معرفی انواع جنس و مقوای جعبه پیتزا

جعبه پیتزا از بین بسته بندی‌هایی که برای فست فود مورد نیاز است، بیشترین استفاده را دارد. برای خرید جعبه پیتزا باید مواردی رو در نظر بگیرید که مهم‌ترینشان توجه به جنس جعبه پیتزا است. در این مقاله با انواع مقوای پیتزا به خوبی آشنا می‌شوید.
جنس مقوای پیتزا

عناوین مهم:

بسته بندی فست فود تنوع زیادی دارد که از بین آن‌ها بیشترین استفاده مربوط به جعبه پیتزا است.

توجه به جنس و کیفیت جعبه پیتزا موضوع مهمی است؛ چرا که پیتزا باید با همان کیفیتی که در مغازه‌ی شماست به دست مصرف کننده برسد؛ و این در صورتی امکان پذیر است که از یک بسته بندی با کیفیت استفاده کرده باشید.

مناسب‌ترین و متداول‌ترین مقواهایی که برای تولید جعبه پیتزا از آن استفاده می‌کنند، مقوای ایفلوت، دوبلکس و ایفلوت لمینتی است.

در ادامه با ما همراه باشید تا با هر یک از این مقواها بیشتر آشنا شوید.

انواع جنس و مقوای جعبه پیتزا

بررسی انواع مقوای جعبه پیتزا

ساختار مقوا در تولید جعبه پیتزا مقوایی اهمیت زیادی دارد، چرا که ساختار و نوع مقوا، روش تولید و چاپ، کیفیت جعبه پیتزا را تعیین می‌کند.

به‌صورت کلی مقوایی که در تولید کارتن پیتزا استفاده می‌شود 2 نوع است:

 1. مقوای ایفلوت بهداشتی
 2. مقوای دوبلکس بهداشتی

هر دو نوع فارغ از اینکه چه کیفیتی داشته باشند یک ساختار سه لایه دارند.

در جعبه ایفلوت این ساختار سه لایه از سه لایه کاغذ تازه تشکیل می‌شود و به‌خاطر تازه بودن این کاغذها، قیمت آن‌ها بالا می‌رود.

در لایه وسط به‌جای استفاده از لایه‌های ضخیم، یک لایه کاغذ نازکتر ولی نو، استفاده می‌شود و بحث استحکامی که ضخامت به مقواهای دوبلکس می‌داد با مارپیچ شدن در این مقوا جبران می‌شود.

جعبه پیتزا ایفلوت بهداشتی (کرکره‌ای)

مقواهای فلوت (موج‌دار یا شیار‌دار) موج‌های S شکل معکوس دارند و بر اساس ضخامت و ابعاد به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

مقوای ایفلوت (E-flute) بیشتر از سایر مقواها مورد استقبال صنف رستوران‌دارها و فست فودی‌ها قرار می‌گیرد.

با توجه به اینکه هر چقدر سایز پیتزا بزرگتر باشد به مقوای مقاوم‌تری نیاز دارد؛ برای پیتزاهای بزرگ به‌هیچ عنوان جعبه دوبلکس پیشنهاد نمی‌شود و بهترین گزینه مقوای ایفلوت است.

ساختار کرکره‌ای و شکل مهندسی مقوای ایفلوت باعث مقاومت زیاد آن شده است. 

این ساختار مستحکم تاثیر بسیار زیادی در حفظ شکل ظاهری پیتزا دارد؛ اگر چند جعبه پیتزا روی هم قرار بگیرند جعبه بالایی به جعبه پایینی فشار نمی‌آورد و درِ جعبه پیتزا به پیتزا نمی‌چسبد.

ویژگی‌های مقوای جعبه پیتزا ایفلوت:

 • ساختار دوجداره‌ی مقوای ایفلوت، پیتزا را به خوبی گرم نگه می‌دارد.
 • در تولید این مقوا از کاغذ نو استفاده می‌شود؛ بنابراین هیچگونه مشکل بهداشتی یا مسائلی مانند بوی ناخوشایند ندارد.
 • خوب است بدانید که این مقوا در سطح استانداردهای جهانی قرار دارد و در اروپا و آمریکا نیز تولید و استفاده می‌شود.
 • تکنیک چاپی که می‌تواند روی این نوع مقوا اجرا شود، تکنیک چاپ فلکسو است.
 • امکان تولید تمام سایزهای جعبه پیتزا، با استفاده از این نوع مقوا وجود دارد.
جعبه پیتزا چاپی راه راه با مقوای ایفلوت بهداشتی

مانند هر محصول دیگری در دنیا، جعبه پیتزای ایفلوت علاوه بر مزایای ذکر شده معایبی نیز دارد:

 • کیفیت مقوای ایفلوت نسبت به مقوای دوبلکس بهتر است و بنابراین قیمت بالاتری دارد.
 • تکنیک چاپ جعبه پیتزای ایفلوت، فلکسو است که محدودیت رنگ دارد و در واقع نوعی چاپ تفکیکی است.
 • در این نوع چاپ رنگ‌های ترکیبی نداریم؛ بعنوان مثال رنگ زرد جداگانه چاپ می‌شود و رنگ قرمز جدا و از ترکیب رنگ زرد و قرمز، خروجی نارنجی نخواهیم داشت.

نکته قابل توجه این است که مقوای ایفلوت از نظر کیفیت انواع مختلفی دارد و سطح کیفی آن به عوامل زیر بستگی دارد:

 • خط تولید ورق ایفلوت
 • ماشین‌آلات سازنده ورق ایفلوت
 • کاغذ مصرفی برای سه لایه مختلف مقوای ایفلوت

توجه داشته باشید کاغذی که در ایرانیان پک مورد استفاده قرار می‌گیرد، بهترین و مرغوب‌ترین نوع کاغذِ کرافت است که برای تولید انواع ورق‌های ایفلوت و سی‌فلوت، سه‌لایه و پنج‌لایه طراحی می‌شود.

اگر کاغذ ایرانی باشد از کاغذ پارس و از کاغذهای وارداتی از کاغذ ماریسکی روسی و سوتای اوکراین استفاده می‌شود.

مقوای دوبلکس بهداشتی

مقوای دوبلکس از یک ورقه خمیر کاغذ سنگین ساخته شده است که دوام کمتری در مقایسه با جعبه‌های ایفلوت دارد.

این مقوا ضخامت و استحکامش را از مغزی وسطش می‌گیرد و اگر قرار باشد از کاغذ نو در مغزی کلفت استفاده شود، قیمت بالایی دارد و از مقوای بازیافت شده استفاده می‌شود.

جعبه دوبلکس برای بسته بندی پیتزاهای پیکو و مینی از سایز ۱۵ تا ۲۰ مناسب است.

مغزی مقوای دوبلکس بازیافت شده است و ضخامت اصلی مقوا را تشکیل می‌دهد و علیرغم کیفیت پایین، بخاطر مقاوم کردن مقوا از آن استفاده می‌شود.

برای اینکه بتوان از مقوای دوبلکس در صنایع غذایی استفاده کرد، طی عملیات دوبلکس کردن، یک مقوا در بالا و یک مقوا در پایین مغزی قرار می‌دهند.

مقوای رویی یکدست است، خاصیت چاپ پذیری دارد و چاپ به خوبی روی آن نمایش داده می‌شود. این قسمت با توجه به درخواست مشتری می‌تواند از جنس کاغذ کرافت، تحریر یا گلاسه باشد.

نقش مقوای زیری، ایجاد فاصله‌ بین مغزیِ بازیافتی و ماده غذایی است. مقواهای زیری و رویی مثل کاغذ ایفلوت جنس خوبی دارند؛ اما مشکل اصلی، مغزی بازیافتی‌ است.

مغزی بازیافتی از بازیافت ضایعات مختلف (بیش از 90 درصد کاغذ و مقوای بازیافتی + 10 درصد ضایعات نخاله) تولید می‌شود.

برای گندزدایی مغزیِ مقوای دوبلکس، از مواد ضدعفونی کننده استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید: صفر تا صد طراحی جعبه پیتزا

مقوای دوبلکس بهداشتی جعبه پیتزا

مقوای دوبلکس هم مانند مقوای ایفلوت از سه لایه تشکیل شده است.

این مقوا، ضخامت و استحکامش را از مغزی میانی می‌گیرد و اگر قرار باشد از کاغذ نو در مغزی کلفت آن استفاده شود، قیمت بالایی دارد؛ بنابراین مغزی مقوای دوبلکس، بازیافت شده است و ضخامت اصلی را علی‌رغم کیفیت پایین، به‌خاطر مقاوم کردن محصول، تشکیل می‌دهد.

برای اینکه بتوان از مقوای دوبلکس در صنایع غذایی استفاده کرد، طی عملیات دوبلکس کردن، یک مقوا در بالا و یک مقوا در پایین مغزی قرار می‌دهند.

مقوای رویی، یکدست است، خاصیت چاپ پذیری دارد و چاپ به خوبی روی آن نمایش داده می‌شود. این قسمت با توجه به درخواست مشتری می‌تواند از جنس کاغذ کرافت، تحریر یا گلاسه باشد.

نقش مقوای زیری، ایجاد فاصله‌ بین مغزیِ بازیافتی و ماده غذایی است. مقواهای زیری و رویی مثل کاغذ ایفلوت جنس خوبی دارند اما مشکل اصلی، مغزی بازیافتی است.

مغزی بازیافتی از بازیافت ضایعات مختلف (بیش از 90 درصد کاغذ و مقوای بازیافتی + 10 درصد ضایعات نخاله) تولید می‌شود. برای گندزدایی مغزیِ مقوای دوبلکس، از مواد ضدعفونی کننده استفاده می‌شود.

بعد از شیوع ویروس کرونا از سال 99، دسترسی به بعضی از این مواد گندزدای وارداتی غیرممکن شد و موادی مثل کلر جایگزین شدند. این راه حل جایگزین باعث شد وقتی جعبه پیتزا با مقوای دوبلکس بهداشتی تولید می‌شود، معایبی داشته باشد، مانند:

کم شدن مقاومت جعبه پیتزای دوبلکس: تحت‌تاثیر دما و بخار پیتزا، جعبه شل می‌شود و به پیتزا می‌چسبد.

ایجاد بوی ناخوشایند: اولین چیزی که از بوی نامطلوب به ذهن مشتری می‌رسد این است که پنیر پیتزا یا گوشت پیتزا فاسد است؛

او تصوری از این ندارد که بوی ناخوشایند ناشی از مواد بازیافتی داخل مقواست! به دو دلیل می‌تواند بوی ناخوشایند اتفاق بیفتد، یکی مغزی مقوای مورد استفاده کیفیت خوبی نداشته باشد، دو اینکه پروسه گندزدائی کامل انجام نشده نباشد.

این نوع از مقوای دوبلکس بهداشتی فقط در ایران، شاید به‌صورت محدود در افغانستان یا برخی از کشورهای در حال توسعه، مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ صادرات مقوای دوبلکس بهداشتی تقریبا صفر است و بیشتر مصرف داخلی دارد!

این مقوا ذاتا مقوای صنعتی است و برای مواردی مثل زیره‌ی بسته بندی‌های مواد غیر خوراکی استفاده می‌شود.

در نهایت پیشنهاد ایرانیان پک، مقوای ایفلوت است و ما جعبه پیتزای دوبلکس تولید نمی‌کنیم؛ مگر این که مشتری معایب آن را پذیرفته باشد و تیراژ بالایی از جعبه پیتزا بخواهد.

مقوای ایفلوت لمینتی

جعبه پیتزا ایفلوت لمینتی همان جعبه پیتزا ایفلوت است؛ با این تفاوت که برای تولید آن، روی کاغذ معمولی ایندربرد چاپ می‌شود و بعد کاغذ را روی ایفلوت می‌گذارند، لمینتش می‌کنند و بعد دایکات می‌زنند.

همچنین بخوانید: معرفی انواع قالب‌های پیتزا

جعبه پیتزا ایفلوت لمینتی اختصاصی

مقوای جعبه‌های پیتزا لمینتی

نکته مهم این که چیزی تحت‌عنوان مقوای لمینتی نداریم، بلکه برای تهیه جعبه پیتزای لمینتی یا لمینت شده، طرح شما با بالاترین کیفیت روی لایه‌ای از جنس کاغذ گلاسه، مقوای پشت طوسی لمینت می‌شود.

برای لمینت کردن جعبه با تکنیک افست چاپ صورت می‌گیرد و روی ورق ایفلوت یا سینگل فیس می‌چسبانند. همچنین سلفون، طلاکوب و سایر خدمات جانبی قابلیت اجرا روی جعبه پیتزا لمینیتی را دارند. 

بنابراین جعبه لمینیت در کنار تمام ویژگی‌های جعبه پیتزای ایفلوت، قابلیت چاپ افست را هم دارد. جعبه‌های لمینیتی معمولا برای صادرات استفاده می‌شوند.

مقوای کرافت کارتن پیتزا

چیزی به‌عنوان جعبه پیتزا کرافت نداریم. درواقع مقوایی تحت عنوان مقوای کرافت وجود ندارد، بلکه مقواهای مختلف جعبه پیتزا می‌تواند از کاغذ کرافت تشکیل شود که اصطلاحا به آن‌ها مقوای کرافت گفته می‌شود.

مقوای کرافت ویژگی‌های خوب و قابل‌توجهی مثل کیفیت بالا، قیمت مناسب، تولید سریع‌ و هم‌چنین مقاومت زیاد دارد.

به‌همین دلیل بسیاری از رستوران‌ها و فست فودها برای بسته بندی از جعبه پیتزا کرافت استفاده می‌کنند.

شرکت ایرانیان پک برای ساخت جعبه‌های مختلف از کاغذهایی با گراماژهای از 70 گرم تا 200 گرم برای لایه‌های مختلف استفاده می‌کند که ورق نهایی ایفلوت یا دوبلکس را با آن تولید می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)
Picture of نویسنده: شهرزاد خادم
نویسنده: شهرزاد خادم

سلام من شهرزادم. نوشتن همیشه بخشی از کارهای مورد علاقم بوده و تصمیم گرفتم بعد از دانشگاه برم سراغ علاقم. این شد که به مدت دوسال در یک فروشگاه اینترنتی سرپرست محتوا بودم و حالا هم بیش از یک ساله که در حوزه‌ی چاپ و بسته بندی به صورت تخصصی می‌نویسم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *