم‌های بازیافت مبتنی بر هوش مصنوعی برای بسته بندی

AMP Robotics یک شرکت هوش مصنوعی و رباتیک است که هدف آن تغییر روش بازیافت ظروف، کاغذ، پلاستیک و سایر مواد بسته بندی مصرف کننده است.

این ربات با هوش مصنوعی به نام «کورتکس» کار می‌کند که از حسگرهای نوری استفاده می‌کند تا رول‌های مواد را ببرد و سپس تشخیص می‌دهد که مرحله منطقی بعدی (یعنی بازیافت پلاستیک یا کاغذ) چه خواهد بود؛ حتی اگر نمونه به نظر برسد. متفاوت از هر چیزی که تا به حال دیده شده است.
تحول صنعت بسته بندی با هوش مصنوعی
هوش مصنوعی نحوه عملکرد کسب‌وکارها را شکل می‌دهد و ظرفیت آن‌ها را برای رشد هوشمندانه افزایش می‌دهد. در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت‌های الهام‌بخش بسیاری بوده‌ایم که مفید واقع شدند.

هوش مصنوعی تقریباً در همه صنایع مانند مواد غذایی، آرایشی، چوب، دارو و … کار می‌کند. ما می‌دانیم که هر کسب و کاری به بسته بندی برای محصولات خود نیاز دارد که ارزش صنعت تولید بسته بندی را مشخص می‌کند.

با در نظر گرفتن این موضوع، هوش مصنوعی نقش چشمگیری در پیشرفت صنعت بسته بندی ایفا می‌کند. هوش مصنوعی روش کار صنعت بسته بندی را متحول می‌کند.

این در حال معرفی راه‌های جدیدی برای کارکرد و خدمت‌رسانی مؤثرتر به مشتریان است.

همچنین بخوانید: جعبه سازی در ایرانیان پک

هوش مصنوعی

برچسب زدن اطلاعات از طریق هوش مصنوعی

برچسب‌گذاری دقیق اطلاعات محصول برای موفقیت کسب‌وکار حیاتی است؛ زیرا نحوه ارائه داده‌ها در مورد محصولات بر تعامل مشتریان شما تأثیر می‌گذارد. برچسب زدن نادرست به رضایت خریداران آسیب می‌رساند و شانس خرید آن‌ها را کاهش می‌دهد.

با کمک هوش مصنوعی صنعت بسته بندی سود زیادی می‌برد و ارتقا پیدا می‌کند؛ زیرا هوش مصنوعی فرایند برچسب گذاری را روان‌تر و کارآمدتر می‌کند. هوش مصنوعی هنگام برچسب زدن اطلاعات، احتمال خطا را از بین می‌برد و داده‌های لازم را به درستی ارائه می‌دهد. از طریق هوش مصنوعی برچسب زدن به داده‌ها با مقدار بیشتر و در زمان کمتری انجام شود.

صنعت چاپ با هوش مصنوعی

چاپ یکی از اصلی‌ترین بخش‌های مشاغل بسته بندی است. مهم نیست که طراحی محصول چقدر خوب باشد، اگر چاپ ضعیف باشد تمام زحمات را زیر سوال می‌برد. با قدرت هوش مصنوعی، امروزه چاپ تغییر و پیشرفت بسیاری کرده و باعث می‌شود فرایندها از نظر کیفیت غنی شوند.

استفاده از هوش مصنوعی در چاپ به شما کمک می‌کند تا کیفیت تصویر بهتری تولید کنید در حالی که به اندازه، تراز و سایر تنظیمات نیز توجه می‌کند.

سیستم‌های نگهداری پیش بینی مرتبط با چاپگرها به تشخیص اشکالات یا هر مشکل دیگری که می‌تواند به ظرفیت کار چاپگر آسیب برساند کمک می‌کند.

اما مشکل سیستم‌های تعمیر و نگهداری پیش‌بینی‌کننده این است که گاهی اوقات به دلیل ظرفیت ناقصشان نیاز به توجه بیشتری به اشکالات دارند. در عین حال هوش مصنوعی قدرت بیشتری را اضافه می‌کند و توانایی خود را در پیش بینی مسائل مربوط به چاپگر آینده افزایش می‌دهد.

طراحی بسته بندی محصولات با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی نحوه طراحی محصول در گذشته را تغییر می‌دهد و روند کلی طراحی را بهبود می‌بخشد. با کمک ابزارهای هوش مصنوعی می‌توان طرح‌های بسته بندی زیبایی را برای محصولات طراحی کرد.

این ابزارها و برنامه‌ها فرایند طراحی را مستقل می‌سازند و تغییرات متعددی را در طراحی هر محصول ایجاد می‌کنند تا بتوانید طرح‌های متنوع را ببینید و از مجموعه آن‌ها انتخابی عاقلانه داشته باشید. در مقایسه با یک طراح انسانی، ابزار طراحی هوش مصنوعی سریع‌تر کار می‌کند و نتایج بهتری را در زمان کمتر و با حداقل دستورالعمل‌ها ارائه می‌دهد.

با کمک هوش مصنوعی می‌توانید طرح‌های محصول را با توجه به نیاز خود دریافت کنید. کسب و کارها از طراحی هوش مصنوعی برای صرفه جویی در منابع و دریافت نتایج با کیفیت عالی مطابق با آخرین روندهای بازار استفاده می‌کنند.

جلوگیری از خرابی دستگاه بسته بندی از طریق هوش مصنوعی

زمان توقف یکی از بزرگ‌ترین موانعی است که به بهره‌وری ماشین‌های بسته بندی آسیب می‌زند. نه تنها زمان زیادی را تلف می‌کند، بلکه هزینه نیز دارد. در طول سال‌ها، کسب‌وکارها راه‌هایی را پیدا کرده‌اند که می‌توانند از این مشکلات جلوگیری کنند.

هوش مصنوعی یکی از بهترین راه حل‌های کشف شده است. با کمک هوش مصنوعی، خرابی تصادفی قابل پیشگیری است. هوش مصنوعی به مشاغل کمک می‌کند تا با مشخص کردن اینکه چه زمانی امکان ارتقاء ماشین‌ها را فراهم می‌کند، برنامه‌های حفاظت را تهیه کنند. با پاسخ به هشدارها و حل اشکالات و مسائل موجود در AI، می‌توانید بهره‌وری خود را تقویت کرده و خرابی را از بین ببرید.

همچنین بخوانید: اصول بسته بندی محصول برای همیشه

هوش مصنوعی در بسته بندی محصولات

آینده صنعت بسته بندی با هوش مصنوعی

آینده صنعت بسته بندی در سازگاری آن با روندهای تجاری همیشه در حال تغییر است. کسب‌وکارها می‌توانند در دراز مدت با استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی مانند یادگیری ماشین عملکرد بهتری داشته باشند.

هوش مصنوعی می‌تواند خطای انسانی را کاهش دهد و وظایف و رویه‌های مختلف را روان‌تر و موثرتر انجام دهد. اگر کسب‌وکارهای بسته‌بندی می‌خواهند در این دوران مدرن زنده بمانند، باید از هوش مصنوعی بهره کامل ببرند، زیرا نه تنها به کسب‌وکارها کمک می‌کند در مدت زمان کوتاهی کارهای بیشتری انجام دهند، بلکه تعامل مصرف‌کننده را نیز افزایش می‌دهد.

تاثیر هوش مصنوعی در بازاریابی محصول

هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که با بهبود روابط با مشتری، بهینه سازی زنجیره تامین و بهبود مدیریت موجودی، ارزش قابل توجهی برای صنعت بسته بندی به ارمغان بیاورد.

یکی از زاویه‌های جالب بحث برانگیز برای خرده فروشان، استفاده از فناوری‌های پیشرفته هوش مصنوعی است که برای خواندن حالات چهره آموزش دیده‌اند.

