10 نکته جذاب دنیا همبرگر ها

ایرانیان پک

مشاوره رایگان

همبرگر

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
همبرگر

جذاب ترین حقایق همبرگر

 

 همبرگر یکی از محبوب ترین غذا ها از نوع فست فود است که اکثر مردم بسیار به درست کردن و خوردن همبرگر علاقه دارند.

اکثر رستوران ها بدلیل محبوبیت بسیار زیاد این غذا فقط همبرگر و برگر در رستوران خود سرو می‌کنند. همبرگر از آن دسته غذا هایی است که شما میتوانید در مجالس و میهمانی های خود به راحتی آن را آماده کنید ! همبرگر یکی از قدیمی ترین و پر طرفدارترین غذا های فست فودی محصوب می شود که به عنوان یک غذای بین المللی در سراسر جهان شناخته شده است.

محبوبیت همبرگر در دنیا بسیار زیاد است  و به همین دلیل برگرهای دیگر مثل چیز برگر , چیکن برگر و … به وجود آمدند. همبرگر یکی از انواع فست فود است و فوری آماده می‌شود.

تاریخچه همبرگر :

burger

همانطور که گفته شد همبرگر یکی از محبوب ترین ساندویچ ها وغذاهای فست فودی در دنیا و غذای بین المللی محصوب میشود ! اما به نظر شما همبرگر از چه سالی به وجود آماده است و تاریخچه آن به چه کشوری بر میگردد ؟

خیلی ها معتقدند همبرگر اصالتا متعلق به شهر هامبورگ آلمان است و به همین دلیل همبرگر نامیده میشود !

این غذای لذیذ به نام های بیف برگر و تنها برگر نیز شهرت دارد. نوعی ساندویچ است که از یک یا چند تکه گوشت چرخ کرده که میان دو نان گرد قرار میگیرد . گوشت  بکار رفته در این ساندویچ میتواند در ماهیتابه سرخ شود ویا روی آتش کباب و گریل شود.همبرگر با مواد مختلفی مثل کاهو , گوجه , خیار شور , پیاز , پنیر یا فلفل سرو میشود و با انواع سس های خردل , ماینوز , کچاپ و … سرو میشود . با توجه به این که چه ماده ای در همبرگر استفاده شده باشد و انواع مختلفی از این ساندویچ مثل چیز برگر , ماشروم برگر و … به وجود می آید .به طور کلی اصطلاح برگر به گوشتی که در این ساندویچ استفاده شده است گفته می شود.

burger 2

علاوه بر گوشت, برگر های گیاهی نیز وجود دارند که به جای استفاده از گوشت گاو از سبزیجات مختلف استفاده می کنند.روایات زیادی در مورد تاریخچه همبرگر و به وجود آمدن آن, وجود دارد که البته هیچکدام آنها دقیق نیستند. تاریخ دانان معتقدند که قدمت مصرف گوشت چرخ کرده به سوارکاران مغول بر میگردد و در قرن 13 این غذا در روسیه معرفی شد و به استیک تارتار شهرت پیدا کرد. از طریق تجارتی که از طریق دریا صورت میگرفت این روش مصرف گوشت چرخ کرده به شهر هامبورگ آلمان راه پیدا کرد. آلمانی ها نیز تغییراتی در این غذا ایجاد کردند و گوشت را سرخ می‌کردند یا به آن سوسیس اضافه می‌کردند. به همین ترتیب این غذا از گوشت چرخ کرده خام به غذای محبوب آلمانی ها در قرن 17 تبدیل شد. با این حال اولین دستور تهیه همبرگر و نوشته در مورد این ساندویچ به کتاب ( هنر آشپزی جامع و کامل نوشته حدا گلاس برمیگردد که در سال 1763 منتشر شده است. همبرگر 

در این کتاب از سوسیس و همبرگر دودی صحبت می شود که از گوشت گاو چرخ کرده تهیه می شود که از گوشت گاو چرخ کرده تهیه می شود که با فلفل, نمک, میخک, جوز هندی و… مزه دار شده است.غذاهای دودی و نمک سود شده به ویژه برای دریانوردان و مسافرانی که مدت های طولانی در کشتی و سفر بودند مناسب بود. به همین دلیل در قرن ۱۸ استیک هامبورگ راه خود را از طریق دریا به سرتاسر دریای آتلانتیک باز کرد.

burger 3

کشتی هایی که در مسیر هامبورگو آمریکا تردد می کردند هزاران مهاجر آلمانی و هامبورگی را به دنیای جدی آمریکا رساندند و به زودی شیوه تهیه گوشت چرخ کرده هامبورگی در نیویورک رایج شد و رستوران های متعددی به ارائه ساندویچ همبرگر یا استیک هامبورگی پرداختند.  

طرز تهیه همبرگر :

همبرگر از آن دسته غذا های فست فودی است که شما میتوانید حتی در میهمانی هم آن رت به راحتی آماده کنید ! یکی از خوبی های همبرگر خانگی این است که کاملا سالم است و شما می توانید در انتخاب مخلفات آن کمی خلاقیت به خرج بدهید و سعی کنید همبرگر مخصوص خود را درست کنید. علاوه بر این, تهیه یک همبرگر اصلا کار پیچیده ایی نیست و خیلی آسان است . فقط کافیه شما کمی گوشت چرخ کرده با کیفیت , چند عدد نان و مخلفاتی که دوست دارید تهیه کنید و از این دستور العمل پیروی کنید. روش های آماده سازی همبرگر مخصوص متنوع است . میتوانید همبرگر در فر یا کباب پز و یا حتی در ماهیتابه تهیه کنید . انتخاب روش پخت همبرگر با خودتان است ما در این دستور تهیه , فقط از گوشت قرمز استفاده شده پس اگر میخواهید همبرگر خانگی با سویا و یا برگر مرغ و برگر بوقلمون درست کنید دستور تهیه همبرگر را مطالعه کنید. همبرگر را هم میتوان به صورت سرخ شده تهیه کرد و هم به صورت گریل شده که البته نوع گریل شده , عطر و طعم بهتری دارد اما تهیه آن به منقل با باربیکیو نیاز دارد.

burger4

انواع همبرگر :

همبرگر معمولی :

bur5 1

معمولا برای تهیه برگر از گوشت گاو استفاده می کنند اما در بعضی اوقات از ترکیب گوشت بره , گوساله و مخلوط آنها نیز استفاده می شود , ولی پر مصرف ترین نوع همبرگر همان همبرگر گوشت گوساله و یا گاو است. لازم به ذکر است اگر چربی گوشت استفاده شده خیلی زیاد باشد طعم همبرگر را نا مطلوب میکند پس حتما سعی کنید در تهیه گوشت همبرگر دقت لازم را داشته باشید.

چیز برگر :

چیز برگر ها , از انواع بسیار پر طرفدار برگر ها محسوب می شوند و تنوع بسیار زیادی نیز دارند . در گذشته , پیز برگر ها را با قرار دادن مقداری پنیر داخل مایه گوشت استفاده شده آماده میکردند اما امروزه از ورقه های پنیر پیتزا مخصوص بر روی همبرگر های معمولی استفاده می کنند .

برای تهیه چیز برگر میتوان از انواع پنیر ها استفاده کرد و محدودیت یا قانون خاصی برای آن وجود ندارد اما باید حتما به صورت استاندارد طبخ شود . پنیر چیز برگر باید کمی خشک و شور باشد تا وقتی که با چربی طبیعی گوشت مخلوط می شود طعم دلپذیری را به همبرگر بدهد.

برگر و چیز برگر گیاهی :

burger ananas 1

همبرگر و چیز برگر گیاهی مخصوص گیاه خواران است و از ترکیب سویا , پیاز و تخم مرغ تهیه شده و پنیر آن از نوعی پنیر خاص کبابی و یا پنیر گیاهی است. از نظر طعم و ظاهری تفاوتی آشکار با همبرگر و چیز برگر های ساده ندارند و تنها تفاوت آنها استفاده نشدن گوشت در برگر است.

قارچ برگر :

قارچ برگر و انواع برگر های دودی و تند به صورت کلی از گوشت گاو درست می شوند و در جزئیات کمی تفاوت دارند در قارچ برگر تمرکز طعم غذا بیشتر بروی قارچ برگر است و از قارچ های تازه و سرخ شده استفاده می‌کنند.  

یکی از رموز تهیه نان‌ همبرگر مطبوع و با کیفیت، رعایت تناسب مواد اولیه می‌باشد. برخی از این مواد نقش مهم‌تر و حساس‌تری در تهیه نان دارند. به عنوان مثال خمیر‌مایه، که برای فعال شدن و عمل آمدن نیاز به مقداری شکر دارد.

burger10

از طرفی افزودن مقادیر بالای شکر باعث مرگ و غیرفعال‌شدن خمیر‌مایه خواهد شد. همچنین نمک به کنترل فعالیت خمیر‌مایه کمک می‌کند و همان‌طور که در مورد شکر نیز صادق است، مقادیر بالای نمک یا افزودن نمک به صورت مستقیم بر روی خمیر‌مایه، آن را غیر‌فعال خواهد کرد.

نکته دیگر در مورد مواد اولیه مورد استفاده در پخت نان همبگر این است که در مورد برخی مواد اولیه نمی‌توان اندازه دقیقی ارائه کرد. به عنوان مثال، آرد که مقدار مصرفی آن در پخت نان‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد و همیشه تاکید می‌شود که میزان آرد تقریبی بوده و باید تا اندازه‌ای به خمیر اضافه شود که خمیر به دست نچسبد.

نسبت مواد میانی و یا مغز‌ها و طعم‌دهنده‌های مختلف مورد استفاده در تهیه نان نیز از مواردی است که بسته به ذائقه افراد بستگی دارد و نمی‌توان اندازه دقیقی برای آن‌ها تعیین کرد.

burgr66

سس همبرگر:

سس‌های مورد استفاده برای همبرگر بسیار متنوع هستند. برای مثال می‌توان از انواع سس‌ها مانند سس گوجه فرنگی یا سس کچاپ، سس مایونز، سس‌های پنیردار، سس‌های دودی (سس باربیکیو)، انواع سس خردل، سس ترش و تند و سس های میوه‌ای نیز در کنار ساندویچ همبرگر استفاده نمود. انتخاب سس به نوع برگر و سلیقه هر فرد بستگی دارد، اما استفاده از سس مایونز به عنوان سس اصلی ساندویچ و سس کچاپ به عنوان سس کنار غذا، شهرتی جهانی دارد.

chiz burger

افرادی که از رژیم‌های کم‌کالری پیروی می‌کنند می‌توانند به جای استفاده از این سس‌ها، از سس‌های رژیمی یا سس‌هایی که با پنیرهای رژیمی و کم‌چرب تهیه می‌شود در کنار انواع سس خردل استفاده کنند.

مخلفات همبرگر:

ساندویچ همبرگر معمولا همراه با مخلفات متنوعی سرو می‌شود؛ یعنی در یک ساندویچ همبرگر از انواع سبزیجات شامل گوجه فرنگی، خیارشور، کاهو، قارچ، کدو، کلم‌های مختلف، پیاز، سیر و سبزی‌های گوناگون می‌توان استفاده نمود.

سبزیجات مورد استفاده در ساندویچ‌ها با توجه به نوع برگر، ادویه‌های به کار رفته در آن‌ها و همینطور سلیقه افراد انتخاب می‌شوند ولی در نهایت یار جدانشدنی برگرها، سیب زمینی سرخ شده است.

به جز این موارد انواع دورچین غذا مانند قارچ سوخاری، پیاز سوخاری، چیپس سیب زمینی و … نیز در کنار انواع ساندویچ‌خت به خصوص ساندویچ همبرگر مصرف می‌شود.