فود کورت کجاست؟ + نکات مهم در طراحی فود کورت

محوطه بزرگ و سرپوشیده‌ای را تجسم کنید که در آن چندین غرفه‌ی غذا به طور همزمان به فعالیت مشغولند و به نوعی با هم رقابت دارند. بله! اینجا فودکورت است. مکانی که در فرهنگ لغت فارسی با نام صحن خوراک معرفی شده است. همینقدر خنده‌دار! دور تا دور محوطه‌ی فود کورت، شعبه‌هایی از فست فودها، رستوران‌ها، کافه یا بستنی فروشی‌های مختلفی را می‌بینید که بسیار هوس انگیزند. مابقی فضا را میز و صندلی‌هایی تشکیل می‌دهد که مشتریان می‌توانند تا زمان آماده شدن سفارش یا صرف غذا در آنجا استراحت کنند.
طراحی فودکورت

عناوین مهم:

فود کورت چیست؟

محوطه بزرگ و سرپوشیده‌ای را تجسم کنید که در آن چندین غرفه‌ی غذا به طور همزمان به فعالیت مشغولند و به نوعی با هم رقابت دارند. بله! اینجا فودکورت است. مکانی که در فرهنگ لغت فارسی با نام صحن خوراک معرفی شده است. همینقدر خنده‌دار!

فودکورت کجاست؟

دور تا دور محوطه‌ی فود کورت، شعبه‌هایی از فست فودها، رستوران‌ها، کافه یا بستنی فروشی‌های مختلفی را می‌بینید که بسیار هوس انگیزند. مابقی فضا را میز و صندلی‌هایی تشکیل می‌دهد که مشتریان می‌توانند تا زمان آماده شدن سفارش یا صرف غذا در آنجا استراحت کنند.

پرسنل‌ها با چهره‌ای خندان درغرفه‌های غذایی قصد دارند، با منوهای رنگارنگشان مشتریان را دعوت به خوردن غذایی خوشمزه کنند. بعد از اینکه انتخاب کردید چه غذایی میل کنید، یکی از پرسنل سفارشتان را ثبت می‌کند و پس از آماده شدن، غذایتان را در ظروف پلاستیکی یا مقوایی تحویل می‌دهد.

نکته! بر خلاف اکثر رستوران یا فست فودها، استفاده از کارد و چنگال پلاستیکی مختص فود کورت‌ها است.

اگر خوردن غذاهای خوشمزه و متنوع برایتان هیجان انگیز است و یا تا به حال به فودکورت نرفته‌اید، در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید تا شما را مشتاق رفتن به فودکورت‌ها کنیم.

محوطه فودکورت

معنی food court

معنی Food court را اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم، مکانی است که معمولا در مراکز خرید یا مجتمع‌های تجاری احداث می‌گردد که در آن انواع رستوران‌، فست فود و کافه‌ها در یک سالن مشترک به ارائه خدمات غذایی به مشتریان می‌پردازند.

فود کورت‌ها از محبوب‌ترین بخش‌های یک مجتمع تجاری یا تفریحی هستند و بسیار به کافه تریاها شبیهند.

طراحی فود کورت

فودکورت‌ها معمولا مشتریان ثابتی ندارند؛ ولی با داشتن یک منوی متفاوت و جذاب، طراحی فود کورت و دیزاین داخلی چشمگیر می‌توان به جذب مشتریان در فود کورت کمک کرد.

قبل از شروع طراحی فود کورت باید به این نتیجه برسید که می‌خواهید فودکورتتان چه تمی داشته باشد. انتخاب تم مناسب شاید در ابتدا سخت به نظر برسد اما تنها کافی است متفاوت از رقبا کار کنید و طراحی منحصر به فردی داشته باشید.

فود کورت کجاست؟ + نکات مهم در طراحی فود کورت

9 فاکتور مهم در طراحی فود کورت

تأثیر محل در طراحی فود کورت

در نظر داشته باشید که برای طراحی فودکورت منطقه‌ای را در نظر بگیرید که در دسترس باشد و در آن رفت و آمد وجود داشته باشد؛ چرا که موقعیت مکانی یک موضوع مهم است که باید در ذهن داشته باشید.

تأثیر طراحی دکوراسیون در طراحی فود کورت

فودکورت‌ها معمولا فضای بزرگی دارند و میز و صندلی‌ها فضای گسترده و مناسبی برای چیدمان دارند. اما نحوه‌ی چیدمان هم موضوع مهمی است.

احترام به حریم شخصی هر میز موردی است که باید حتما آن را در نظر بگیرید. با به کارگیری چیدمان اشتباه و ناکارآمد، فود کورت شما شلوغ و نا به سامان به نظر می‌آید و میل افراد برای غذا خوردن را کم می‌کند.

انتخاب رنگ در طراحی داخلی فود کورت

بخش عمده طراحی داخلی به رنگ‌ها بستگی دارد. رنگ‌هایی که در طراحی فودکورت از آن استفاده می‌کنید، فضا را از یکنواختی درمی‌آورد. بنابراین برای انتخاب پالت رنگی فودکورت، زمان و تمرکز کافی صرف کنید.

اهمیت تهویه در طراحی فود کورت

هنگام اجرای طراحی فودکورت، تهویه را به عنوان یک عنصر تاثیرگذار برای امنیت و آسایش مشتریانتان در نظر بگیرید.

با این کار دود و بوی ناشی از غذا در سالن غذاخوری از بین می‌رود و هوای مطبوعی برای مشتریان فراهم می‌شود.

اهمیت نورپردازی در طراحی فود کورت

فودکوت‌ها اغلب در فضای سر بسته هستند و از نور طبیعی بهره مند نیستند. بنابراین نورپردازی مصنوعی اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

بدون نورپردازی مناسب، دکوراسیون فودکورت هر چقدر هم شیک و ایده‌آل باشد، باز هم ناقص است و در روحیه مشتریان تاثیر می‌گذارد.

پس انتخاب لامپ‌ها و چراغ‌های مناسب برای یک فود کورت بسیار اهمیت دارد. با اجرای نور پردازی مناسب می‌توانید اشتهای مشتریان را افزایش دهید تا زمانی که در سالن مشغول خوردن غذا هستند، تجربه خوبی را به دست بیاورند.

تزیین دیوار در طراحی فودکورت

در طراحی فودکورت می‌توانید از نقاشی یا عکس‌های جذاب با رنگ‌هایی شاد برای دیوارها استفاده کنید.

ایجاد انبار در طراحی فود کورت

ایجاد انبار برای فودکورت بسیار کاربردی است. ذخیره‌ی تجهیزات و مواد اولیه در انبار عامل بسیار مهمی در طراحی داخلی فود کورت به شمار می‌رود.

استفاده از گیاهان در طراحی فود کورت

گیاهان در هر جایی که قرار گیرند، فضا را به محیطی شادب و آرام بخش تبدیل می‌کنند. با استفاده از گیاهان آپارتمانی، جذابیت فضای فودکورت را چند برابر کنید.

اهمیت وجود سرویس بهداشتی در طراحی فودکورت

از طراحی یک سرویس بهداشتی مناسب برای طراحی فودکورت غافل نشوید و از شیرآلات و لوازم جانبی زیبا برای آن استفاده کنید. همچنین نظافت سرویس بهداشتی موضوع مهمی است که نباید از آن غافل شد.

طراحی فود کورت

تفاوت فودکورت با فست فود و رستوران

 1. تنوع غذایی بالا در فودکورت‌ها مهم‌ترین تفاوتی است که باعث شده افراد با هر سلیقه‌ای بتوانند یک انتخاب آزادانه داشته باشند.
 2.  می‌دانستید که نحوه‌ی خدمات‌دهی در فودکورت‌ها با رستوران‌ها و فست فودها کاملا متفاوت است؟ البته این تفاوت از نظر بعضی‌ها شاید چندان خوشایند نباشد! شلوغ بودن فودکورت‌ها و آزاد بودن مشتریان برای نشستن در هرجایی از محوطه که تمایل دارند، دسترسی پرسنل به مشتریان را سخت می‌کند؛ پس اگر بعد از سفارشتان یک پیجر دریافت کردید تعجب نکنید! این پیجر برای آن است تا زمانی که سفارشتان آماده شد زنگ بخورد یا چراغش روشن شود تا برای دریافت سفارشتان به پیشخوان بروید.
 3.  چنگال، قاشق، چاقو، نمک، فلفل، نی، سس‌های تک نفره و دستمال کاغذی بر روی کانتر قرار دارد و می‌توانید به تعداد نیازتان، از آن‌ها استفاده کنید.
فودکورت

مزیت فودکورت‌ها در چیست؟

 1.  امکان ندارد شما به این سرای غذا بروید و غذای مورد علاقه خود را پیدا نکنید و گرسنه از آنجا برگردید؛ چرا که تنوع غذایی بالا یکی از مزیت‌های اصلی فودکورت‌ها است.
 2.  از آنجایی که فود کورت‌ها اغلب در بالاترین طبقه از مجتمع‌های تجاری یا تفریحی وجود دارند، این شانس را دارید تا زمانی که خسته از خرید یا پاساژگردی برمی‌گردید و قصد میل کردن غذا یا نوشیدنی دارید، به فودکورت‌ها بروید و دیگر زمانی اضافه برای پیدا کردن یک فست فود یا رستوران صرف نکنید.
 3.  وسیع بودن فضای فود کورت‌ها باعث شده تا حتی زمانی که جمعیت زیاد است، فضایی برای نشستن وجود داشته باشد؛ بنابراین کمتر پیش می‌آید مانند کافه‌ها یا بعضی فست فودها، زمانی را به انتظار برای خالی شدن میزها بگذرانید.

نکاتی در رابطه با طراحی فودکورت

فضای پذیرایی و چیدمان صندلی‌ها، از مهم‌ترین فضاهای یک فود کورت است. توجه داشته باشید اغلب افرادی که به فودکورت‌ها می‌آیند، خانواده یا دوستانی هستند که یا از خرید برگشتنه‌اند و یا برای تفریح آمده‌اند؛ پس باید به فکر میزهای بزرگ با صندلی‌های چندین نفره نیز باشید.

همچنین باید به فاصله میزها از یکدیگر توجه کنید. در بعضی از فودکورت‌های لاکچری نوع و جنس میزها آنقدر خاص است که مورد توجه ویژه‌ای قرار می‌گیرند.

فکر می‌کنید چند درصد از فضای فود کورت صرف سالن غذاخوری می‌شود؟ اگر پاسختان نزدیک به 50 درصد است باید بگوییم بله! حتی بیشتر از 50 درصد فضای فودکورت‌ها صرف سالن غذاخوری می‌شود.

حدود 40 درصد به آشپزخانه، انبار و سرویس بهداشتی و اندک فضای باقی مانده هم به غرفه‌ها اختصاص می‌یابد.

فراموش نکنید که در طراحی آشپزخانه فضایی را هم باید به انباری خشک و منجمد، رختکن، فضایی برای شستشو و محلی برای استراحت پرسنل اختصاص دهید.

فود کورت کجاست؟ + نکات مهم در طراحی فود کورت

رقابت در فود کورت

رقابت بین غرفه‌ها در فود کورت بالا است. پس بهتر نیست از کیفیت غذای خود مطمئن باشید تا خاطره‌ی خوبی در ذهن مشتریانتان باقی بگذارید؟

از آنجایی که شما نماینده‌ای از شعبه‌ی اصلی یک فست فود یا رستوران هستید، باید بتوانید کیفیتی مشابه آنچه هستید، به مشتریان ارئه دهید.

اولین فودکورت چه زمانی و در کجا افتتاح شد؟

شاید برایتان جالب باشید بدانید که اولین فودکورت در سال 1971 درتورنتو کانادا، مرکز خرید Sherway Gardens افتتاح شد که نتوانست موفقیت آمیز ظاهر شود.

دومین فودکورت جهان در سال 1974 در نیوجرسی، مرکز خرید Paramus Park افتتاح شد که به عنوان اولین فودکورت در جهان شناخته شد. استقبال افراد از این فودکورت، آغازی برای تاسیس دیگر صحن غذاها در دنیا بود.

فودکورت پاراموس

چرا فود کورت به‌ وجود آمد؟

از مهم‌ترین اهداف پیدایش فود کورت این است که تمامی افراد با هر سلیقه و بدون هیچ محدودیتی می‌توانند غذای مورد علاقه خود را پیدا کنند.

قطعا برایتان پیش آمده که در جمع خانواده یا دوستانتان، افرادی را ببینید که ذائقه و سلیقه غذایی متفاوتی نسبت به دیگران دارند و به اصطلاح بد غذا هستند یا طرفدار غذاهایی خاص یا رژیمی هستند؛

همین امر سبب می‌شود تا همیشه مشکلی برای پیدا کردن مکانی که با سلیقه تمام افراد جور در بیاید، وجود داشته باشد. فود کورت‌ها به راحتی توانستند این مشکل را حل کنند.

هدف دوم این است که علاوه بر رستوران و فست فودها، تعدادی کافه و بستنی‌فروشی در فود کورت‌ها وجود دارد تا زمانی که افراد تمایلی به خوردن غذا ندارند، بتوانند به آنها سرویس دهند.

تفاوت فود کورت و فودهال

فود کورت‌ها با هدف ارائه غذا در مراکز تجاری و فودهال‌ها با ارائه تنوع مواد غذایی (نه فقط غذای آماده) و به صورت مستقل و مجزا راه اندازی می‌شوند.

در فودهال تنوع غذایی بالایی وجود دارد و علاوه بر غذا، مواد غذایی و خوراکی هم در آن عرضه می‌شود و صرفا محلی برای خوردن غذا نیست. ارائه غذای آماده، تنها بخشی از خدمات فودهال است.

فودهال

بهترین فودکورت‌های تهران

همانطور که در بالاتر به آن اشاره کردیم، فودکورت‌ها در بالایی‌ترین طبقه از مجتمع‌های تجاری-تفریحی بزرگ قرار دارند.

از معروف‌ترین و محبوب‌ترین فودکورت‌های تهران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • فودکورت اپال
 • فودکورت سانا
 • فودکورت پالادیوم
 • فودکورت ایران مال
 • فودکورت رویال تراس
 • فودکورت کوروش 
 • فود کورت عرش آجودانیه

محال است به سرای غذای این فود کورت‌ها بروید و غذای محبوبتان را در منوهای هیجان انگیزشان پیدا نکنید.

لازم به ذکر است که فودکورت پالادیوم از شلوغ‌ترین فودکورت‌های تهران است. 

بزرگ‌ترین فودکورت تهران

ایران‌مال یا بازار بزرگ ایران، بازاری بسیار بزرگ در غرب تهران و از بزرگ‌ترین مراکز خرید جهان است.

ایران مال چندین فود کورت دارد و عجیب نیست که به عنوان بزرگ‌ترین فودکورت تهران شناخته شده باشد.

4.4/5 - (7 امتیاز)
Picture of نویسنده: شهرزاد خادم
نویسنده: شهرزاد خادم

سلام من شهرزادم. نوشتن همیشه بخشی از کارهای مورد علاقم بوده و تصمیم گرفتم بعد از دانشگاه برم سراغ علاقم. این شد که به مدت دوسال در یک فروشگاه اینترنتی سرپرست محتوا بودم و حالا هم بیش از یک ساله که در حوزه‌ی چاپ و بسته بندی به صورت تخصصی می‌نویسم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *