عوامل تاثیر گذار در قیمت گذاری منو

عوامل تاثیر گذار در قیمت منو

عناوین مهم:

عوامل تاثیر گذار در قیمت گذاری منو

قیمت گذاری یکی از مهم ترین و ابتدایی ترین موضوعات هر کسب و کاری از جمله رستوران داری است که می‌بایست با توجه به نکات متعدد و با مشورت گرفتن از آشپز، مدیر تدارکات، مدیر فروش، مدیر مجموعه انجام شود.

هم چنین تغییر پذیر بودن قیمت غذاها باید در بلند مدت مورد نظر قرار بگیرد که ذر مقاله زیر به طور مفصل به این مطلب خواهیم پرداخت.

در واقع قیمت گذاری باید بر مبنای موارد فوق شکل بگیرند.

۱.بر مبنای قیمت همکاران:

همکاران یا رقبای شما شامل دو دسته می‌باشند، اول رستوران ها و فست فودهایی که در نزدیکی محل شما مشغول به فعالیت هستند و دوم بدون در نظر گرفتن بعد مکان آنهایی که مشتری هدفشان با شما یکی می‌باشد.

فراموش نکنید که صرفاً با محاسبه بهای تمام شده نمی‌توان قیمت‌گذاری کاملی کرد.

شما باید رقبایتان را هم بشناسید.

اما در شناسایی رقیب دقت کنید.

هر رستورانی که نزدیک رستوران شماست، رقیبتان نیست.

کسی رقیب شماست که منو و سرویسی مانند شما ارائه دهد و سطحش با شما یک باشد. نهایتا شما با مشاهده قیمت رقبایتان (که مهمترین چیز اینجا تشخیص درست رقیب است!)، قیمتی رقابتی تعیین می‌کنید. قیمت گذاری منو

۲.بر مبنای منطقه ی فعالیت:

هر منطقه ای شامل کشش خاص خود میباشد که با توجه به عوامل مختلف فرهنگی، سطح درآمدی و… منو و قیمت خاص خود را می‌طلبد.

باید در نظرداشت بازار مواد غذایی بسته به فصل، آب و هوا و قیمت حامل های انرژی متغییر است و این امر قیمت گذاری منو رستوران را دشوارتر می کند. مقوای مصرفی فست فود

۳.مبنای مشتری:

شما برای اینکه موفق باشید باید جامعه هدف مورد نظر خود را به طور شفاف مشخص کنید و بعد از مشخص شدن این جامعه هدف می‌بایست منو و قیمت‌گذاری خود را ضمن حفظ کلی قواعد قبلی به سمت این موضوع حداقل در محصولات خاصی سوق دهید.

بنابراین بهتر است با توجه به مسائل اقتصاد جامعه قدرت خرید مردم را هم پیش‌بینی کنید و قیمت‌ها را به اصلاح «پَرت» تعیین نکنید.

عوامل تاثیر گذار در قیمت گذاری منو

۴.بر مبنای محصول:

گاهی شما محصولی را به بازار ارائه می‌دهید که محصولی جدید و بدون دیدگاه قبلی می‌باشد شما در این شرایط می‌توانید با قیمت گذاری درست هم حاشیه سود مناسب را برای خود در نظر بگیرید و هم جایگاه ریالی آن محصول را تعریف کنید.

نوع آوری و تولید انحصاری می تواند دست شما را در تعیین قیمت باز بگذارد، به شرطی که توان جذب مشتری و ایجاد بازار برای محصول را داشته باشید.

۵.بر مبنای قیمت تمام شده:

مسطلح ترین نوع قیمت گذاری به شیوه ی محاسبه هزینه ی تمام شده محصول و هزینه های جانبی اجاره و … به انضمام در نظر گرفتن حاشیه سود می‌باشد که اکثر فست فود داران از این شیوه استفاده میکنند.

قیمت گذاری بیش از حد باعث از دست دادن مشتری و کاهش فروش می گردد.

قیمت گذاری بسیار پایین نیز باعث کاهش سود و ایجاد تصور کیفیت پایین محصول در ذهن مشتری می گردد.

۶.بر مبنای اهداف بازاریابی:

یکی دیگر از مواردی که در قیمت گذاری با آن بسیار رو برو هستیم تاثیر مستقیم استراتژی های بازاریابی بر روی قیمت منو میباشد که با هدف جذب مشتری، حذف رقبا و… انجام میشود.

در نهایت ، شما ممکن است مشتریان خود را با قیمت های اولیه پایین نگه دارید و سود خود را از طریق ادامه خرید ایشان بدست آورید.اما با بکارگیری تاکتیک های مناسب در قراردادهای نگهداری و پشتیبانی سود خود را تضمین می کنند.

این نوع استراتژی قیمت گذاری می تواند جریان درآمد ثابت و سود قابل توجهی را در کسب و کار ایجاد نماید.

مطالب مرتبط : مقوای جعبه فست فود
4/5 - (4 امتیاز)
نویسنده: ایوب مردانی
نویسنده: ایوب مردانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *