معرفی فست فود ساب وی - ایرانیان پک

معرفی فست فود ساب وی

فست فود ساب وی (subway) یک فست فود زنجیره ای است که به صورت تخصصی به تولید ساندویچ می پردازد. در سال 2002 به عنوان بزرگترین فست فود ایالات متحده به لحاظ تعداد شعب شناخته شد و در صدر لیست بالاتر از مک دونالد قرار گرفت. این کسب و کار زنجیره ای در بیش از صد کشور دارای شعبه است که مرکز آن در شهر میلفرد واقع در ایالت کنتیکت واقع شده است.

همچنین بزرگترین رستوران زنجیره ای تک مارک و بزرگترین اپراتور رستوران در جهان است.

امیرحسین مهاجری

و اما از کجا شروع شد ؟

در ابتدا می خواهیم تاریخچه ای مختصر در مورد پیدایش این فست فود برایتان بگوییم . داستان تولد فست فود ساب وی جالب است: در سال 1965 توسط فرد دلوکا یک جوان هفده ساله که برای هزینه های کالج به پول نیاز داشت و یک دوست خانوادگی به نام پیتر باک، دارای مدرک دکترای فیزیک بنیان گذاری شد! سرمایه ی اولیه راه اندازی فست فود ساب وی از جانب پیتر باک بود ، به این شکل که پیتر هزار دلار به فرد قرض می دهد و فرد  یک فست فود به نام ” زیردریایی فوق العاده پیت” در کنتیکت راه اندازی می کند.

subway

آنها برای خود هدفی تعیین کرده بودند بر مبنای اینکه در 10 سال اول فعالیت خود تعداد شعبه های خود را به 32 شعبه برسانند. دلوکا سعی می کرد خیلی سریع اصول بنیادی اداره ی کسب و کار را فرا بگیرد و متوجه این شد که مواردی همچون استفاده از مواد اولیه ی درجه یک و ارئه ی غذای با کیفیت ، سرویس دهی حرفه ای به مشتری ها ، ثبات و بالا نبردن قیمت ها و انتخاب محل مناسب برای افتتاح شعبه رستوران ، موارد بسیار مهمی هستند که می توانند شانس به موفقیت رسیدن رستوران را به اندازه ی قابل توجهی بالا ببرند.رعایت موارد ذکر شده باعث شد آنها بتوانند شعبات خود را در آمریکا فراگیر کنند.

فست فود ساب وی تا 9 سال آینده یعنی در سال 1974 توانستند 16 تنها شعبه ی دیگر در ایالت کنتیکت راه اندازی کنند و این موضوع با هدفی که آنها تعیین کرده بودند (32 شعبه در 10 سال) فاصله ی چشمگیری داشت. بخاطر همین تصمیم گرفتند از طریق فرانچایز ( یا فروش و واگذاری حق امتیاز خود) شعبات خود را گسترش دهند.

شاید به این موضوع هم علاقه مند باشید : تاریخچه ی فست فود

subway owners

وجه نام گذاری فست فود ساب وی به دلیل ساندویچ های مخصوصی با نام زیردریایی بود که در منو این رستوران قرار گرفت. در سال 1966 دومین رستوران این مجموعه شروع به فعالیت کرد و شرکتی به نام “دکتران همکار” برای مدیریت این رستوران ها راه اندازی شد، دو سال بعد این رستوران به ساب وی (به معنی مترو یا راه زیرزمینی) تغییر نام دارد. بعد از افتتاح 16 شعبه اولین حق امتیاز افتتاح رستوران در سال 1774 اعطا شد و شاید جالب باشد بدانید اولین شعبه خارج از ایالات متحده را در کشور بحرین راه اندازی نموده اند.

میراث دکتر باک

در دهه اول قرن بیستم تعداد شعبه های فست فود ساب وی در سراسر جهان به رقم 40 هزار رسید که بیشتر آن ها به صورت حق امتیاز فعالیت می کنند. دکتر پیتر باک در سال 2015 درگذشت اما مدیریت میراث او در یک مجمع خصوصی به خواهرش واگذار شد و این برند همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد. ساندویچ های مخصوص زیردریایی توسط رل های ایتالیایی که در صد بالایی گوشت دارند پر می شوند و علاوه بر آن از برش های گوجه، پنیر و سایر سبزیجات در داخل آن استفاده می شود.

subway fastfood

نکته دیگر در مورد غذاهای این رستوران تعدادی از محصولات آن است که با سبزیجات متنوع تهیه می شود و برای گیاهخواران یا افرادی که رژیم دارند مناسب است، و البته از ساندویچ های متری این فست فود نیز نباید غافل شد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!