کارکنان رستوران

کارکنان رستوران

عناوین مهم:

پرسنل رستوران

تولید غذای خوب و خدمت‌رسانی مناسب به مشتریان همه به عهده یک کادر خوب و قویی است. از مدیر رستوران تا آشپز و گارسون همهٔ افرادی که در رستوران کار می‌کنند مهم‌اند.

پس باید برای انتخاب افرادی مناسب دقت زیادی کرد. اما قبل از آن باید با همهٔ پست‌هایی که برای یک رستوران نیاز است آشنا شویم. قلب تپنده آن هستند.

کارکنان رستوران

کارکنان رستوران

  • مدیر رستوران
  • کمک مدیر
  • سرآشپز
  • آشپزها
  • ظرف شورها
  • گارسون‌ها
  • صندوق‌دار
  • حسابدار
  • پیک‌های تحویل غذا

مطمئناً با توجه به نوع و اندازه رستوران این عوامل متفاوت است و تعداد کارکنان رستوران کم‌وزیاد می‌شود. در ادامه به بررسی هرکدام از این موارد می‌پردازیم.

مدیر رستوران

کارکنان رستوران

شاید مهم‌ترین فرد در رستوران است که باید تصمیمات را بگیرد و کارکنان رستوران را مدیریت کند. در هرجایی یک مدیریت خوب است که بیش از هر چیز باعث موفقیت یک مجموعه می‌شود و رستوران هم از آن مستثنا نیست. اگر قصد افتتاح رستوران دارید می‌توانید خودتان این مسئولیت را قبول کنید و اگر هم می‌خواهید خودتان حضور نداشته باشید باید فرد مناسبی را برای این سمت پیدا کنید. 

بهترین گزینه فردی است که قبلاً در این زمینه تجربه داشته باشد و از شرایط رقابت، انتخاب و برخورد با کارمندان و مشتری‌ها، تأمین مواد غذایی و حساب‌کتاب و خیلی چیزهای دیگر آگاهی داشته باشد. مدیر رستوران به‌طورمعمول بین 50 تا 60 ساعت در هفته کار می‌کند پس باید بتواند همیشه حضورداشته باشد و برای هر موقعیتی آماده باشد. باید توانایی هدایت افراد را داشته باشد و بقیه از او حساب ببرند. باید استراتژی‌های مختلف را پیاده کند، بازاریاب خوبی باشد، محیط مناسبی برای کارمندان ایجاد کند تا آن‌ها احساس راحتی کنند و تلاششان را برای موفقیت رستوران انجام دهند و درنهایت رضایت مشتریان که مهم‌ترین نکته است را برطرف کند.

کارکنان رستوران

کمک مدیر

اگر قصد افتتاح رستوران بزرگی را دارید نباید از یک یا چند دستیار خوب غافل شوید. یک مدیر هرچقدر هم که توانا و پرکار باشد رسیدگی به همهٔ کارها گاهی غیرممکن است. داشتن فردی که بخشی از کار را به او محول کنید بسیار کمک می‌کند. کمک مدیر یکی از پرسنل بسیار مهم در رستوران های بزرگ است.

سرآشپز

در بعضی از رستوران‌ها این سرآشپز است که حرف اول و آخر را میزند. یک سرآشپز خوب غذاهای عالی و حتی شاهکار را می‌آفریند. داشتن یک سرآشپز باتجربه و خلاق که منوی خوشمزه‌ای برایتان درست کند مطمئناً دارایی ارزشمندی است. همچنین سرآشپز نیز باید از خصوصیات مدیریتی و رهبری خوبی برخوردار باشد چراکه مسئولیت آشپزخانه به عهده اوست و باید بقیه آشپزها را هم هدایت کند.

کارکنان رستوران

آشپز

آشپزها باید زیر نظر سرآشپز فعالیت کنند. باید سرعت عمل خوبی داشته باشند و دقیق باشند و خواسته‌هایی که از آن‌ها می‌شود را به‌درستی انجام دهند. آشپزها در ابتدا بصورت کارآموز یا دستیار وارد رستوران می شوند. ابتدا وظایف آشپز کارهای ساده و ابتدایی ماییند خرد کردن سبزیجات و ازین دست کارهاست.  در مرحله بعدی دستیار سرآشپز شده و در غیاب او آشپزخانه را اداره می کند. در آخر نیز به عنوان سرآشپز، مسئول تهیه و به روز کردن منوها و نظارت بر تهیه غذاها خواهد بود.

کارکنان رستوران

ظرف شور

این هم گزینه‌ای است که مخصوصاً در رستوران‌های بزرگ نباید از آن غافل شد. مخصوصاً در ساعات پیک که مشتری زیاد است و درنتیجه ظرف‌ها به‌طور دائم در رفت ‌وآمدند. معمولا افرادی که وظیفه شستن ظرف را دارند در رستوران دیده نمی شوند ولی این افراد حجم کار زیادی دارند و درصورت نبودن این افراد، رستوران با مشکلات زیادی را تجربه خواهد کرد. 

کارکنان رستوران

گارسن

بیشترین ارتباط را با مشتری دارند پس باید از خلق‌وخو و رفتار آن‌ها مطمئن باشید. گارسون‌ها باید خوش‌برخورد باشند، لبخند بزنند، باادب و احترام با هر مشتری‌ای برخورد کنند و در کل جلوه رستوران شما در برخورد با مشتری باشند. هرچقدر کیفیت غذا، محیط رستوران، دکوراسیون و هرچیز دیگری در رستوران شما خوب باشد ولی گارسن شما رفتار نامناسبی داشته باشد همه چیز ازبین می‌رود. 

کارکنان رستوران

در رستوران نیروهای مهم دیگری هم هستند که نباید نادیده گرفته شوند. بطور مثال صندوقدار و حسابدار. یکی از نیروهای بسیار مهم دیگر پیک رستوران است. یکی از ویژگی‌های مهم برای یک رستوران غذای بیرون بر است برای همین باید حتماً چند پیک آماده در ساعات شلوغ داشته باشید که به‌سرعت غذا را به مشتری برسانند. اپلیکیشن‌های تحویل غذا هم جای خود را پیداکرده‌اند و افراد زیادی به سراغ آن‌ها می‌روند که این گزینه را هم باید در نظر داشته باشید.

کارکنان رستوران

در پایان

باید در نظر داشته باشید همهٔ کارکنان رستوران و تیمتان را با دقت تمام انتخاب کنید و یک خانواده تشکیل دهید که برای موفقیت رستوران تلاش کنند. در نظر داشته باشید که در بعضی قسمت‌ها مانند آشپزها و گارسون‌ها می‌توانید از افراد نسبتاً بی‌تجربه‌تر استفاده کنید که هزینه کمتری هم بپردازید اما در بعضی قسمت‌ها مانند مدیر و سرآشپز بهتر است ریسک نکنید و از افراد باتجربه استفاده کنید.

کارکنان رستوران

کارکنان رستوران

به این صفحه امتیاز دهید!
نویسنده: ایوب مردانی
نویسنده: ایوب مردانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *