ایرانیان پک

بسته بندی‌های هوشمند غذا

بسته بندی هوشمند

بسته بندی هوشمند و جلوگیری از هدر رفت غذا

خانم کارول زویپ، عضو موسسه سلامت عمومی آمریکا در مصحابه با سایت پکینگ دایجست، نکات جالبی را در مورد نوع بسته بندی و تاثیر آن بر هدررفت کمتر مواد غذایی بیان کرد.

بنابر تعاریف موجود در لغت نامه‌ها استفاده بدون هدف، بی‌توجه و به صورت افراطی برای هر کالایی را هدررفت یا اسراف می‌گویند. به همین جهت است که دستیابی به بسته بندی هوشمند برای مواد غذایی، بسته بندی فست فود نیازمند ظرافت به خرج دادن و ایده‌ی مناسب است.

با چاپ و بسته بندی ایرانیان پک همراه باشید.

understanding food waste open graph

بسته بندی هوشمند و مناسبِ مواد غذایی، یک امر هنرمندانه است!

موسسه غذا و کشاورزی در ایالت متحده اخیرا در پژوهشی نشان داد یک‌سوم غذای تولیدشده برای انسان‌ها در جهان هدرداده می‌شود یا گم می‌شود.

این حجم از هدررفت در سال به 1.3 میلیارد تن در سال می رسد.

این ارقام شامل کل هدر رفت از زمین کشاورزی تا خانه مصرف‌کنندگان می‌باشد.

بیشتر مراکز تولید غذا مایل هستند غذای خود را به صورت فله‌ای عرضه کنند در حالی که عرضه غذا در بسته های کوچک  مانند جعبه‌های برگر می‌تواند هدر رفت غذا را به مراتب کاهش دهند هم‌چنین استفاده از بسته بندی می‌تواند مصرف غذا را برای مدت بیشتری ممکن سازد.

شرکت‌ها و موسساتی که به طور تخصصی در زمینه تولید غذا فعالیت می‌کنند با یک برنامه مناسب می‌توانند با استفاده از بسته بندی، هدر رفت غذا را تا حد زیادی کاهش دهند.

البته انتخاب نوع بسته بندی و متریال به‌کاررفته در این بسته‌ها می‌تواند در این مورد تاثیرگزار باشد.

fast food pack iranianpack

از نمونه‌های موفق در این زمینه می‌توان فست فود گودفلاز را در بریتانیا نام برد که با ایجاد تغییر در جعبه های پیتزا امکان ذخیره سازی بسته‌های باقی مانده را فراهم کرده است.

همچنین یکی از فروشگاه‌های مواد غذایی در اقدامی بسته‌های پلاستیکی ذخیره گوشت را با فویل جایگزین کرده که وزن بسته تا 69 درصد کاهش یافته و محصول را تازه‌تر نگه می‌دارد.

بسته بندی هوشمند

%D8%AC%D8%B9%D8%A8%D9%87 2

اخیرا با بسته بندی های غذا هوشمند این امکان فراهم شده تا با تنظیم درجه حرارت، نور و حساسیت محصول غذایی امکان ماندگاری بیشتر برای آن فراهم شود.

علاوه بر آن استفاده از مواد زیست تخریب پذیر یا تجدید پذیر چالش جدیدی است که از سوی حامیان محیط زیست به عنوان بسته بندی هوشمند مطرح شده است.

استفاده از کاغذ و مقوا در صنعت بسته بندی غذا این امکان را به وجود می‌آورد که علاوه بر تازه نگه داشتن مواد غذایی و ماندگاری بیشتر آنان، تجزیه و استفاده دوباره از آن‌ها دوباره صورت پذیرد لذا استفاده از مقوای بهداشتی ایفلوت در جعبه پیتزا و جعبه همبرگر بهترین گزینه‌های ممکن است.

به این صفحه امتیاز دهید!

عضویت در مجله چاپ و بسته بندی و دریافت مقالات روز این حوزه
لطفا ایمیلتان را در فرم زیر وارد کنید