روز جهانی غذا در سال 1402 چه روزی است؟

روز جهانی غذا در 16 اکتبر مصادف با 24 مهر ماه نامگذاری شده. در این مقاله به تاریخچه و فعالیت کشورهای مختلف در این روز و برنامه‌هایی که در روز جهانی غذا میشه انجام داد، اشاره کردیم. با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.
روز جهانی غذا در سال 1402 چه روزی است؟

عناوین مهم:

روز جهانی غذا چه تاریخی است؟

16 اکتبر مصادف با 24 مهر ماه روز جهانی غذا نامگذاری شده است.

هدف اصلی روز جهانی غذا چیست؟

افزایش آگاهی در مورد رژیم‌های غذایی سالم و ارتقای امنیت غذایی در سراسر جهان به ویژه در مواقع بحران، هدف اصلی روز جهانی غذا است.

می‌توان از روز جهانی غذا برای افزایش آگاهی در مورد رژیم‌های غذایی سالم و آنچه بدن نیاز دارد استفاده کرد. روز جهانی غذا یک فرصت عالی برای آموزش بیشتر و آگاهی در این زمینه است.

روز جهانی غذا چگونه تعیین شد؟

روز جهانی غذا در سال 1945 توسط سازمان خواربار و کشاورزی (FAO) که یک آژانس تخصصی سازمان ملل متحد است، تعیین شد.

پس از به رسمیت شناختن رسمی این روز ، 150 کشور توسط سازمان ملل متحد این روز را جشن گرفتند.

از سال 2014 محبوبیت این روز برای ترویج ایده تغذیه جهان و رفع فقر در کشورهای روستایی مورد استقبال قرار گرفته است.

در این مقاله بخوانید: روز جهانی آشپز در سال 1402

روز جهانی غذا

شعار سال 2023 در روز جهانی غذا

با توجه به اهمیت و نقش ضرروری آب، FAO شعار سال 2023 را در روز جهانی غذا ” آب زندگی است، آب غذاست. هیچ کسی را محروم نکنید ” اعلام کرده است.

هدف این موضوع برجسته کردن نقش حیاتی و مدیریت هوشمندانه آب است. زیرا آب برای حیات بی‌نهایت ضروری است. رشد سریع جمعیت، توسعه اقتصادی، شهرنشینی و تغییرات آب و هوایی، دسترسی به آب را تهدید می‌کند.

فائو تلاش می‌کند با همکاری همه کشورها، همه مردم به غذای کافی و سالم دسترسی داشته باشند و در دنیای سالم‌تری زندگی کنند.

آ‌ن‌ها آگاهی جهانی از گرسنگی را ترویج می‌کنند و اقداماتی را برای آینده غذا، مردم و کره زمین ترویج می‌کنند.

تنوع محصولات جعبه غذا 

بنر آب همه چیز است

فعالیت کشورهای مختلف در روز جهانی غذا

شاید برایتان جالب باشد بدانید که کشورهای مختلف در روز جهانی غذا چه فعالیتی انجام می‌دهند. نمونه‌ای از رویدادهای برگذار شده در برخی کشورها را در ادامه می‌خوانیم.

ایتالیا

در ایتالیا وزارتخانه‌ها، دانشگاه‌ها، آژانس‌های تحقیقاتی، آژانس‌های بین‌المللی و سازمان‌های غیردولتی، کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌های زیادی برگذار می‌کنند.

ایالات متحده

روز جهانی غذا در ایالات متحده یک سنت است و توسط 450 سازمان داوطلبانه ملی و خصوصی حمایت می‌شود.

آلمان

در آلمان وزارت فدرال حمایت از مصرف کننده، غذا و کشاورزی همگی از طریق کنفرانس‌های مطبوعاتی در روز جهانی غذا فعالیت می‌کنند.

اسپانیا

تلویزیون اسپانیا در پخش رویدادها فعال بوده است. سفیر حسن نیت فائو و ستاره فوتبال اسپانیایی (رائول) در رویدادها شرکت کرده و به برجسته کردن مسائل امنیت غذایی در سراسر کشور کمک کرده‌اند.

نیجریه

در نیجریه سازمان‌ها و افراد مشغول در برنامه‌های تغذیه، سهامداران در تولید مواد غذایی، صنایع وابسته به کشاورزی، عمده‌فروشان و سازمان‌های مبتنی بر جامعه برای رسیدگی به چالش‌های امنیت غذایی ارتباط برقرار می‌کنند.

کانادا

در کانادا بزرگ‌ترین رویداد روز جهانی غذا در بریتیش کلمبیا برگذار می‌شود؛ که توسط انجمن غذا برای قحطی سازماندهی شده است.

هر سال در روز جهانی غذا، کانادا میزبان سخنرانان مشهور جهانی است و زمین را به روی غرفه‌داران متعدد باز می‌کند.

در این روز از موضوعات مختلفی همچون پیشرفت‌های جدید در کشاورزی و ابتکاراتی که مسائل گرسنگی و فقر جهان را در یک زمان حل می‌کنند، صحبت می‌شود. شرکت کنندگان همچنین از یک ناهار رایگان و هدایای منحصر به فرد بهره می‌برند.

همچنین بخوانید: روز جهانی فست فود

روز جهانی غذا در سال 1402 چه روزی است؟

برنامه‌هایی که در روز جهانی غذا انجام می‌شود چیست؟

روز جهانی غذا زمان بسیار خوبی برای کمک به یک موسسه خیریه یا افراد نیازمند است. در روز جهانی غذا می‌توان مواد غذایی مانند میوه، کنسرو، چای، سبزیجات، حبوبات، برنج، ماکارونی، سویا و … را بسته بندی و پخش کرد.

در نتیجه: روز جهانی غذا برای افزایش آگاهی افرادی است که در سراسر جهان از گرسنگی رنج می‌برند. گرسنگی یک مشکل بزرگ در کشورها است و ما باید برای افزایش آگاهی و مبارزه با این مشکل بیشتر تلاش کنیم.

با ادامه رشد جمعیت جهان، برای افزایش پایدار تولیدات کشاورزی، بهبود زنجیره تامین جهانی، کاهش تلفات و ضایعات مواد غذایی و اطمینان از دسترسی همه کسانی که از گرسنگی و سوء تغذیه رنج می برند، به تلاش و نوآوری بیشتری نیاز است.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده: شهرزاد خادم
نویسنده: شهرزاد خادم

سلام من شهرزادم. نوشتن همیشه بخشی از کارهای مورد علاقم بوده و تصمیم گرفتم بعد از دانشگاه برم سراغ علاقم. این شد که به مدت دوسال در یک فروشگاه اینترنتی سرپرست محتوا بودم و حالا هم بیش از یک ساله که در حوزه‌ی چاپ و بسته بندی به صورت تخصصی می‌نویسم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *