ایرانیان پک

طراحی منو رستوران | چگونه منوی رستوران و فست فود بنویسیم + 10 نمونه طراحی

اگر صاحب رستوران و فست فود هستید از تاثیر منو رستوران چه به‌صورت کاغذی یا منوی دیجیتالی بر فروش و ایجاد حس خوب و ماندگار بر مشتری آگاه هستید. منوی غذای رستوران درواقع ویترین رستوران شماست و اگر جذاب چیده شود مشتری با یک حس خوب از طریق منوی دیجیتال یا کاغذی شما غذایش را انتخاب می‌کند و اولین قدم را برای تبدیل شدن به مشتری همیشگی شما برمی‌دارد.
منوی رستوران

تاثیر منو رستوران بر فروش و برندینگ

اگر صاحب رستوران و فست فود هستید از تاثیر منوی رستوران چه به‌صورت کاغذی یا منوی دیجیتالی بر فروش و ایجاد حس خوب و ماندگار بر مشتری آگاه هستید.
منوی رستوران درواقع ویترین رستوران شماست و اگر جذاب چیده شود مشتری با یک حس خوب از طریق منوی دیجیتال یا کاغذی شما غذایش را انتخاب می‌کند و اولین قدم را برای تبدیل شدن به مشتری همیشگی شما برمی‌دارد.

شما هم که حتما کیفیت و طعم مناسبی ارائه خواهید داد تا قدم بعدی را نیز شما برداشته باشید!

منوی رستوران ارزان‌‌ترین اما یکی از ضروری‌ترین بخش‌های تجربه مشتری در رستوران است. درست مانند فضای داخلی رستوران، منوی رستوران نیز بر روان مشتری تاثیر مستقیم می‌گذارد.
مشتری ناخودآگاه رستوران و غذای شما را بر اساس منو قضاوت می‌کند.
یک منوی دیجیتال را می‌توان رزومه یک رستوران در نظر گرفت.

طبق یک مطالعه، یک مشتری قبل از اینکه تصمیم بگیرد چه چیزی بخرد، تنها 109 ثانیه را صرف خواندن منوی رستوران می‌کند.

منو تنها ابزاری است که در اختیار دارید و با آن می‌توانید مشتریان را به سمت سفارش و غذاهای پرسودتان هدایت کنید.

در اینجا چند نکته مفید برای طراحی منوی رستوران آماده کردیم حتما آن‌ها را اجرا کنید!

نمونه منوی رستوران
نمونه طراحی منوی غذا شماره یک

نکات طراحی منوی رستوران برای ایجاد یک منوی پرفروش

همان‌طور که قبلاً گفته شد، طراحی منوی غذای رستوران نقش مهمی در تشویق مشتریان برای سفارش بهترین غذاهای شما دارد. این نه تنها برای سود شما بلکه برای تجربه مشتری نیز مهم است. هرچه خواندن و سفارش منو آسان‌تر باشد، مشتریان بهتر رستوران و کل غذاهای شما را پیدا می‌کنند.

1. برای چیزی که هستید منوی منحصربه‌فرد طراحی کنید

نگاه کردن به رقبا و الهام گرفتن یک چیز است، کپی پیست کردن طرح منوی غذای رستوران آن‌ها چیز دیگری است.

به یاد داشته باشید که منو براساس ماهیت رستوران شما است و طراحی منوی رستوران بسط هویت خاصی است که شما برای رستوران خود درنظر دارید.

شما بهتر می دانید که منوی شما قرار است چه احساسی را در مشتری ایجاد کند، چگونه باید به آن واکنش نشان دهد و چقدر می خواهید در آن خلاقیت داشته باشید.

طراحی منوی شما باید مطابق رستوران و مفهوم رستوران شما باشد که از طریق قالب، رنگ‌ها، گرافیک‌ها و تصاویر به مشتریان انتقال داده می‌شود، بنابراین اولین نکته این است که دقیقاً آنچه را که منو باید از رستوران شما نشان دهد فهرست کنید و سپس به نکات فنی طراحی آن را رعایت کنید.

طراحی منوی رستوران
نمونه منوی رستوران شماره 2

2. در طراحی منو رستوران به رنگ‌ها خیلی اهمیت بدهید

تنها چیزی که به‌صورت ناخودآگاه روی آدم‌ها تاثیر می‌گذارد و تمام احساسات آن‌ها را تغییر می‌دهد رنگ‌ها هستند.

این واقعیت برای رنگ‌های منوی غذا نیز صادق است. بر اساس روانشناسی رنگ‌ها، رنگ‌ها احساساتی را در ما تحریک می‌کنند که باعث می‌شود درباره چیزی مثبت یا منفی قضاوت کنیم.

پس از این فرصت استفاده کنید و با استفاده از منوی رستوران دیجیتال یا کاغذی جذاب احساسات خوب و اشتهابرانگیزی در مشتریانتان ایجاد کنید تا با یک حس اعتماد و مفرح بودن غذاهای شما را با اشتیاق میل کنند.

رنگ در منوی رستوران
نمونه منوی غذا شماره 3

3. از تصاویر اشتهاآور در منوی رستوران استفاده کنید

تصاویر نیز شبیه به رنگ‌ها تاثیرگذار هستند، هیچ‌کس تعداد مناسب تصاویر را نمی‌داند، اما تعدادی تصویر در منوی غذا قرار دهید، اما استفاده بیش از حد آن‌ها ممکن است تصور منفی از رستوران شما ایجاد کند.

بهترین کار این است که از تصاویر کم و جذاب استفاده کنید اما آن‌ها را به درستی و در جای درست قرار دهید.

از یک یا حداکثر دو عکس در یک صفحه استفاده کنید. از تصاویر غذاهای خود استفاده کنید و برای آن‌ها نیز توضیح مناسبی بنویسید.

افزودن تصاویر یکی از موثرترین ایده‌های طراحی منوی غذای رستوران است.

تصاویر منوی رستوران
نمونه طراحی منو رستوران 4

4. اطلاعات مفیدی در توضیحات منوی غذاها بنویسید

این اطلاعات برای افرادی است که می‌خواهند بدانند چه می‌خورند. منوی رستوران شما درهرحال فقط لازم نیست خلاقانه باشد، اما در محدوده آن خلاقیت، باید اطلاعاتی نیز به مشتری بدهد.

بدون طولانی کردن توضیحات منو تا جایی که می‌توانید اطلاعات مفیدی درمورد غذا بدهید.

اگر چیزی وجود دارد که یک غذا را منحصر به فرد می‌کند، درمورد آن به مشتری بگویید. اگر آن‌ها فکر می‌کنند که چیز خاصی در مورد یک غذای خاص وجود دارد، آن‌ها را ترغیب می‌کند تا سفارش دهند.

انتشار بخش‌هایی از اطلاعات به شیوه‌ای نه خفه‌کننده یا سخت برای منوی رستوران شما بسیار خوب است.

توضیحات منوی رستوران دیجیتال
نمونه منوی غذای شماره 5

5. هنگام نوشتن توضیحات منو از زبان ساده استفاده کنید

در حالی که در حال نوشتن توضیحات منوی رستوران هستید، نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید زبانی است که برای نوشتن منو استفاده می‌کنید. مطمئن شوید که جملات شما کوتاه و قابل فهم باشد.

زبان نباید پیچیده یا حتی دشوار باشد. تا جایی که ممکن است از اصطلاحات تخصصی دوری کنید.

منو را پیچیده نکنید، اگر مشتری نتواند منو را درک کند، فقط عصبانی می‌شود و بدون زیاد فکر کردن، غذای موردعلاقه‌اش را می‌خواهد. این نکته‌ای است که درکل طراحی منوی رستوران شما باید وجود داشته باشد.

طراحی منو دیجیتال
نمونه منوی رستوران شماره 6

6. موارد خوشمزه و پرسود را متمایز کنید

نکته بعدی برجسته کردن است. برجسته کردن اینگونه است. نکات برجسته استراتژیک در منوی شما می تواند مشتریان را به سمت غذاهای خاص سوق دهد و در عین حال یکنواختی منو را نیز بشکند و در نتیجه ارزش طراحی آن را افزایش دهد.

شما می‌توانید موارد ویژه‌ای را طعمه قرار دهید. طعمه‌ها غذاهایی هستند که قیمت بسیار بالایی دارند تا دیگر غذاهای پرسود موجود در منوی شما ارزان تر به نظر برسد.

وقتی مشتری به یک طعمه نگاه می‌کند، قیمت را در ذهن خود تعیین می‌کند، سپس همه غذاهای با قیمت بالا و پرسود نسبتاً ارزان تر به نظر می‌رسند که مشتری را وادار می کند تا سفارش خود را در محدوده‌ای از منوی رستوران انتخاب کند.

نمونه منوی رستوران
نمونه منوی کاغذی شماره 7

7. نوشتن لیست قیمت در منوی رستوران

بخش مهم بعدی در طراحی منوی رستوران شما نحوه نوشتن قیمت است. نوشتن قیمت ها با علامت ارز مشتری را بر آن می دارد تا لیست قیمت را مرور کند و سپس ارزان‌ترین کالا را سفارش دهد. نقطه گذاری منو و پیوستن نام غذا و قیمت آن با نقطه نیز همین کار را می‌کند.

قیمت ها باید با فونت مشابه بقیه منو در کنار توضیحات منوی غذا نوشته شود.

در حالی که باید مرتب و قابل درک باشد، نباید توجه افراد را به خود جلب کند.

قیمت‌های فریبنده نیز باید مانند قیمت‌های معمولی نوشته شوند وگرنه فرمت منو را خراب می‌کند.

قیمت گذاری منوی رستوران
نمونه منو غذا شماره 8

8. منوهای جداگانه یا بخش‌بندی شده داشته باشید

طول منوی شما نیز یکی از ویژگی‌های مهم طراحی منوی رستوران شما است. اگر منو خیلی طولانی باشد، مشتریان یا زیاد اذیت خواهند شد یا با همه گزینه‌های موجود بسیار گیج می‌شوند.

در هر دو مورد، نتیجه یکسان خواهد بود، مشتری به صورت پیش‌فرض به ابتدایی‌ترین آیتم منوی موجود می‌پردازد. راه حل این مشکل این است که یا منوهای جداگانه داشته باشید یا منو را بخش‌بندی کنید.

منوهای جداگانه برای دسر یا نوشیدنی بهترین کار است. داشتن منوی نوشیدنی جداگانه به مشتریان شما این امکان را می‌دهد که غذا و نوشیدنی را به عنوان دو واحد مختلف سفارش دهند.

همچنین آن‌ها را وادار می‌کند که بیشتر سفارش دهند.

همین امر در مورد منوی دسر جداگانه نیز صدق می کند. اگر قصد دارید به جای آن یک منوی تقسیم بندی شده داشته باشید، مطمئن شوید که دسته‌بندی‌های شما بر اساس کیفیت مشترک غذاها است و هر بخش بیش از ده مورد ندارد.

همیشه نوشیدنی‌ها را قبل از پیش غذا و دسر را در انتها قرار دهید زیرا یک وعده غذایی نیز به همین شکل پیش می‌رود.

می‌توانید تقسیم‌بندی‌های بیشتری نیز در بخش نوشیدنی‌ها، پیش‌غذاها، غذای اصلی و دسر و همچنین بر اساس مواد تشکیل دهنده داشته باشید، برای مثال، می‌توانید یک بخش جداگانه یا حتی یک منوی غذاهای دریایی کاملاً مجزا داشته باشید.

مطمئن شوید که حتی پس از تقسیم‌بندی، منو مرتب، تمیز و قابل درک باشد. منو را هرگز شلوغ نکنید. بین آشفتگی و آشفتگی سازماندهی شده تفاوت وجود دارد!

بخش بندی منو رستوران
نمونه منوی غذا شماره 9

9. از همه مهم‌تر مخاطبان هدف خود را درنظر بگیرید

هنگام طراحی منوی رستوران‌تان، مخاطبان هدف خود را در نظر داشته باشید. این نیمی از مشکلات شما را حل می‌کند.

اگر بدانید به چه کسی خدمات می‌دهید، می‌توانید تصمیم بگیرید که از چه رنگی استفاده کنید، کدام عکس‌ها را بهتر بگذارید و غیره.

یکی دیگر از دلایل مهمی که باید در نظر داشته باشید که مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند، به خصوص سن مخاطبین هدف، تصمیم گیری در مورد فونت منو است.

اگر مشتری نتواند منوی غذا رستوران را به راحتی بخواند و ارتباط برقرار کند همه‌چیز از بین می‌رود.

ایجاد کنتراست در منو یکی از راه‌های اطمینان از خوانایی است، اما اگر اندازه یا سبک صحیح فونت را ندانید، باز هم ممکن است که مشتری ارتباط برقرار نکند. اینجاست که مخاطب هدف یا به طور دقیق‌تر سن مخاطب هدف شما مهم‌ترین نکته در انتخاب فونت است.

اگر مخاطب هدف مسنی دارید، به فونتی نیاز دارید که بزرگ‌تر باشد، همچنان با تقارن طراحی منوی شما مطابقت داشته باشد و همچنین خیلی آرام یا کودکانه به نظر نرسد.

از سوی دیگر، اگر مخاطبان هدف شما نسل جوان‌تری هستند که در معرض اینترنت قرار دارند، می‌توانید فونتی را انتخاب کنید که مناسب سن آن‌هاست.

از مخاطب هدف‌تان برای طراحی منوی رستوران الهام بگیرید، این به شما در ارائه غذای بهتر به آن‌ها کمک می‌کند.

منوی رستوران دیجیتالی
نمونه طراحی منوی شماره 10

10. منوی رستوران را در آخر اصلاح کنید

در نهایت، یکی از آخرین نکات طراحی منوی رستوران که نمی توان به اندازه کافی روی آن تاکید کرد این است که باید منوی رستوران خود را تصحیح کنید یک اشتباه املایی در منوی رستوران می‌تواند طراحی شما را زیر سوال ببرد.

مطمئن شوید که منوی شما عاری از هرگونه اشتباه تایپی، مشکل فاصله گذاری یا قالب بندی، مشکلات رنگی یا هرگونه مشکلی از این دست باشد.

طراحی منوی رستوران شما ممکن است برای همه هدف‌هایی که دارید توجه را جلب نکند، اما باید گفت که برای سود رستوران شما بسیار مهم است.

رستوران شما غذاهای خود را از طریق منو می‌فروشد و منو نیز به دلیل نحوه طراحی آن می‌تواند عملکرد خوبی روی فروش داشته باشد.

این نکات طراحی منوی رستوران را دنبال کنید و قطعا نتیجه آن را خواهید دید!

4.7/5 - (4 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «طراحی منو رستوران | چگونه منوی رستوران و فست فود بنویسیم + 10 نمونه طراحی»

  1. برای منو دیجیتال رستورانم دنبال ساختار درست بودم مرسی از مقاله خوبتون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در مجله چاپ و بسته بندی و دریافت مقالات روز این حوزه
لطفا ایمیلتان را در فرم زیر وارد کنید