معرفی فست فود ساب وی

ساب وی یک فست فود زنجیره‌ایه که به صورت تخصصی ساندویچ عرضه میکنه و در صدر لیست، بالاتر از مک دونالد قرار داره. تو این مقاله راجع به داستان جالب افتتاح این رستوران و دلیل پر فروش شدن ساندویچ‌هایش پرداختیم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.
معرفی فست فود ساب وی

عناوین مهم:

معرفی فست فود ساب وی

فست فود ساب وی (subway) یک فست فود زنجیره‌ای است که به صورت تخصصی به تولید ساندویچ می‌پردازد.

ساندویچ ساب وی بسیار خوشمزه و محبوب است و همین دلیلی شد تا در سال 2002 به عنوان بزرگ‌ترین فست فود ایالات متحده به لحاظ تعداد شعب شناخته شود و در صدر لیست، بالاتر از مک دونالد قرار بگیرد.

این کسب و کار زنجیره‌ای در بیش از صد کشور دارای شعبه است که مرکز آن در شهر میلفرد واقع در ایالت کنتیکت واقع شده است.

همچنین بزرگ‌ترین رستوران زنجیره‌ای تک مارک و بزرگ‌ترین اپراتور رستوران در جهان است.

فست فود ساب وی

تاریخچه فست فود ساب وی

در ابتدا می‌خواهیم تاریخچه‌ای مختصر در مورد پیدایش فست فود ساب وی برایتان بگوییم.

داستان تولد فست فود ساب وی داستان جالبی است.

ساب وی در آگوست 1965 توسط دلوکا و تامین مالی پیتر باک تاسیس شد. دلوکا جوان 17 ساله‌ای بود که برای دانشگاه به پول نیاز داشت.

پیتر باک دوست خانوادگی دلوکا 1000 دلار به او قرض داد تا رستورانی را در بریجپورت کانکتیکات باز کند.

رستوران ساب وی به دلیل تخصص در ساندویچ‌های زیر دریایی پیت نام داشت. دومین رستوران در سال 1966 افتتاح شد.

سرانجام پس از چندین تغییر نام در سال‌های آغازین در نهایت در سال 1972 به Subway تغییر پیدا کرد.

آن‌ها برای خود هدفی تعیین کرده بودند بر مبنای اینکه در 10 سال اول فعالیت خود، تعداد شعبه‌های خود را به 32 شعبه برسانند.

دلوکا سعی می‌کرد خیلی سریع اصول بنیادی اداره‌ی کسب و کار را فرا بگیرد و متوجه این شد که مواردی همچون استفاده از مواد اولیه‌ی درجه یک و ارائه‌ی غذای با کیفیت، سرویس دهی حرفه‌ای به مشتری‌ها، ثبات و بالا نبردن قیمت‌ها و انتخاب محل مناسب برای افتتاح شعبه رستوران، موارد بسیار مهمی هستند که می‌توانند شانس به موفقیت رساندن رستوران را به اندازه‌ی قابل توجهی بالا ببرند.

رعایت موارد ذکر شده باعث شد آن‌ها بتوانند شعبات خود را در آمریکا فراگیر کنند.

ساندویچ ساب وی با نوشابه

فست فود ساب وی از زمان افتتاحش تا 9 سال بعد یعنی در سال 1974، 16 شعبه‌ی دیگر در ایالت کنتیکت راه اندازی کرد؛ ولی این موضوع با هدفی که دلوکا و پیتر مشخص کرده بودند، (32 شعبه در 10 سال) فاصله‌ی چشمگیری داشت. به همین دلیل تصمیم گرفتند از طریق فرانچایز (فروش و واگذاری حق امتیاز خود) شعبات خود را گسترش دهند.

شاید به این موضوع هم علاقه‌مند باشید: تاریخچه‌ی فست فود

وجه نام گذاری فست فود ساب وی به دلیل ساندویچ‌های مخصوصی با نام زیردریایی بود که در منوی این رستوران قرار گرفت.

در سال 1966 دومین رستوران ساب وی شروع به فعالیت کرد و شرکتی به نام “دکتران همکار” برای مدیریت این رستوران‌ها راه اندازی شد.

بعد از افتتاح 16 شعبه، اولین حق امتیاز افتتاح رستوران در سال 1774 اعطا شد و شاید جالب باشد بدانید اولین شعبه خارج از ایالات متحده را در کشور بحرین راه اندازی نموده‌اند.

ساندویچ ساب وی

غذای اصلی فست فود ساب وی، ساندویچ ساب مارین یا به اختصار ساب است. ساب مارین ساندویچی است که داخل آن با گوشت، سبزی، پنیر و چاشنی‌های دیگر پر می‌شود.

منوی این رستوران با توجه به قوانین و فرهنگ هر کشور در سراسر جهان متفاوت است؛ اما ساندویچ‌هایی مانند مرغ، گوشت، بوقلمون و … در همه‌ی آن‌ها مشترک هستند.

پر فروش‌ترین ساندویچ ساب وی B.M.T نام دارد و از سالامی، ژامبون و پپرونی تشکیل شده است.

یکی از بهترین تبلیغات افزایش مشتری برای ساب وی، ساندویچ‌های 30 سانتی متری‌اش بود. رستوران ساب وی در سال 2008 اعلام کرد که ساندویچ‌های 30 سانتی متری‌اش را به مدت محدود به قیمت 5 دلار عرضه می‌کند.

استقبال از این پیشنهاد ساب وی به قدری بالا بود که این رستوران تصمیم گرفت به طور دائمی ساندویچ‌های سی سانتی متری با قیمت 5 دلاری‌ را به منوی خود اضافه کند.

برای مشاهده تنوع محصولات صفحه جعبه ساندویچ وارد لینک شوید.

دکتر پیتر باک موسس ساب وی

میراث دکتر باک

در دهه اول قرن بیستم تعداد شعبه‌های فست فود ساب وی در سراسر جهان به رقم 40 هزار رسید که بیشتر آن‌ها به صورت حق امتیاز فعالیت می‌کنند.

دکتر پیتر باک در سال 2015 درگذشت‌؛ اما مدیریت میراث او در یک مجمع خصوصی به خواهرش واگذار شد و این برند همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

ساندویچ‌های مخصوص زیردریایی توسط رل‌های ایتالیایی که درصد بالایی گوشت دارند پر می‌شوند و علاوه بر آن از برش‌های گوجه، پنیر و سایر سبزیجات در داخل آن استفاده می‌شود.

نکته دیگر در مورد غذاهای فست فود ساب وی تعدادی از محصولات آن است که با سبزیجات متنوع تهیه می‌شود و برای گیاهخواران یا افرادی که رژیم دارند مناسب است؛ البته از ساندویچ‌های متری این فست فود نیز نباید غافل شد.

4.2/5 - (5 امتیاز)
نویسنده: ایوب مردانی
نویسنده: ایوب مردانی