ایرانیان پک

فودکورت کجاست و چرا انقدر محبوب است؟

محوطه بزرگ و سرپوشیده‌ای را تجسم کنید که در آن چندین غرفه‌ی غذا به طور همزمان به فعالیت مشغولند و به نوعی با هم رقابت دارند. بله! اینجا فودکورت است. مکانی که در فرهنگ لغت فارسی با نام صحن خوراک معرفی شده است. همینقدر خنده‌دار! دور تا دور محوطه‌ی فود کورت، شعبه‌هایی از فست فودها، رستوران‌ها، کافه یا بستنی فروشی‌های مختلفی را می‌بینید که بسیار هوس انگیزند. مابقی فضا را میز و صندلی‌هایی تشکیل می‌دهد که مشتریان می‌توانند تا زمان آماده شدن سفارش یا صرف غذا در آنجا استراحت کنند.
فودکورت کجاست

فودکورت کجاست؟

محوطه بزرگ و سرپوشیده‌ای را تجسم کنید که در آن چندین غرفه‌ی غذا به طور همزمان به فعالیت مشغولند و به نوعی با هم رقابت دارند. بله! اینجا فودکورت است. مکانی که در فرهنگ لغت فارسی با نام صحن خوراک معرفی شده است. همینقدر خنده‌دار!

دور تا دور محوطه‌ی فود کورت، شعبه‌هایی از فست فودها، رستوران‌ها، کافه یا بستنی فروشی‌های مختلفی را می‌بینید که بسیار هوس انگیزند. مابقی فضا را میز و صندلی‌هایی تشکیل می‌دهد که مشتریان می‌توانند تا زمان آماده شدن سفارش یا صرف غذا در آنجا استراحت کنند.

پرسنل‌ها با چهره‌ای خندان درغرفه‌های غذایی قصد دارند، با منوهای رنگارنگشان مشتریان را دعوت به خوردن غذایی خوشمزه کنند. بعد از اینکه انتخاب کردید چه غذایی میل کنید، یکی از پرسنل سفارشتان را ثبت می‌کند و پس از آماده شدن، غذایتان را در ظروف پلاستیکی یا مقوایی تحویل می‌دهد.

نکته! بر خلاف اکثر رستوران یا فست فودها، استفاده از کارد و چنگال پلاستیکی مختص فود کورت‌ها است.

اگر خوردن غذاهای خوشمزه و متنوع برایتان هیجان انگیز است و یا تا به حال به فودکورت نرفته‌اید، در ادامه‌ی این مقاله با ما همرا باشید تا شما را مشتاق رفتن به فودکورت‌ها کنیم.

محوطه فودکورت اپال

فود کورت‌ها اغلب کجا قرار دارند؟

در بعضی از مراکز خرید یا فرودگاه‌ها، فود کورت‌ها را می‌توان دید.

فود کورت‌ها از محبوب‌ترین بخش‌های یک مجتمع تجاری یا تفریحی هستند و بسیار به کافه تریاها شبیهند.

تفاوت فودکورت با فست فود و رستوران

  1. تنوع غذایی بالا در فودکورت‌ها مهم‌ترین تفاوتی است که باعث شده افراد با هر سلیقه‌ای بتوانند یک انتخاب آزادانه داشته باشند.
  2.  می‌دانستید که نحوه‌ی خدمات‌دهی در فودکورت‌ها با رستوران‌ها و فست فودها کاملا متفاوت است؟ البته این تفاوت از نظر بعضی‌ها شاید چندان خوشایند نباشد! شلوغ بودن فودکورت‌ها و آزاد بودن مشتریان برای نشستن در هرجایی از محوطه که تمایل دارند، دسترسی پرسنل به مشتریان را سخت می‌کند؛ پس اگر بعد از سفارشتان یک پیجر دریافت کردید تعجب نکنید! این پیجر برای آن است تا زمانی که سفارشتان آماده شد زنگ بخورد یا چراغش روشن شود تا برای دریافت سفارشتان به پیشخوان بروید.
  3.  چنگال، قاشق، چاقو، نمک، فلفل، نی، سس‌های تک نفره و دستمال کاغذی بر روی کانتر قرار دارد و می‌توانید به تعداد نیازتان، از آن‌ها استفاده کنید.
فودکورت های معروف تهران

مزیت فودکورت‌ها در چیست؟

  1.  امکان ندارد شما به این سرای غذا بروید و غذای مورد علاقه خود را پیدا نکنید و گرسنه از آنجا برگردید؛ چرا که تنوع غذایی بالا یکی از مزیت‌های اصلی فودکورت‌ها است.
  2.  از آنجایی که فود کورت‌ها اغلب در بالاترین طبقه از مجتمع‌های تجاری یا تفریحی وجود دارند، این شانس را دارید تا زمانی که خسته از خرید یا پاساژگردی برمی‌گردید و قصد میل کردن غذا یا نوشیدنی دارید، به فودکورت‌ها بروید و دیگر زمانی اضافه برای پیدا کردن یک فست فود یا رستوران صرف نکنید.
  3.  وسیع بودن فضای فود کورت‌ها باعث شده تا حتی زمانی که جمعیت زیاد است، فضایی برای نشستن وجود داشته باشد؛ بنابراین کمتر پیش می‌آید مانند کافه‌ها یا بعضی فست فودها، زمانی را به انتظار برای خالی شدن میزها بگذرانید.

