بسته بندی هوشمند - ایرانیان پک

ایرانیان پک

مشاوره رایگان

بسته بندی هوشمند

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
بسته بندی هوشمند

بسته بندی هوشمند و هدررفت غذا

خانم کارول زویپ، عضو موسسه سلامت عمومی آمریکا در مصحابه با سایت پکینگ دایجست، نکات جالبی را در مورد نوع بسته بندی و تاثیر آن بر هدررفت کمتر مواد غذایی بیان کرد. بنابرتعاریف موجود در لغت نامه ها استفاده بدون هدف، بی توجه و به صورت افراطی برای هر کالایی را هدررفت یا اسراف می گویند. به همین جهت است که دستیابی به بسته بندی هوشمند برای مواد غذایی ، نیازمند ظرافت به خرج دادن و ایده ی مناسب است.

understanding food waste open graph

بسته بندی هوشمند و مناسبِ مواد غذایی ، یک امر هنرمندانه است!

موسسه غذا و کشاورزی در ایالت متحده اخیرا در پژوهشی نشان داد یک سوم غذای تولید شده برای انسان ها در جهان هدرداده می شود یا گم می شود. این حجم از هدررفت در سال به 1.3 میلیارد تن در سال می رسد. این ارقام شامل کل هدر رفت از زمین کشاورزی تا خانه مصرف کنندگان می باشد.

بیشتر مراکز تولید غذا مایل هستند غذای خود را به صورت فله ای عرضه کنند در حالی که عرضه غذا در بسته های کوچک  مانند جعبه های برگر می تواند هدر رفت غذا را به مراتب کاهش دهند همچنین استفاده از بسته بندی می تواند مصرف غذا را برای مدت بیشتری ممکن سازد. شرکت ها و موسساتی که به طور تخصصی در زمینه تولید غذا فعالیت می کنند با یک برنامه مناسب می توانند با استفاده از بسته بندی، هدر رفت غذا را تا حد زیادی کاهش دهند. البته انتخاب نوع بسته بندی و متریال به کار رفته در این بسته ها می تواند در این مورد تاثیرگزار باشد.

fast food pack iranianpack

از نمونه های موفق در این زمینه می توان فست فود گودفلاز را در بریتانیا نام برد که با ایجاد تغییر در جعبه های پیتزا امکان ذخیره سازی بسته های باقی مانده را فراهم کرده است. همچنین یکی از فروشگاه های مواد غذایی در اقدامی بسته های پلاستیکی ذخیره گوشت را با فویل جایگزین کرده که وزن بسته تا 69 درصد کاهش یافته و محصول را تازه تر نگه می دارد.

بسته بندی هوشمند

%D8%AC%D8%B9%D8%A8%D9%87 2

اخیرا با بسته بندی های هوشمند این امکان فراهم شده تا با تنظیم درجه حرارت، نور و حساسیت محصول غذایی امکان ماندگاری بیشتر برای آن فراهم شود. علاوه بر آن استفاده از مواد زیست تخریب پذیر یا تجدید پذیر چالش جدیدی است که از سوی حامیان محیط زیست به عنوان بسته بندی هوشمند مطرح شده است.

استفاده از کاغذ و مقوا در صنعت بسته بندی این امکان را به وجود می آورد که علاوه بر تازه نگه داشتن مواد غذایی و ماندگاری بیشتر آنان، تجزیه و استفاده دوباره از آن ها دوباره صورت پذیرد لذا استفاده از مقوای بهداشتی ایفلوت در جعبه پیتزا و جعبه همبرگر بهترین گزینه های ممکن است.