در سال 2022، محققان دانشگاه فناوری کوئینزلند استرالیا روش‌های جدیدی را برای خرده‌فروشان شناسایی کردند تا از هوش مصنوعی همراه با دوربین‌های داخل فروشگاه استفاده کنند، حالات چهره را ردیابی کنند و از آن اطلاعات برای اطلاع از چیدمان فروشگاه استفاده نمایند.

از این نوع فناوری همچنین می‌توان برای سنجش واکنش خریداران نسبت به محصولات استفاده کرد. به گفته محقق دکتر Kien Nguyen: «الگوریتم‌های تشخیص احساسات با استفاده از تکنیک‌های بینایی رایانه‌ای برای تعیین موقعیت صورت و شناسایی نقاط عطف کلیدی روی صورت، مانند گوشه‌های ابرو، نوک بینی و گوشه‌های دهان کار می‌کنند.

هوش مصنوعی با جمع آوری اطلاعات از طریق نظرسنجی‌ها می‌تواند به شرکت‌ها کمک کند تا محصولات و خدمات خود را مطابق با نیازهای فردی تنظیم کنند.

به عنوان مثال یک فروشگاه آنلاین می‌تواند از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل اینکه آیا مشتریان خاص تمایل به خرید اقلام بیشتری از یک دسته نسبت به دسته دیگر بر اساس خریدهای گذشته یا الگوهای مرور دارند، استفاده کند. سپس از این اطلاعات برای اهداف بازاریابی استفاده می‌شود تا محصولاتی را که با آن اولویت‌ها مطابقت دارند بیشتر از سایرین تبلیغ کنند.

نقش هوش مصنوعی در پکیجینگ محصولات

آیا هوش مصنوعی گزینه‌ای مناسب برای مشاغل کوچک و متوسط است؟

بله کاملا! هوش مصنوعی یک راه عالی برای بهبود روابط با مشتری، خودکارسازی و بهینه سازی زنجیره تامین، جلوگیری از جعل و سایر فعالیت‌های غیرقانونی، مبارزه با کلاهبرداری و موارد دیگر است. در حقیقت بسیاری از شرکت‌ها در حال حاضر از فناوری‌های هوش مصنوعی برای این اهداف استفاده می‌کنند.

هوش مصنوعی (AI) در اینجا برای کمک به شما در دستیابی به اهداف تجاری خود است. هوش مصنوعی می‌تواند به شما کمک کند با بهینه سازی کل فرایند تولید بسته بندی از ابتدا تا انتها، به مشتریان دسترسی پیدا کنید، کارایی را افزایش دهید، هزینه‌‌ها را کاهش دهید، فروش را افزایش دهید و سود بیشتری کسب کنید.

با خودکار کردن وظایف تکراری مانند انجام سفارش یا پاسخ‌های ایمیل، کارمندان شما زمان بیشتری در اختیار دارند تا روی سایر کارهای مهمی که نیاز به تعامل انسانی دارند، مانند تماس‌های خدمات مشتری یا مشاوره محصول، تمرکز کنند. این به معنای سطح رضایت مشتری بهتر است که به افزایش سود برای شرکت شما تبدیل می‌شود.

نتیجه‌گیری

با رقابتی‌تر شدن جهان، هوش مصنوعی کلید بقای شرکت شما است. این به شما کمک می‌کند تا نسبت به رقبای خود برتری پیدا کنید و کسب و کار خود را سودآورتر کنید. این فناوری همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا با خودکارسازی کارهایی که قبلاً به انسان نیاز داشتند، عملیات را ساده کنید و هزینه‌ها را کاهش دهید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده: شهرزاد خادم
نویسنده: شهرزاد خادم

سلام من شهرزادم. نوشتن همیشه بخشی از کارهای مورد علاقم بوده و تصمیم گرفتم بعد از دانشگاه برم سراغ علاقم. این شد که به مدت دوسال در یک فروشگاه اینترنتی سرپرست محتوا بودم و حالا هم بیش از یک ساله که در حوزه‌ی چاپ و بسته بندی به صورت تخصصی می‌نویسم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *