اصول بسته بندی محصول برای همیشه

اینکه در نظر دارید تا محصولی با یک بسته بندی ایده آل داشته باشید، کافی نیست. باید کاملا بدانید برای عرضه‌ی محصولتان به مشتری چه نکاتی را باید رعایت کنید. با سهل انگاری در این مورد ممکن است مشتریان خود را برای همیشه از دست دهید. بسته بندی اصولی محصول لازمه‌ی رعایت نکاتی است که در این مقاله به طور کامل به آن‌ها اشاره کردیم.
اصول مهم بسته بندی

عناوین مهم:

اهمیت بسته بندی اصولی

بسته بندی محصول باید با بسیاری از مقررات مطابقت داشته باشد. بسته بندی باید جذاب باشد و اطلاعات روی آن باید به گونه‌ای باشد که جزئیات محصول را در برگیرد.

بسته بندی انبار، بسته بندی مصرف کننده و بسته بندی توزیع هر یک باید بریف‌های محتوایی متفاوتی داشته باشند.

برای محصولاتی مانند محصولات پزشکی که دانستن اطلاعات و راهنمای مصرف برای آن‌ها ضروری است درج کامل اطلاعات و راهنماها از الزامات اولیه است.

اطلاعاتی که باید روی بسته بندی محصول درج شود، از محصولی به محصول دیگر متفاوت است. اما هر اطلاعاتی که ارائه می‌کنید باید دقیق باشد.

وقتی محصول جدیدی ارائه می‌دهید ممکن است لازم باشد تا جزئیات مهم و اجباری خاصی را بیان کنید. عدم درج این جزئیات ممکن است بر تجارت و عرضه محصول شما تاثیر منفی بگذارد.

ایرانیان پک به‌عنوان یکی از برترین مجموعه‌های چاپ و بسته بندی کشور، قادر به تولید انواع بسته بندی رستوران و بسته بندی فست فود با طرح اختصاصی شما است.

در اطلاعات بسته بندی محصول واقعیت را بگویید

تمام جنبه‌های بازاریابی باید بر اساس واقعیت باشد.

در بحث بسته بندی محصول این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند چرا که مانند بازاریابی دهان به دهان نیست که مخاطب آن را فراموش کند.

توصیف کالا روی محصول یا بسته بندی چون به صورت مکتوب است، باید با دقت و صحت تکمیل شود. 

بر اساس مقررات حمایت از مصرف‌کننده، تولیدکنندگان در صورت اغراق یا ارائه نادرست محصول تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

هم در متن و هم در تصاویر بسته بندی محصول، باید در موارد زیر صادق باشید:

 • مقدار یا اندازه محصول
 • ترکیبات
 • روش ساخت
 • محل و تاریخ ساخت
 • تایید توسط افراد یا سازمان‌ها
 • دستورالعمل‌های ایمنی
 • مواد تشکیل‌دهنده
بسته بندی محصول

قبل از طراحی بسته بندی محصول باید به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:

 • چه کالایی می‌فروشید؟
 • مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند؟
 • از چه طریقی محصولتان را به مشتری عرضه می‌کنید؟

بیایید نگاهی عمیق‌تر به این پرسش‌ها بیندازیم.

1- چه کالایی می‌فروشید؟

در پاسخ به این سوال باید محصولتان را از هر نظر بررسی کنید.

کالایتان بزرگ است یا کوچک؟

ظریف و شکننده است یا محکم و بادوام؟

چه موادی در ساختار آن به کار رفته است؟

با پاسخ به چنین سوالاتی می‌توانید به درک صحیحی از کالایتان برسید.

به عنوان مثال اگر محصول شما ظریف و شکننده است باید برای آن از یک بسته بندی مقاوم استفاده کنید و یا اگر کالایتان شکلی خاص دارد باید جعبه‌ای کاملا اختصاصی برای بسته بندی آن سفارش دهید.

2- مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند؟

کودکان هستند؟ آقایان، خانم‌ها یا هردو؟ مشتریان شما از قشر مرفه هستند؟ جوان هستند یا سالخورده؟

پاسخ به هر یک از این سوالات روند طراحی بسته بندی محصول شما را به کلی می‌تواند تغییر دهد.

3- از چه طریقی محصولتان را به مشتری عرضه می‌کنید؟

قرار است محصولتان را در مکانی عمومی به فروش برسانید یا یک کسب و کار خانگی هستید؟

مسلما بسته بندی کالایی که قرار است در یک فضای عمومی به فروش برسد با کالایی که قرار است به صورت آنلاین به دست مشتری برسد، تفاوت بسیاری دارد.

البته که در هر دو صورت بسته بندی محصول باید شکیل باشد تا نگاه مشتری را به خود جذب کند.

جعبه لباس

اصول بسته بندی محصول

بسته بندی مناسب و اصولی برای آنکه در نهایت زیبایی و ظرافت به مشتری عرضه شود نیاز به رعایت نکاتی دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

شفافیت این اطلاعات نقش به‌سزایی در تصمیم‌گیری مصرف‌کننده در هنگام خرید می‌گذارد.

1- فرم و شکل بسته بندی

در ابتدا باید تصمیم بگیرید محصول خود را به چه شکل و در چه نوع بسته بندی می‌خواهید به مشتری عرضه کنید.

2- لوگوی منحصر به فرد

هر محصولی که ارائه می‌شود باید دارای لوگو باشد. وجود لوگو روی بسته بندی نشان از اصالت و هویت محصول شما است.

3- انتخاب رنگ سازمانی

در طراحی بسته بندی توجه به رنگ نیز موضوع بسیار مهمی است.

رنگ بسته بندی ماهیت محصول را مشخص می‌کند. به طور مثال در صنایع غذایی از رنگ‌های شاد که جذابیت بصری بیشتری دارند، استفاده می‌شود.

4- اطلاعات محصول

باید اطلاعات دقیقی از جزئیات محصول خود داشته باشید. با توجه به محصولی که ارائه می‌دهید باید اطلاعات مربوط به آن را هم در اختیار مشتری بگذارید.

به عنوان مثال اطلاعات یک محصول خوراکی که قرار است در سوپر مارکت‌ها به فروش برسد با اطلاعات محصولی که در یک آنلاین شاپ به مشتریان عرضه می‌شود، زمین تا آسمان فرق دارد.

5- خلاق باشید

اگر طراحی بسته بندی محصول خلاقانه و منحصربه‌فرد باشد، در جذب مشتری تاثیر بیشتری می‌گذارد.

توجه داشته باشید که باید سادگی، مقاومت و در عین حال مقرون به صرفه بودن بسته بندی را در نظر بگیرید.

6- تمیز و بهداشتی

بسته بندی باید این حس را به مشتری القا کند که محتوی درون آن سالم و بهداشتی است.

7- سهولت استفاده

طراحان بسته بندی باید سهولت استفاده و سادگی آن را در نظر داشته باشند.

8- مقاوم بودن

بسته بندی باید به‌خوبی بتواند از کالا محافظت کند. یعنی باید به‌گونه‌ای باشد که در هنگام حمل‌ونقل و تا زمانی که به دست مشتری برسد، هیچ‌گونه آسیبی به محصول وارد نشود.

9- توجه به سلیقه مخاطب

پیش از شروع طراحی، در مورد سبک‌های متفاوت و آن‌هایی که موردپسندتان است تحقیق کنید.

توجه داشته باشید که سلیقه مخاطب را در نظر بگیرید.

به‌عنوان مثال اگر عاشق رنگ سرمه‌ای هستید و قصد دارید برای لباس کودک بسته بندی مناسبی تهیه کنید، در این مورد توجه به سلیقه شخصی کار کاملا اشتباهی است زیرا باید از رنگ‌های شاد و کودکانه استفاده کنید.

بنابراین باید در این مورد، مشتریان هدفتان را هم در نظر داشته باشید.

10- بودجه بسته بندی

با بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید، مناسب‌ترین بسته بندی محصول انتخاب کنید.

به عنوان مثال اگر کالایی که قصد فروش آن را دارید ارزش بالایی دارد، باید از بسته بندی شکیلی برای آن استفاده کنید تا مشتری در قبال هزینه‌ای که پرداخت کرده حس خوبی از مجموعه‌تان بگیرد.

بسته بندی باید به ارزش کالا بیفزاید و با قیمت آن متناسب باشد.

بسته بندی محصولات

چه اطلاعاتی باید روی بسته بندی محصول درج شود؟

این مورد به محصول شما و صنعتی که در آن مشغول به کار هستید بستگی دارد. پیش از طراحی بسته بندی باید این اطلاعات را آماده کنید.

در برخی صنایع تولیدکنندگان موظفند تا از لحاظ قانونی اطلاعات معینی را روی بسته بندی محصول درج کنند.

در رابطه با اطلاعات روی بسته بندی محصول با توجه به کالایی که عرضه می‌کنید، به موارد زیر دقت داشته باشید:

 1. متن‌های بسیاری را می‌توان روی بسته بندی محصول قرار داد. از نام محصول، جزئیات و اطلاعات محصول گرفته تا متنی که مشتریان را برای خرید ترغیب کند.
 2.  با توجه به صنعتی که در آن مشغول به کار هستید، شاید موظف باشید که علائمی از قبیل بارکد، علائم هشداردهنده، ارزش غذایی یا امثال این‌ها را بر روی بسته بندی کالا درج کنید.
 3.  اطلاعاتی نظیر تاریخ انقضا و سری ساخت به صورت موقت روی بسته بندی درج می‌شوند. این اطلاعات مستقیما روی بسته بندی چاپ نمی‌شوند و هر چند وقت یک بار تغییر می‌کنند؛ لذا باید در طراحی بسته بندی یک فضای خالی برای برچسب زدن یا مهر در نظر بگیرید تا بعدها بتوانید این اطلاعات را روی محصول اضافه کنید یا تغییر دهید.

اصول بسته بندی مواد غذایی

علت اصلی بسته بندی مواد غذایی، محافظت از محصول در برابر خطرات احتمالی، حفظ تازگی و ظاهر محصول و جلوگیری از فاسد شدن است.

بسته بندی مواد غذایی باید با دقت کامل انجام شود؛ چرا که مواد غذایی مستقیما با سلامت انسان در ارتباطند.

 1. هنگام طراحی و ساخت بسته بندی مواد غذایی، خود محصول مهم‌ترین فاکتور است. با توجه به اینکه مواد غذایی گستردگی زیادی دارند، تنوع زیادی هم در بسته بندی آن‌ها وجود خواهد داشت. هنگام طراحی بسته بندی مواد غذایی باید بر حسب نوع محصول، تاریخ تولید و انقضا، مقدار، دمای مورد نیاز، شرایط مصرف و … را در نظر گرفت.
 2. طراحی یکپارچه یکی از اصول بسته بندی مواد غذایی است. مواد غذایی باید در سایزهای مختلف طراحی یکسانی داشته باشند؛ اما با توجه به نوع محصول یا طعم آن، رنگ بسته بندی باید با توجه به ویژگی محصول تغییر پیدا کند.
 3. شکل بسته بندی تضمینی برای افزایش میزان فروش محصول نیست؛ اما در جلب مشتری تاثیر زیادی دارد. در واقع یکی از اصول بسته بندی، تغییر شکل بسته بندی به گونه‌ای متمایز از رقیبانتان است.
 4. پیام برند مهم‌ترین چیزی است که باید در بسته بندی به آن توجه شود. به عنوان مثال اگر قصد بسته بندی شکلات را دارید، می‌توانید در بسته بندی خود از مصرف شکلات که باعث افزایش انرژی می‌شود
 5. استفاده کنید و به این طریق پیامی را منتقل کنید.
  استفاده از تصاویر در بسته بندی محصول تاثیر مثبتی در جذب مشتری دارد. تصاویر قدرت انتقال بالایی دارند. تصویر درج شده روی بسته بندی باید با نوع محصول مرتبط باشد و جذاب و با کیفیت باشد.
 6. استفاده از طرح‌های شلوغ، تصویر خوبی را در ذهن مشتری به جای نمی‌گذارد. ساده گرایی را انتخاب کنید و در عین داشتن تصویری جذاب با نوشته‌هایی خوانا، جذابیت بسته بندی خود را دو برابر کنید.
 7. امنیت محصول را در نظر بگیرید. مواد غذایی باید کیلومترها جابه جا شوند و مسیر حمل و نقل را در شرایط محیطی مختلف تحمل کنند و تازگی خود را حفظ کنند. در مجموع بسته بندی باید کاملا ایمن باشد و بدون نفوذ هرگونه آلودگی و نفوذ گرد و خاک، سالم به دست مصرف کننده برسد.
بسته بندی چیپس

اصول بسته بندی خشکبار

با وارد شدن به صنف خشکبار با رقیبان زیادی رو به رو می‌شوید. اما جای نگرانی نیست. بازار خشکبار همیشه گرم است.

در صورتی که محصولتان از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، با توجه به رقبای زیاد به سرعت از رده خارج می‌شوید و برندهای بهتر جایگزین شما خواهند شد. بنابراین توجه به بسته بندی اصولی خشکبار موضوع مهمی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

از خوبی‌هایی که صنف خشکبار دارد این است که می‌توانید با دریافت یک مجوز، چندین محصول ارائه کنید. به عنوان مثال اگر مجوز پسته دریافت کردید، می‌توانید انواع آجیل و حبوبات هم بسته بندی کنید و به فروش برسانید. چندین نکته را در نظر داشته باشید:

 1. از خشکبار و آجیل با کیفیت استفاده کنید.
 2. لوگوی اختصاصی خود را روی بسته بندی درج کنید.
 3. برندسازی تاثیر زیادی در فروش محصولات دارد. با فعالیت یا تبلیغات در فضای مجازی، طراحی کارت ویزیت، پخش بروشور و … می‌توانید کسب و کار خود را بهبود بخشید.
 4. خلاقیت و نوآوری داشته باشید.
5/5 - (1 امتیاز)
Picture of نویسنده: شهرزاد خادم
نویسنده: شهرزاد خادم

سلام من شهرزادم. نوشتن همیشه بخشی از کارهای مورد علاقم بوده و تصمیم گرفتم بعد از دانشگاه برم سراغ علاقم. این شد که به مدت دوسال در یک فروشگاه اینترنتی سرپرست محتوا بودم و حالا هم بیش از یک ساله که در حوزه‌ی چاپ و بسته بندی به صورت تخصصی می‌نویسم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *