طراحی منو رستوران | چگونه منوی رستوران و فست فود بنویسیم + 10 نمونه طراحی

طراحی منو رستوران چه به صورت کاغذی چه دیجیتال، باید به گونه‌ای باشه که مشتری از آن حس خوبی بگیره؛ منوی رستوران اولین راه ارتباطی مشتری با غذاهای رستوران شما است. پس خلاقیت به خرج دادن و همچنین خوانا و قابل فهم بودن منو، موضوعیه که باید حتما آن را در نظر بگیرید. در این مقاله به تمام نکات مهمی که باید در منوی رستوران یا فست فود خود رعایت کنید، اشاره کردیم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.
طراحی منوی رستوران

عناوین مهم:

تاثیر منو رستوران بر فروش و برندینگ

اگر صاحب رستوران و فست فود هستید، از تاثیر منوی رستوران چه به‌صورت کاغذی چه به صورت منوی دیجیتالی بر فروش و ایجاد حس خوب و ماندگار بر مشتری آگاه هستید.

منو رستوران در واقع ویترین رستوران شماست و اگر جذاب چیده شود، مشتری با یک حس خوب از طریق منوی دیجیتال یا کاغذی شما غذایش را انتخاب می‌کند و اولین قدم را برای تبدیل شدن به مشتری همیشگی شما برمی‌دارد.

شما هم که حتما کیفیت و طعم مناسبی ارائه خواهید داد تا قدم بعدی را نیز شما برداشته باشید!

منو رستوران ارزان‌‌ترین و اما یکی از ضروری‌ترین بخش‌های تجربه مشتری در رستوران است. درست مانند فضای داخلی رستوران، منوی رستوران نیز بر روان مشتری تاثیر مستقیم می‌گذارد.

مشتری ناخودآگاه رستوران و غذای شما را بر اساس منو قضاوت می‌کند.

یک منوی دیجیتال را می‌توان رزومه یک رستوران در نظر گرفت.

طبق یک مطالعه، یک مشتری قبل از اینکه تصمیم بگیرد چه چیزی بخرد، تنها 109 ثانیه را صرف خواندن منو رستوران می‌کند.

منو تنها ابزاری است که در اختیار دارید و با آن می‌توانید مشتریان را به سمت سفارش و غذاهای پرسودتان هدایت کنید.

در اینجا چند نکته مفید برای طراحی منو رستوران و فست فود آماده کردیم؛ حتما آن‌ها را اجرا کنید! 

نمونه منوی رستوران
طراحی منو فست فود شماره 1

نکات طراحی منو رستوران برای ایجاد یک منوی پر فروش

همان‌طور که قبلاً گفته شد، طراحی منو رستوران نقش مهمی در تشویق مشتریان برای سفارش بهترین غذای شما دارد.

این نه تنها برای سود شما بلکه برای تجربه مشتری نیز مهم است. هرچه خواندن و سفارش منو آسان‌تر باشد، مشتریان بهتر رستوران و غذاهای شما را پیدا می‌کنند.

1. برای چیزی که هستید منوی منحصربه‌فرد طراحی کنید

نگاه کردن به رقبا و الهام گرفتن یک چیز است؛ ولی کپی پیست کردن طرح منوی غذای رستوران آن‌ها چیز دیگری است.

به یاد داشته باشید که منو بر اساس ماهیت رستوران شما است و طراحی منو رستوران هویت خاصی است که شما برای رستوران خود درنظر دارید.

شما بهتر می‌دانید که منوی شما قرار است چه احساسی را در مشتری ایجاد کند، چگونه باید به آن واکنش نشان دهد و چقدر می‌خواهید در آن خلاقیت داشته باشید.

طراحی منوی شما باید مطابق رستوران و مفهوم رستوران شما باشد که از طریق قالب، رنگ‌ها، گرافیک‌ها و تصاویر به مشتریان انتقال داده می‌شود؛ بنابراین اولین نکته این است که دقیقاً آنچه را که منو باید از رستوران شما نشان دهد فهرست کنید و سپس به نکات فنی طراحی آن را رعایت کنید.

همچنین برای منحصر به فرد بودن بسته بندی فست فود یا رستوران مجموعه خود، می‌‌توانید وارد لینک‌های بسته بندی فست فود و بسته بندی رستوران شوید و تنوع محصولات را مشاهده کنید.

طراحی منوی رستوران
طراحی منو فست فود شماره 2

2. در طراحی منو رستوران به رنگ‌ها اهمیت دهید

تنها چیزی که به‌صورت ناخودآگاه روی آدم‌ها تاثیر می‌گذارد و تمام احساسات آن‌ها را تغییر می‌دهد، رنگ‌ها هستند.

این واقعیت برای رنگ‌های منوی غذا نیز صادق است. بر اساس روانشناسی رنگ‌ها، رنگ‌ها احساساتی را در ما تحریک می‌کنند که باعث می‌شود درباره چیزی مثبت یا منفی قضاوت کنیم.

پس از این فرصت استفاده کنید و با استفاده از منوی رستوران دیجیتال یا کاغذی جذاب، احساسات خوب و اشتها برانگیزی در مشتریانتان ایجاد کنید تا با یک حس اعتماد و مفرح بودن، غذای شما را با اشتیاق میل کنند.

رنگ در منوی رستوران
طراحی منو شماره 3

3. از تصاویر اشتها آور در منوی رستوران استفاده کنید

تصاویر نیز شبیه به رنگ‌ها تاثیرگذار هستند؛ هیچ‌کس تعداد مناسب تصاویر را نمی‌داند، اما تعدادی تصویر در منوی غذا قرار دهید. استفاده بیش از حد عکس ممکن است تصور منفی از رستوران شما ایجاد کند.

بهترین کار این است که از تصاویر کم و جذاب استفاده کنید و آن‌ها را به درستی و در جای درست قرار دهید.

از یک یا حداکثر دو عکس در یک صفحه استفاده کنید. از تصاویر غذاهای خود استفاده کنید و برای آن‌ها نیز توضیح مناسبی بنویسید.

افزودن تصاویر یکی از موثرترین ایده‌های طراحی منوی غذای رستوران است.

تصاویر منوی رستوران
طراحی منو رستوران شماره 4

4. اطلاعات مفیدی در توضیحات منوی غذاها بنویسید

این اطلاعات برای افرادی است که می‌خواهند بدانند چه می‌خورند. منوی رستوران شما درهرحال فقط لازم نیست خلاقانه باشد، اما در محدوده آن خلاقیت، باید اطلاعاتی نیز به مشتری بدهد.

بدون طولانی کردن توضیحات منو تا جایی که می‌توانید اطلاعات مفیدی درمورد غذا بدهید.

اگر چیزی وجود دارد که یک غذا را منحصر به فرد می‌کند، درمورد آن به مشتری بگویید. اگر آن‌ها مشاهده کنند که چیز خاصی در مورد یک غذای خاص وجود دارد، آن‌ها را ترغیب می‌کند تا سفارش دهند.

انتشار بخش‌هایی از اطلاعات به شیوه‌ای آسان برای منوی رستوران شما بسیار خوب است.

توضیحات منوی رستوران دیجیتال
طراحی منو رستوران شماره 5

5. هنگام نوشتن توضیحات منو از زبان ساده استفاده کنید

زمانی‌که در حال نوشتن توضیحات منوی رستوران هستید، نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید زبانی است که برای نوشتن منو استفاده می‌کنید. مطمئن شوید که جملات شما کوتاه و قابل فهم است.

زبان نباید پیچیده یا حتی دشوار باشد. تا جایی که ممکن است از اصطلاحات تخصصی دوری کنید.

منو را پیچیده نکنید، اگر مشتری نتواند منو را درک کند، فقط عصبانی می‌شود و بدون زیاد فکر کردن، غذای موردعلاقه‌اش را درخواست می‌کند.

طراحی منو دیجیتال
طراحی منو رستوران شماره 6

6. طعم‌های خوشمزه و خاص را متمایز کنید

نکته بعدی برجسته کردن است. نکات برجسته استراتژیک در منوی شما می‌تواند مشتریان را به سمت غذاهای خاص سوق دهد و در عین حال یکنواختی منو را نیز بشکند و در نتیجه ارزش طراحی آن را افزایش دهد.

شما می‌توانید موارد ویژه‌ای را طعمه قرار دهید. طعمه‌ها غذاهایی هستند که قیمت بسیار بالایی دارند تا دیگر غذاهای پرسود موجود در منوی شما ارزان‌تر به نظر برسد.

وقتی مشتری به یک طعمه نگاه می‌کند، قیمت را در ذهن خود تعیین می‌کند؛ سپس همه غذاها با قیمت بالا و پرسود، نسبتاً ارزان‌تر به نظر می‌رسند و مشتری را وادار می‌کنند تا سفارش خود را در محدوده‌ای از منوی رستوران انتخاب کنند.

نمونه منوی رستوران
طراحی منو فست فود شماره 7

7. نوشتن لیست قیمت در منوی رستوران

بخش مهم بعدی در طراحی منوی رستوران شما نحوه نوشتن قیمت است. نوشتن قیمت‌ها با علامت ارز، مشتری را بر آن می‌دارد تا لیست قیمت را مرور کند و سپس ارزان‌ترین کالا را سفارش دهد. نقطه گذاری منو و پیوستن نام غذا و قیمت آن با نقطه نیز همین کار را می‌کند.

قیمت‌ها باید با فونت مشابه بقیه منو و در کنار توضیحات منوی غذا نوشته شوند.

در حالی که باید مرتب و قابل درک باشد، نباید توجه افراد را به خود جلب کند.

قیمت‌های فریبنده نیز باید مانند قیمت‌های معمولی نوشته شوند؛ وگرنه فرمت منو را خراب می‌کنند.

قیمت گذاری منوی رستوران
طراحی منو فست فود شماره 8

8. منوهای جداگانه یا بخش‌بندی شده داشته باشید

طول منوی شما نیز یکی از ویژگی‌های مهم طراحی منو رستوران شما است. اگر منو خیلی طولانی باشد، مشتریان اذیت خواهند شد و با گزینه‌های موجود گیج می‌شوند.

در هر دو مورد، نتیجه یکسان خواهد بود؛ مشتری به صورت پیش‌فرض به ابتدایی‌ترین آیتم منوی موجود می‌پردازد. راه حل این مشکل این است که یا منوهای جداگانه داشته باشید یا منو را بخش‌بندی کنید.

منوهای جداگانه برای دسر یا نوشیدنی بهترین کار است. داشتن منوی نوشیدنی جداگانه به مشتریان شما این امکان را می‌دهد که غذا و نوشیدنی را به عنوان دو واحد مختلف سفارش دهند.

همچنین آن‌ها را وادار می‌کند که بیشتر سفارش دهند.

همین امر در مورد منوی دسر جداگانه نیز صدق می‌کند. اگر قصد دارید به جای آن یک منوی تقسیم بندی شده داشته باشید، مطمئن شوید که دسته‌بندی‌های شما بر اساس کیفیت مشترک غذاها است و هر بخش بیش از ده مورد ندارد.

همیشه نوشیدنی‌ها را قبل از پیش غذا و دسر را در انتها قرار دهید زیرا یک وعده غذایی نیز به همین شکل پیش می‌رود.

می‌توانید تقسیم‌بندی‌های بیشتری نیز در بخش نوشیدنی‌ها، پیش‌غذاها، غذای اصلی و دسر و همچنین بر اساس مواد تشکیل دهنده داشته باشید؛ برای مثال می‌توانید یک بخش جداگانه یا حتی یک منوی غذای دریایی کاملاً مجزا داشته باشید.

مطمئن شوید که حتی پس از تقسیم‌بندی، منو مرتب، تمیز و قابل درک باشد. منو را هرگز شلوغ نکنید. بین آشفتگی و آشفتگی سازماندهی شده تفاوت وجود دارد!

بخش بندی منو رستوران
طراحی منو فست فود شماره 9

9. از همه مهم‌تر؛ مخاطبان هدف خود را در نظر بگیرید

هنگام طراحی منوی رستورانتان، مخاطبان هدف خود را در نظر داشته باشید. این نیمی از مشکلات شما را حل می‌کند.

اگر بدانید به چه کسی خدمات می‌دهید، می‌توانید تصمیم بگیرید که از چه رنگی استفاده کنید.

یکی دیگر از دلایل مهمی که باید در نظر داشته باشید، این است که ببینید مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند؛ به خصوص سن مخاطبین هدف، تصمیم گیری در مورد فونت منوی رستوران یا فست فود شما است.

اگر مشتری نتواند منوی غذای رستوران را به راحتی بخواند و ارتباط برقرار کند، همه‌چیز از بین می‌رود.

ایجاد کنتراست در منو یکی از راه‌های اطمینان از خوانایی است؛ اما اگر اندازه یا سبک صحیح فونت را ندانید، باز هم ممکن است که مشتری ارتباط برقرار نکند. اینجاست که مخاطب هدف یا به طور دقیق‌تر سن مخاطب هدف شما، مهم‌ترین نکته در انتخاب فونت خواهد بود.

اگر مخاطب هدف مسنی دارید، به فونتی نیاز دارید که بزرگ‌تر باشد؛ دقت داشته باشید که فونت با طراحی منوی شما تقارن و مطابقت داشته باشد و همچنین کودکانه به نظر نرسد.

از سوی دیگر، اگر مخاطبان هدف شما نسل جوان‌تری هستند که در معرض اینترنت قرار دارند، می‌توانید فونتی را انتخاب کنید که مناسب سن آن‌هاست.

از مخاطب هدفتان برای طراحی منو رستوران الهام بگیرید؛ این به شما در ارائه غذای بهتر کمک می‌کند.

منوی رستوران دیجیتالی
طراحی منو کافه شماره 10

10. منوی رستوران را در آخر اصلاح کنید

در نهایت یکی از آخرین نکات طراحی منوی رستوران که نمی‌توان به اندازه کافی روی آن تاکید کرد، این است که باید منوی رستوران خود را تصحیح کنید. یک اشتباه املایی در منوی رستوران می‌تواند طراحی شما را زیر سوال ببرد.

مطمئن شوید که منوی شما عاری از هرگونه اشتباه تایپی، مشکل فاصله گذاری یا قالب بندی، مشکلات رنگی یا هرگونه مشکل از این دست باشد.

طراحی منوی رستوران شما ممکن است برای همه هدف‌هایی که دارید توجه را جلب نکند؛ اما باید گفت که برای سود رستوران شما بسیار مهم است.

رستوران شما غذاهای خود را از طریق منو می‌فروشد و منو نیز به دلیل نحوه طراحی آن می‌تواند عملکرد خوبی روی فروش داشته باشد.

این نکات طراحی منوی رستوران را دنبال کنید و نتیجه آن را ببینید.

منو فست فود

نکات طراحی منو فست فود و رستوران خیلی با هم تفاوتی ندارند و هر نکته‌ای که در بالا برای طرح منو رستوران به آن اشاره کردیم، برای منوی فست فود نیز درست خواهد بود. در منو فست فود سعی کنید از تصاویر واقعی استفاده کنید.

دیدن عکس پیتزا یا برگری جذاب و وسوسه انگیز در منو می‌تواند اشتهای مشتریان را افزایش داده و آن‌ها را برای سفارش بیشتر ترغیب کند.

مهم‌ترین المانی که در طراحی منوی فست فود باید به آن توجه داشته باشید، قید کردن ترکیبات غذای موجود در منو است.

همچنین مشتریان عادت دارند در خواندن منوی فست فود، آن را مانند یک کتاب از بالا سمت راست بخوانند. با چیدمان درست و طراحی منو فست فود بدون هیچ پیچیدگی معنایی، می‌توانید مشتریان را در انتخاب هرچه سریع‌تر غذاهایشان کمک کنید.

طراحی و چاپ بسته بندی جعبه پیتزا

ایرانیان پک انواع مدل‌های جعبه پیتزا را طراحی و چاپ می‌کند. از طریق دکمه زیر نمونه‌های ما را ببینید.
5/5 - (24 امتیاز)
نویسنده: ایوب مردانی
نویسنده: ایوب مردانی

2 دیدگاه دربارهٔ «طراحی منو رستوران | چگونه منوی رستوران و فست فود بنویسیم + 10 نمونه طراحی»

  1. برای منو دیجیتال رستورانم دنبال ساختار درست بودم مرسی از مقاله خوبتون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *