ایرانیان پک

بسته بندی دارویی پزشکی

بسته بندی دارویی پزشکی

جعبه ماسک
پاکت رادیولوژی
جعبه دارویی

بسته بندی دارویی پزشکی​

اطلاع رسانی بخش لاینفک همهٔ بسته بندی‌هاست و در مواردی چون بسته بندی دارویی پزشکی، این امر نقشی حیاتی می‌یابد. برای تحقق کامل این منظور در تمامی کشورها قوانین و دستگاه‌های نظارتی متعددی وجود دارد.
در واقع می‌توان گفت بسته بندی نوعی تابلوی راهنما برای محصولات به شمار می‌رود. حال آنکه به وسیلهٔ اطلاعات درج شده روی بسته بندی دارویی، مصرف کنندگان بی‌واسطه و مستقیم نکات پزشکی و طریقهٔ مصرف دارو را دریافت می‌کنند و اعتماد برای مصرف تضمین می‌شود.
لازم است بدانید که بخشی از این اطلاعات به مصرف کننده کمک می‌کند تا به شکل صحیح از دارو بهره ببرند و ذکر مدت زمانی که یک محصول قابلیت استفاده دارد در فرآورده‌های دارویی حائز اهمیت اساسی است.
بنابراین در بسته بندی‌ها گوناگون محصولات دارویی مجموعه‌‌ای از اطلاعات دربارهٔ نحوهٔ استفاده، طرز تهیه یا طریقهٔ نصب، بر حسب نوع محتوی، تعیین و بر روی بسته بندی دارویی پزشکی ذکر می‌گردد.

طراحی بسته بندی دارویی پزشکی

اطلاع رسانی بخش لاینفک همهٔ بسته بندی‌هاست و در مواردی چون بسته بندی دارویی پزشکی، این امر نقشی حیاتی می‌یابد. برای تحقق کامل این منظور در تمامی کشورها قوانین و دستگاه‌های نظارتی متعددی وجود دارد.در واقع می‌توان گفت بسته بندی نوعی تابلوی راهنما برای محصولات به شمار می‌رود.

حال آنکه به وسیلهٔ اطلاعات درج شده روی بسته بندی دارویی، مصرف کنندگان بی‌واسطه و مستقیم نکات پزشکی و طریقهٔ مصرف دارو را دریافت می‌کنند و اعتماد برای مصرف تضمین می‌شود.لازم است بدانید که بخشی از این اطلاعات به مصرف کننده کمک می‌کند تا به شکل صحیح از دارو بهره ببرند و ذکر مدت زمانی که یک محصول قابلیت استفاده دارد در فرآورده‌های دارویی حائز اهمیت اساسی است.

بنابراین در بسته بندی‌ها گوناگون محصولات دارویی مجموعه‌‌ای از اطلاعات دربارهٔ نحوهٔ استفاده، طرز تهیه یا طریقهٔ نصب، بر حسب نوع محتوی، تعیین و بر روی بسته بندی دارویی پزشکی ذکر می‌گردد.در طراحی بسته بندی دارویی پزشکی، استفاده از لوگو و برند دارو از مهم‌ترین و صریح‌ترین اطلاعات درج شده در روی بسته بندی‌هاست. با دیدن یک نام آشنا، عمدهٔ اطلاعات مربوط به محتوی خود به خود به خریدار منتقل می‌شود.

داخل جعبه‌های دارویی بروشور برای راهنمایی و طریقه مصرف دارو می‌گذارند و علاوه بر بروشورها، درج هشدارهایی در روی بسته بندی ضروری است. اغلب این هشدارها در مورد نحوهٔ استفاده، شرایط نگهداری و احیانا خطرات آن است. در کنار هشدارها ذکر مجوزهای قانونی نظیر شمارهٔ پروانهٔ ساخت یا تولید، شمارهٔ سری ساخت یا نشان استاندارد و مواردی چون تاریخ مصرف و انقضاء یا مواد تشکیل دهنده و مشابه آن‌ها به صورت اجباری باید روی این بسته‌ها آورده شود و تخطی از این کار پیگیرد قانونی دارد.

مجموعه ایرانیان پک برای بسته بندی دارویی پزشکی این اجبار را دارد که حتما باید روی بسته بندی شرح کامل عناصر و ترکیباتی که در پدید آمدن محصول دارویی به کار رفته یا فهرست فواید و موارد کاربرد آن که برای حفظ سلامت جامعه مفید است، چاپ شود.

در بسته بندی دارویی برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی و ایجاد یک حس اطمینان و اعتماد باید از مطالب ارزشمند و علمی روی بسته بندی‌ها استفاده کرد تا به ترغیب مصرف کنندگان به خرید بی‌انجامد.این عملکرد باعث می‌شود تا مصرف کننده به ماهیت کامل محتوی قبل از خرید پی ببرد و با اطمینان کامل کالا را انتخاب کرده و خرید برای او لذت بخش باشد.

صنعت بسته بندی برای محصولات دارویی موجب شده که محافظت و حمل تولیدات دارویی و همچنین استفاده از آن‌ها ساده‌تر و ارزان‌تر شود. این صنعت با تسهیلاتی که در حمل و نگهداری محصولات ایجاد کرده و با افزایش تولید و فروش کالاها و بهینه کردن آن‌ها، موجب صرفه جویی در مصرف مواد اولیه و انرژی شده و منافع عمومی را بهتر تامین کرده است. بسته بندی با محافظت از کالاها در برابر صدمات بیرونی و عواملی که موجب فساد دارو می‌شوند، ضایعات را کاهش داده، هزینه‌های تولید را کم کرده و نهایتا با ارزان شدن تولیدات به کل جامعه خدمت می‌کند.

انواع بسته بندی دارویی پزشکی

بسته بندی دارویی پزشکی به قسمت‌های متفاوتی تقسیم می‌شود و این انواع طوری طراحی شده که برای مصرف روزانه افرادی که به قرص نیاز دارند مناسب است.

یک نوع آن مناسب افراد بزرگسال که در شمارش قرص مشکل دارند طراحی شده که با تهیه جعبه قرص کوچک و یا استفاده از برچسب، بر اساس روز، هفته یا تاریخ روزانه می‌توانند قرص‌های خود را مصرف کنند.

نکته: قوطی قرص باید طوری طراحی شود که کودک نتواند به آن دسترسی داشته باشد و طریقهٔ باز و بسته کردن درب آن را نداند و قوطی قرص باید در جعبه‌ای بسته بندی شود که از آن محافظت کند.

نوع دیگر از انواع بسته بندی، جعبه‌های بزرگ است که برای صنعت داروسازی طراحی شده‌‌اند تا داروها به راحتی حمل و نقل شوند.

این کارتن‌ها بزرگ هستند و چندین جعبه کوچک‌تر را داخل خود جا می‌دهند و آن‌ها را به آسانی حمل می‌کند. جعبه‌های بزرگ از ورق‌های راه راه ساخته شده‌‌اند که در حفظ داروها کمک شایانی می‌کنند، همچنین به ثابت نگه داشتن دمای محیط برای جلوگیری از اکسید یا خراب شدن داروها کمک می‌کند.
بسته بندی دارویی پزشکی به چهار نوع تقسیم می‌شود.
• ظرف کاملا بسته
• ظرف هواگیری شده
• ظرف ایمن برای جلوگیری از در دسترس بودن کودکان
• ظرف مهر و موم شده

بنابراین بسته بندی دارویی باید در جعبه‌های قرار بگیرند به گونه‌‌ای که چینش و انبارداری را برای داروخانه و جابجایی و نگهداری دارو را برای مصرف کننده آسان کند.

نکته: شکل ظاهری بسته بندی دارویی پزشکی به اندازه‌‌ای ارزشمند بوده که معرف شرکت سازنده آن است.

لذا هر سازندهٔ دارویی اثر شکل ظاهری دارو را در پذیرش بیمار و حتی افزایش تاثیر روانی دارو در بهبود بیماری در اولویت قرار می‌دهد.
جعبه مقوایی بسته بندی دارویی پزشکی
جعبه مقوایی بسته بندی دارویی پزشکی از جنس ایندربرد و با چاپ افست تولید می‌شود.

بسته بندی بهداشتی بخش جدایی ناپذیر از محصولات دارویی است، لذا در چاپ جعبه دارو باید از مقواهای کاملا بهداشتی در گرماژهای بالا استفاده شود.

بسته بندی دارویی پزشکی دارای

اطلاعات کاملی درباره داروی موجود در بسته بندی هستند. اطلاعاتی مانند نام دارو، مقدار تجویز شده، تاریخ انقضا و تعداد داروی موجود در بسته که روی جعبه حک می‌شوند.

اطلاعات چاپی روی جعبه‌های مقوایی موجب شناسایی و تشخیص درست داروهای داخل جعبه می‌شوند.
طراحی و تولید برچسب و بسته‌بندی در صنعت داروسازی روز به روز پیشرفت چشمگیری کرده و در این زمینه برای سلامتی افراد جامعه از تکنولوژی‌های مدرن برای تهیه جعبه‌های آن استفاده شده است.

بنابراین توجه خیلی از افراد را به خود جلب کرده و اکثر شرکت‌های بسته بندی دارویی می‌توانند تصویر و ذهنیت بهتری نسبت به برندها در ذهن عموم ایجاد کنند، روش مصرف داروها را آسان کنند و خطا در مقدار مصرف تجویز شده دارو را به حداقل برسانند.

بسته بندی‌های اولیه دارو باید دارای گرید دارویی و مورد تأیید سازمان غذا و دارو باشند، برای چاپ و نوشتار باید فونت نوشتاری غیرتزئینی باشد و موارد حساس مانند حساسیت زا بودن دارو با فونت و رنگ متنوع چاپ شوند.

بسته بندی دارویی پزشکی برای نگهداری محصول و محافظت از آن و همچنین مناسب تبلیغات شرکت سازنده دارو، طراحی و تولید می‌شود.

آماده پاسخگویی به شما هستیم ...
ارسال پیام داخل واتساپ