ایرانیان پک

ایرانیان پک

تجهیزات رستوران

تجهیزات رستوران

تجهیزات رستوران

اگر قصد راه‌اندازی رستوران دارید مطمئناً به تجهیزات فراوانی نیاز پیدا خواهید کرد. شما باید لیستی از تمام تجهیزاتی که به آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد تهیه کنید و نسبت به تهیه آن‌ها اقدام کنید.

به‌طورکلی تجهیزات رستوران به دو بخش تجهیزات آشپزخانه و تجهیزات فضای رستوران تقسیم می‌شوند که در این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت. وجود تجهیزات رستوران مناسب بسیار ضروری است. ازاین‌رو، شما باید در انتخاب صحیح و مناسب آن‌ها دقت کنید. تجهیزات کارآمد باعث صرفه‌جویی قابل‌توجهی در وقت و سرمایه خواهد شد. در ابتدا به تجهیزات موردنیاز قلب رستوران یعنی آشپزخانه می‌پردازیم.

%D8%AA%D8%AC%D9%87%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AA 2

تجهیزات آشپزخانه

وسایلی که در آشپزخانه رستوران‌ها پیدا می‌کنید با وسایلی که در خانه خود می‌بینید بسیار متفاوت است. همه‌چیز بزرگ‌تر و حرفه‌ای‌تر است.  برای آشپزخانه رستوران، شما به تجهیزاتی مانند  اجاق‌گاز، سرخ‌کن، مخلوط‌کن، بخارپز و دستگاه برش دهنده و همچنین ماشین ظرف‌شویی، دستگاه‌های قهوه ساز و … نیاز خواهید داشت. همچنین انواع قابلمه‌ها، ماهیتابه‌ها، فنجان‌ها و قاشق‌ها و ظروف اندازه‌گیری و… نیز نیاز خواهند بود. در زیر به بررسی تجهیزات اصلی موردنیاز آشپزخانه رستوران خواهیم پرداخت.

یخچال و فریزر

یخچال و فریزر برای افزایش ماندگاری تمام محصولات فاسدشدنی است. انواع مختلفی از یخچال و فریزرهای تجاری وجود دارد و شما می‌توانید مطابق نیاز خود و اندازه رستوران از طیف وسیعی از آن‌ها انتخاب کنید. شما باید تحقیق درستی انجام دهید و از انواع یخچال و فریزرهای موجود مطلع شوید.

%D8%AA%D8%AC%D9%87%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AA 11

پیشخوان رستوران

این مورد هم در همه آشپزخانه‌های تجاری ضروری است. اندازه پیشخوان‌ها هم مانند یخچال‌ها بستگی به‌اندازه رستوران دارد. هنگام انتخاب مطمئن شوید که پیشخوان‌ها از فولاد ضدزنگ ساخته‌شده باشند. فولاد ضدزنگ به‌اندازه کافی قوی است که در برابر خوردگی، حمله آب و مواد غذایی مقاومت کند و می‌تواند محصولات تمیزکننده شیمیایی را که معمولاً در آشپزخانه استفاده می‌شود تحمل کند.

اما به یاد داشته باشید، همیشه باید این سطوح را تمیز کنید. حتی اگر از فولاد ضدزنگ استفاده می‌کنید، باید هر شب‌هنگام بستن رستوران با آب آن را بشویید. سرمایه‌گذاری در نگهداری تجهیزات رستوران ضروری است زیرا هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و باعث افزایش عمر تجهیزات رستوران می‌شود.

%D8%AA%D8%AC%D9%87%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AA 3

اما برای خرد کردن محصولات، از سطوح پلاستیکی یا چوبی استفاده کنید. این دو ماده به‌راحتی تمیز می‌شوند. بااین‌وجود، در پلاستیک، خرد کردن ممکن است شیارهای عمیقی ایجاد کند که ممکن است باعث تجمع باکتری شود همین امر سطوح چوبی را کارآمدتر می‌کند. 

برش دهنده‌ها

این‌ها برای برش گوشت، پنیر یا سایر مواد غذایی با سرعت و دقت لازم هستند. قبل از خرید دستگاه برش، میزان استفاده از آن را در آشپزخانه و نحوه استفاده از آن را بسنجید. اگر نیاز شما به برش محصولات کم و به‌ندرت است، باید یک برش دهنده دستی انتخاب کنید که بسیار ارزان‌تر است. بااین‌حال، وقتی صحبت از استفاده مکرر از اسلایسرها می‌شود و در مواردی که دقت ضروری است، به‌طورکلی توصیه می‌شود که به دنبال اسلایسرهای برقی بروید.  برش دهنده‌های برقی هم در وقت و هم در هزینه شما صرفه‌جویی می‌کنند. درعین‌حال، آن‌ها تناسب را در هر قطعه بریده‌شده حفظ خواهند کرد.

%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D8%B1

میکسر

نیاز به میکسر دوباره به نوع آشپزخانه شما بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، اگر آشپزخانه شما چیزی را تهیه می‌کند که به تهیه خمیر نیاز دارد، یک مخلوط‌کن ضروری است. خمیر کیک و شیرینی باشد یا خمیر پیتزا یا نان.  به‌سختی می‌توان مخلوط کردن را در چنین مقادیر زیادی به‌صورت دستی انجام داد.

به‌طورکلی  دو نوع میکسر وجود دارد که یکی میکسر مارپیچی است که برای مخلوط کردن خمیرهای متراکم مانند پیتزا استفاده می‌شود. و میکسر سیاره‌ای است. با این میکسر می‌توانید همه‌چیز اعم از خامه زده‌شده تا سبزیجات را مخلوط ‌کنید.

%D8%AA%D8%AC%D9%87%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AA 4

اجاق رستوران

چندین طرح و مدل اجاق‌گاز و محدوده متناسب با هر نوع سبک و فضایی برای آشپزخانه موجود است.  شما می‌توانید به‌صورت ترکیبی از آن‌ها تهیه کنید. برخی از اجاق‌ها خودشان فر هم دارند که بسیار مناسب‌اند. همچنین در صورت نیاز باید به فکر استفاده از تنور برای غذاهایی مانند پیتزا هم باشید.

%D8%AA%D8%AC%D9%87%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AA 5

تجهیزات ایمنی

و اما ایمنی یکی از مهم‌ترین مواردی است که شما باید قبل از شروع کار خود با دقت بسیار زیاد به آن توجه کنید و تجهیزات ایمنی را هم همراه با تجهیزات رستوران خود داشته باشید. آتش‌سوزی یکی از بزرگ‌ترین خطرهایی است که می‌تواند اتفاق بیفتد که هم خطر جانی هم مالی دارد.  تقریباً 57 درصد از آتش‌سوزی رستوران‌ها ناشی از تجهیزات آشپزی آشپزخانه است. پس داشتن تجهیزات مناسب ریسک آتش‌سوزی را کم می‌کند اما درهرحال باید برای مقابله با آتش‌سوزی احتمالی آمادگی داشت.

%D8%AA%D8%AC%D9%87%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AA 10

مرسوم‌ترین روش استفاده از کپسول‌های آتش‌نشانی است که هرساله باید تعویض شوند. باید چند تا از آن‌ها را در رستوران خود داشته باشید تا بتوانید به‌سرعت آتش احتمالی را مهار کنید.

تجهیزات فضای رستوران

هنگامی‌که تجهیزات آشپزخانه خود را آماده کردید، باید بر فضای رستوران تمرکز کنید. میز و صندلی و جایی که مشتری می‌نشیند دارای اهمیت زیادی است و علاوه بر زیبایی باید راحتی بالایی داشته باشد. 

بسته به موضوع و قالب رستوران خود، می‌توانید به دنبال تجهیزات دست‌دوم بروید و منابع مالی خود را ذخیره کنید. اما به یاد داشته باشید، این تجهیزاتی است که مشتریان مستقیماً با آن در ارتباط هستند، بنابراین صرف‌نظر از اینکه آن را از کجا خریداری می‌کنید، باید کاربرپسند و کارا باشند.

برخی از تجهیزات لازم که بدون آن‌ها رستوران شما کامل نخواهد شد عبارت‌اند از:

بیلبورد رستوران که باید ظاهری شیک و جذاب داشته باشد و افرادی که درگذرند را جذب کند.

یک پیشخوان مناسب که ارتباط بین آشپزخانه و فضای رستوران باشد.

از محصولات تزئینی استفاده کنید. مطمئن شوید که سلیقه زیادی در این زمینه به خرج می‌دهید. تا جایی که ممکن است از گلدان‌ها و گل و گیاه‌های مختلف استفاده کنید که فضای شادابی به رستوران ببخشد. اگر بتوانید برای رستوران یکتم ظاهری مناسب ایجاد کنید مطمئناً در یاد مشتریان خواهد ماند.

سعی کنید حتی برای وسایل ساده‌ای مانند نمکدان و دستمال‌کاغذی هم نوآوری داشته باشید و آن‌ها را جذاب انتخاب کنید.

%D8%AA%D8%AC%D9%87%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AA 8

میکسر

نیاز به میکسر دوباره به نوع آشپزخانه شما بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، اگر آشپزخانه شما چیزی را تهیه می‌کند که به تهیه خمیر نیاز دارد، یک مخلوط‌کن ضروری است. خمیر کیک و شیرینی باشد یا خمیر پیتزا یا نان.  به‌سختی می‌توان مخلوط کردن را در چنین مقادیر زیادی به‌صورت دستی انجام داد.

به‌طورکلی  دو نوع میکسر وجود دارد که یکی میکسر مارپیچی است که برای مخلوط کردن خمیرهای متراکم مانند پیتزا استفاده می‌شود. و میکسر سیاره‌ای است. با این میکسر می‌توانید همه‌چیز اعم از خامه زده‌شده تا سبزیجات را مخلوط ‌کنید.

1 . سرخ‌کن

%D8%AA%D8%AC%D9%87%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AA 6

برای سرخ کردن سیب‌زمینی، مرغ و انواع مختلف محصولات استفاده می‌شوند.

2 . سینک ظرف‌شویی

بدون یک سینک ظرف‌شویی مناسب، آشپزخانه شما به‌سختی می‌تواند کار کند.

3 . مایکروفر

برای یخ زدایی مواد منجمد و گرم کردن غذاها به کار می‌رود.

4 . چای‌ساز و قهوه ساز

 

%D8%AA%D8%AC%D9%87%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AA 7

باید توانایی ارائه انواع چای‌ها و قهوه‌ها را داشته باشید.

همچنین انواع قابلمه، ماهیتابه، چاقو و ساطور، بشقاب و قاشق و چنگال و بسیاری چیزهای دیگر هم باید تهیه شوند.

%D9%87%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87 5

به این صفحه امتیاز دهید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در مجله چاپ و بسته بندی و دریافت مقالات روز این حوزه
لطفا ایمیلتان را در فرم زیر وارد کنید

آماده پاسخگویی به شما هستیم...
ارسال پیام