نکاتی در رابطه با طراحی فودکورت

فضای پذیرایی و چیدمان صندلی‌ها، از مهم‌ترین فضاهای یک فود کورت است. توجه داشته باشید اغلب افرادی که به فودکورت‌ها می‌آیند، خانواده یا دوستانی هستند که یا از خرید برگشتنه‌اند و یا برای تفریح آمده‌اند؛ پس باید به فکر میزهای بزرگ با صندلی‌های چندین نفره نیز باشید.

همچنین باید به فاصله میزها از یکدیگر توجه کنید. در بعضی از فودکورت‌های لاکچری نوع و جنس میزها آنقدر خاص است که مورد توجه ویژه‌ای قرار می‌گیرند.

فکر می‌کنید چند درصد از فضای فود کورت صرف سالن غذاخوری می‌شود؟ اگر پاسختان نزدیک به 50 درصد است باید بگوییم بله! حتی بیشتر از 50 درصد فضای فودکورت‌ها صرف سالن غذاخوری می‌شود.

حدود 40 درصد به آشپزخانه، انبار و سرویس بهداشتی و اندک فضای باقی مانده هم به غرفه‌ها اختصاص می‌یابد.

فراموش نکنید که در طراحی آشپزخانه فضایی را هم باید به انباری خشک و منجمد، رختکن، فضایی برای شستشو و محلی برای استراحت پرسنل اختصاص دهید.

فست فودهای فودکورت

رقابت در فودکورت

رقابت بین غرفه‌ها در فودکورت بالا است. پس بهتر نیست از کیفیت غذای خود مطمئن باشید تا خاطره‌ی خوبی در ذهن مشتریانتان باقی بگذارید؟

از آنجایی که شما نماینده‌ای از شعبه‌ی اصلی یک فست فود یا رستوران هستید، باید بتوانید کیفیتی مشابه آنچه هستید، به مشتریان ارئه دهید.

اولین فودکورت چه زمانی و در کجا افتتاح شد؟

شاید برایتان جالب باشید بدانید که اولین فودکورت در سال 1971 درتورنتو کانادا، مرکز خرید Sherway Gardens افتتاح شد که نتوانست موفقیت آمیز ظاهر شود.

دومین فودکورت جهان در سال 1974 در نیوجرسی، مرکز خرید Paramus Park افتتاح شد که به عنوان اولین فودکورت در جهان شناخته شد. استقبال افراد از این فودکورت، آغازی برای تاسیس دیگر صحن غذاها در دنیا بود.

فودکورت پاراموس پارک

چرا فود کورت به‌ وجود آمد؟

از مهم‌ترین اهداف پیدایش فود کورت این است که تمامی افراد با هر سلیقه و بدون هیچ محدودیتی می‌توانند غذای مورد علاقه خود را پیدا کنند.

قطعا برایتان پیش آمده که در جمع خانواده یا دوستانتان، افرادی را ببینید که ذائقه و سلیقه غذایی متفاوتی نسبت به دیگران دارند و به اصطلاح بد غذا هستند یا طرفدار غذاهایی خاص یا رژیمی هستند؛

همین امر سبب می‌شود تا همیشه مشکلی برای پیدا کردن مکانی که با سلیقه تمام افراد جور در بیاید، وجود داشته باشد. فود کورت‌ها به راحتی توانستند این مشکل را حل کنند.

هدف دوم این است که علاوه بر رستوران و فست فودها، تعدادی کافه و بستنی‌فروشی در فود کورت‌ها وجود دارد تا زمانی که افراد تمایلی به خوردن غذا ندارند، بتوانند به آنها سرویس دهند.

فودکورت‌های معروف تهران

همانطور که در بالاتر به آن اشاره کردیم، فودکورت‌ها در بالایی‌ترین طبقه از مجتمع‌های تجاری-تفریحی بزرگ قرار دارند.

از معروف‌ترین و محبوب‌ترین فودکورت‌های تهران می‌توان به فودکورت اپال، فودکورت سانا، فودکورت پالادیوم، فودکورت ایران مال، فودکورت رویال تراس، فودکورت کوروش و فود کورت عرش آجودانیه اشاره کرد.

محال است به سرای غذای این فود کورت‌ها بروید و غذای محبوبتان را در منوهای هیجان انگیزشان پیدا نکنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در مجله چاپ و بسته بندی و دریافت مقالات روز این حوزه
لطفا ایمیلتان را در فرم زیر وارد کنید