انواع مقوای استاندارد برای بسته بندی فست فود

مقواهایی مصرفی در تولید بسته بندی فست فود این مدل از مقوا برای تولید جعبه پیتزا نیز استفاده می‌شوند. ما در این مطلب به معرفی مقواهای تولید جعبه فست فود و جعبه پیتزا می پردازیم به غیر از موارد فوق، صدها نوع دیگر مقوا وجود دارد که بیشتر آنها در کارهای فانتزی و صنعتی خاص قابل استفاده هستند.
مقوای جعبه فست فود

عناوین مهم:

مقوای دوبلکس بهداشتی فست فود

این مدل از مقوا مرسوم‌ترین نوع مقوا برای تولید جعبه پیتزا می‌باشد و حتی اصطلاحا به آن مقوای پیتزایی نیز گفته می‌شود.

این مقوا از سه لایه تشکیل شده است؛

لایه زیرین که به عنوان قسمت بهداشتی روی مقوا کشیده شده و جنس آن کاغذ روزنامه است و اطلاعات کارخانه‌ی تولیدکننده‌ی مقوا، تاریخ تولید، شماره‌های استاندارد، کدهای بهداشت و گواهینامه‌های مربوط به تولید کننده‌ی مقوا روی آن چاپ می‌شود.

لایه دوم؛ لایه‌ی میانی است که از مقوای بازیافتی تشکیل شده و بار استحکام مقوا را به علت ضخامت بیشتری که دارد عهده دار است، این قسمت تاثیر به‌سزایی در کیفیت جعبه پیتزا دارد چراکه هر چقدر مقوا بازیافتی استفاده شده در این لایه کیفیت بالاتری داشته باشد، احتمال بروز مشکلاتی از قبیل بو دادن جعبه پیتزا و امثالهم کمتر می‌شود.

و در نهایت لایه‌ی سوم که لایه‌ی بیرونی و ظاهری مقوای بهداشتی است.

این قسمت با توجه به درخواست مشتریان با سه جنس:

  • کرافت (کاغذ قهوه‌ای)
  • تحریر (کاغذ سفید)
  • گلاسه (کاغذ روغنی)

پوشانده می‌شود و در پروسه‌ی چاپ، مشخصات و طرح روی این سطح چاپ می‌شود؛

این نوع مقوا که با توجه به این که لایه‌ی میانی آن از جنس بازیافتی می‌باشد قیمت تموم شده ی جعبه را کم می‌کند و به علت سطح مسطح و یک لایه‌ی آن با انواع دستگاه‌ها قابلیت چاپ را دارا می‌باشد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به چاپ افست اشاره کرد.

مقوای جعبه پیتزا

2. مقوای ای فلوت بهداشتی (از خانواده ورق کارتن)

این نوع مقوا نیز در تولید بسته بندی فست فود در سراسر دنیا دارای اهمیت است که به دو شیوه‌ی مستقیم (مقوای سه لایه) با چاپ روی کارتن، یا غیرمستقیم (دولایه کارتن به همراه لایه لمینیتی) چاپ روی ورق مجزا و بعد لمینت کردن آن به مقوای اصلی استفاده می‌شود.

از جمله مزیت های این نوع از مقوا یا کارتن میتوان به استحکام بسیار بالا، عایق حرارتی بودن آن به علت وجود فاصله بین لایه ها و صد در صد بهداشتی بودن آن به علت استفاده از کاغذ نو در سه‌لایه‌ی آن اشاره کرد.

جنس کلی لایه‌های ورق‌های ای فلوت به صورت پایه از کرافت است که در مواردی برای کم کردن هزینه بخشی از کار از لاینرهای ایرانی استفاده می‌شود.

3. مقوای ایندربرد:

یکی از بهترین مقواهای مورد استفاده در صنعت چاپ و بسته بندی است که به علت پروسه تولید بسیار خاص و چوب خالص که در فرآیند تولید از آن استفاده می‌شود، کیفیت بسیار عالی دارد.

چاپ جعبه ایندربرد بسیار کیفیت بالایی دارد.

از دلایل این کیفیت خوب می‌توان به چاپ پذیری بسیار بالا، استحکام و زیر دست مناسب آن می‌توان اشاره کرد، این نوع از مقوا بیشتر برای جعبه های غذایی، دارویی و جعبه های خاص استفاده می‌شود.

4. مقوای پشت طوسی

این نوع از مقوا به دلیل چاپ پذیری و قیمت بسیار مناسب آن پر مصرف ترین مقوای مصرفی در صنعت چاپ دنیا بوده و اوج استفاده ی آن را میتوان در محصولات صنعتی مشاهده کرد و البته که در صنعت فست فود و رستوران در جعبه‌های غذای کلاسیک، جعبه ساندویچ و جعبه برگر استفاده میشود.

این نوع مقوا مناسب برای انواع مارک معروف چاپگر افست با سرعت بالا است.

صافی سطح خوب، جوهر پایدار، جذب‌پذیری، زبری سطح پایین و نقاط چاپی غنی، باعث نتیجه عالی چاپ می‌شود.

به غیر از موارد فوق، صدها نوع دیگر مقوا وجود دارد که بیشتر آنها در کارهای فانتزی و صنعتی خاص قابل استفاده است که در مطالب آینده به آن‌ها مفصل اشاره خواهد شد.

4.4/5 - (20 امتیاز)
نویسنده: ایوب مردانی
نویسنده: ایوب مردانی