ایرانیان پک

هزینه راه اندازی رستوران

هزینه راه اندازی رستوران

هزینه راه اندازی رستوران

شما یک ذهن پر از ایده‌های خوب برای شروع رستوران خود دارید و می‌خواهید هر جور شده آن را عملی کنید اما شاید مهم‌ترین مسئله در آغاز کار این باشد که هزینه راه ‌اندازی رستوران چقدر می‌شود. عوامل زیادی ازجمله مکان رستوران، اندازه آن و نوع رستوران تعیین‌کننده هستند اما شاید مهم‌تر از هزینه راه اندازی رستوران، هزینه‌های جاری رستوران هستند که اگر خوب مدیریت نشوند می‌توانند باعث ضررهای مالی سنگین و جبران‌ناپذیر شوند.در این مقاله به بررسی تمام هزینه‌های لازم برای افتتاح یک رستوران و همین‌طور هزینه‌های لازم برای اداره آن می‌پردازیم.

یک ایده خوب اگر بد اجرا شود، فقط یک ایده زیبای شکست خورده خواهید داشت.

هزینه ملک رستوران

هزینه راه اندازی رستوران

یکی از اصلی‌ترین هزینه‌ راه اندازی رستوران، هزینه مکان آن است. اگر از قبل جایی برای آن دارید که یک‌قدم جلو هستید اما اگر ندارید بسته به شرایط مالی و طرحی که دارید باید یا یک مکان خوب برای رستوران بخرید یا اجاره کنید. در هر مورد باید به نکات مختلفی توجه کرد؛ اگر قصد خرید دارید بهتر است اول ببینید تا چه حد در توانتان هست. سرمایه خودتان چقدر است، آیا می‌توانید کسی را مجاب به سرمایه‌گذاری کنید و از کجاها می‌توانید وام بگیرید. وقتی از میزان سرمایه خود آگاه شدید باید بروید دنبال جای مناسب بگردید.

مطلب مرتبط با این موضوع : تجهیزات رستوران

دو مورد تأثیرگذار در هزینه متراژ و موقعیت مکانی است. شما با توجه به نوع رستوران احتمالاً باید بین انتخاب یک رستوران کوچک در یک منطقه گران‌قیمت یا یک رستوران بزرگ‌تر در منطقه‌ای ارزان‌تر انتخاب کنید. و همچنین وقتی قصد خرید ملک را دارید باید نگاهی بلندمدت‌تر و کامل‌تری هم به آن داشته باشید، مانن توجه به رشد یا رکود اقتصادی یک منطقه یا مرکز خرید در آینده. اما اگر قصد اجاره جایی را دارید باید موارد دیگری را در نظر داشته باشید. شما ملک را از کسی اجاره می‌کنید و کلی سرمایه و وقت پای آن می‌گذارید.

باید مطمئن باشید که بعد از مدتی صاحب‌ملک از شما نمی‌خواهد آنجا را ترک کنید، یا اینکه هرسال قیمت زیاد و غیرمنطقی‌ای به میزان اجاره اضافه نمی‌کند که شما را مجبور به افزایش قیمت غذاها کند که باعث از دست رفتن مشتریانتان شود. هزینه راه اندازی رستوران هزینه مکان تنها بخشی از هزینه راه اندازی رستوران است.

یک موضوع بسیار مهم در هر دو مورد این است که باید بخش قابل‌توجهی از سرمایه خود را دست‌نخورده نگه‌دارید و بیش‌ازحد برای مکان خرج نکنید که بعداً در باقی هزینه‌‌ها با مشکل مواجه شوید. به‌غیراز هزینه‌های دیگر برپایی رستوران باید بدانید که در ماه‌ها و حتی سال‌های اول ممکن است رستوران به سود نرسد. پس شما باید مقداری سرمایه داشته باشید که برای شما تا موقع به سود رسیدن رستوران کمک کند.

هزینه راه اندازی رستوران

هزینه بازسازی و فضای رستوران

وقتی‌که جا مشخص شد حال باید آن مکان را به رستوران تبدیل کرد. باید در ابتدا به بازسازی پرداخت و مشکلات احتمالی را حل کرد و بعد ظاهر رستوران را ساخت. از دیوارها و کف‌پوش‌ها گرفته تا سرویس‌های بهداشتی همه باید مناسب رستوران طراحی شوند. همچنین ظاهر بیرونی رستوران بسیار مهم است و هر چه می‌گذرد این اهمیت بیشتر هم می‌شود. در زندگی شهری و شلوغ زیبایی به‌شدت انسان‌ها را جذب می‌کند. اگر یک رستوران با ظاهر متفاوت و جذاب داشته باشید مطمئن باشید همان ظاهر افراد بسیاری را جذب خواهد کرد. بهتر است کمی بیشتر هزینه کنید و از یک طراح حرفه‌ای استفاده کنید. اهمیت ظاهر را دست‌کم نگیرید.

تجهیزات رستوران

خرج عمدهٔ دیگر هزینه راه اندازی رستوران برای تجهیزات رستوران است. تجهیزات از دو منظر کارایی و زیبایی اهمیت دارند. باید مطمئن شوید تجهیزاتی که می‌خرید هردوی این موارد را داشته باشند. تجهیزات رستوران به دو بخش تجهیزات داخل آشپزخانه و تجهیزات فضای رستوران تقسیم می‌شوند.

آشپزخونه رستوران

تجهیزات آشپزخانه از موارد بزرگ مانند یخچال یخ‌زن‌ها و گازها و ظرف شورهای صنعتی گرفته تا تجهیزات کوچک مانند قاشق چنگال و حتی نمکدان همه باید کیفیت مناسبی داشته باشند. بهتر است در این موارد تا جای ممکن از برندهای مطرح که حسابشان را پس داده‌اند خرید کنید. تجهیزات فضای رستوران که باید زیبایی خیره‌کننده‌ای داشته باشند و در مواردی مثل میز و صندلی که در ارتباط مستقیم با مشتری است راحتی بالا برای آن‌ها مهم است. البته برای کاهش هزینه‌ها می‌توانید از اجناس دست‌دوم باکیفیت استفاده کنید.

هزینه‌های افتتاح رستوران

گرفتن مجوزهای لازم و ثبت برند هم از جمله موارد هزینه‌ راه اندازی رستوران است که در همان ابتدا و قبل از راه‌ اندازی رستوران باید تهیه شوند.

حال که هزینه‌های اولیه و کلی را بررسی کردیم نوبت به هزینه‌های جاری می‌رسد.

هزینه تامین مواد اولیه

هزینه مواد اولیه رستوران

مهم‌ترین بخش یک رستوران غذای آن است و برای غذای باکیفیت به مواد اولیه باکیفیت نیاز است. باید در ابتدا از منوی خودآگاهی داشته باشید و بدانید مواد اولیه شما چیست. حال باید تأمین‌کننده‌های مناسبی پیدا کنید که هم از کیفیت محصولی که به شما تحویل داده می‌شود مطمئن باشید و هم از زمان تحویل. اگر تأمین‌کننده به‌موقع محصول را به شما نرساند شما هم نمی‌توانید به مشتری غذا را تحویل دهید و اگر حتی یک‌بار کیفیت محصول پایین باشد اعتماد مشتری از بین می‌رود. اما چالش اصلی شاید رسیدن به یک قیمت مناسب برای شما باشد. باید بتوانید خوب چانه بزنید و تا جایی که به کیفیت آسیب نرسد قیمت‌ها را پایین بیاورید.

هزینه پرداخت حقوق کارکنان

شما مطمئناً به یک گروه خوب از افراد حرفه‌ای نیاز خواهید داشت. بسته به نوع رستوران باید ببینید به چند آشپز، چند گارسون و درمجموع چند نفر برای کادر خود نیاز دارید. هر چه افراد حرفه‌ای‌تر و با تجربه‌تر باشند حقوق دریافتیشان قاعدتاً بیشتر می‌شود.

اما شما همواره می‌توانید برای کاهش هزینه از افراد جوان‌تر و تازه‌کارتر استفاده کنید. آن‌ها انگیزه بالایی دارند و ایده‌های جدیدتری هم دارند که می‌توانید از آن استفاده کنید. و باید توجه کنید که تعداد افراد دقیقاً مناسب باشند، اگر کم باشند کار خوب انجام نمی‌شود و اگر زیاد باشند بخشی از سرمایه الکی دارد هدر می‌رود. همچنین اگر پروژه بلندپروازانه ای دارید محاسبه هزینه‌ها فرایند بسیار وقت‌گیر و پیچیده‌ای می‌شود. بهتر است در این حالت یک نفر وارد به حسابدار استخدام کنید که این کارها را انجام دهد و از ضررهای احتمالی جلوگیری کند.

هزینه تبلیغات رستوران

هزینه تبلیغات

یک بخش بسیار مهم برای هر چیز ازجمله یک رستوران بحث تبلیغات است. تبلیغات را حتی قبل از شروع به کار رستوران باید آغاز کنید و به شیوه‌ها و استراتژی‌های متفاوت باید آن را پی بگیرید. و این را به خاطر داشته باشید که به‌شرط درست و منطقی بودن تبلیغات، هر چه بیشتر در این زمینه خرج کنید بعداً خیلی بیشتر از آن به شما بر خواهد گشت.

هزینه‌های ثابت 

هزینه‌های ثابت مانند هزینه آب، برق، گاز، تلفن، اینترنت و مانند این‌ها هم بخش مهمی از هزینه‌هاست که از آن نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.

هزینه بیمه

بیمه هم یکی از موارد الزامی برای هر رستوران است که باید هزینه آن را بپردازید. شما در کل به چهار نوع بیمه نیاز دارید. بیمه تأمین اجتماعی. بیمه مسئولیت در قبال حوادث برای کارکنان. بیمه مسئولیت در قبال حوادث برای مشتریان و بیمه آتش‌سوزی. داشتن این بیمه‌ها اجباری است ولی وقتی حادثه‌ای پیش بیاید از داشتن بیمه کمک مالی بسیار بزرگی خواهد بود.

بیمه رستوران

هزینه‌های غیرمنتظره 

هزینه‌های غیرمنتظرهٔ دیگری هم هستند که همواره در عمل اتفاق می‌افتند. این‌ها قابل پیش‌بینی نیستند ولی وقتی اتفاق می‌افتند باید آمادگی مواجهه با آن را داشت و جزو هزینه راه اندازی رستوران برای آن کنار گذاشت. از مهم‌ترین این موارد خرابی تجهیزات است که باید به‌سرعت تعمیر یا تعویض شوند. نادیده گرفتن این هزینه‌ها می تواند بحران‌های جدی برای رستوران درپی داشته باشد.

در پایان

هزینه راه اندازی رستوران به عوامل زیادی بستگی دارد. شما باید همه ی این عوامل را بسنجید و برای تمام هزینه ها برنامه داشته باشید. شما رستوران را برای کسب درامد افتتاح می کنید پس باید از نوآوری، تجربه و دانش برای کنترل هزینه‌ها و رسیدن به سود استفاده کنید.

به این صفحه امتیاز دهید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در مجله چاپ و بسته بندی و دریافت مقالات روز این حوزه
لطفا ایمیلتان را در فرم زیر وارد کنید