کاغذ مومی چیست؟

کاغذ مومی یا وکس پیپر نوعی کاغذ مقاوم در برابر رطوبت است که در بسیاری از صنایع غذایی و بهداشتی کاربرد دارد.

این نوع کاغذ در کنار انواع دیگر کاغذ ها که از درجه بهداشتی بالایی برخوردارند به عنوان کاغذ های فود گرید شناخته می شوند.

دلیل حساسیت بالا نسبت به این کاغذ ها تماس مستقیم آنان با مواد غذایی در بسته بندی های بهداشتی می باشد.

ضد رطوبت سازی کاغذ با استفاده از روش روغن اندود پیشینه دور و درازی دارد اما اولین مصارف صنعتی آن در قرن نوزدهم در فرآیند  آماده سازی نگاتیو عکاسی کاربرد داشته است و به مرور با خالص سازی روغن مورد استفاده روی سطح آن توانستند از این کاغذ در بسته بندی کیک و شیرینی استفاده کنند.

کاربرد دورپیچ ساندویچ

امروزه اما کاربرد این محصول فراتر از این موارد است و استفاده اصلی آن برای دورپیچ ساندویچ و کف سینی یا به طور کل آماده سازی بسیاری از غذاهای فست فودی کاربرد دارد. این کاغذ به دلیل مقاومت خوبی که در برابر روغن پس دادن و رطوبت دارد به عنوان اولین گزینه آماده سازی و بسته بندی غذا به شمار می رود.

نکته جالب توجه امکان چاپ پذیری این کاغذ می باشد و دیگر همچون گذشته با یک کاغذ ساده و کاهی رنگ مواجه نیستیم. در این مقاله سعی داریم با کاغذ مومی، شیوه تولید و فرآیند چاپ این محصول بیشتر آشنا شویم.

موارد مصرف کاغذ مومی

شاید بتوان گفت در بین محصولات بسته بندی، کاغذ مومی یا وکس پرمصرف ترین و در عین حال ساده ترین محصول مورد استفاده است.

از زمانی که اولین ساندویچی ها در کشور ما تاسیس شدند، همواره ساندویچ و کاغذ دور آن یک لازمه برای آماده سازی سفارش مشتری بوده است. در گذشته شاید بدون توجه به جنس و بهداشتی بودن غذا را میل می کردیم، اما امروزه کوچکترین جزئیات آماده سازی و ارسال غذا از چشمان مشتری پنهان نمی ماند. مورد دیگر مصرف این نوع کاغذ که در سال های اخیر رواج پیدا کرده مصرف به عنوان کف سینی است.

استفاده از کف سینی در ظرف هایی که برای مشتریان مورد استفاده قرار می گیرد از دوجهت حائز اهمیت است.اولا غذا روی یک سطح بهداشتی قرار می گیرد و ثانیا قابلیت چاپ پذیری کاغذ به شما کمک می کند لوگو و طرح اختصاصی رستوران خود را روی کاغذ به چاپ برسانید و در ذهن مشتریان باقی بمانید.

فراموش نکنید کسب و کار های موفق حتی از کوچکترین جزئیات برای تبلیغات خود استفاده می کنند. یکی دیگر از کاربرد های آن جلوگیری از کثیف شدن ظرف و استفاده مجدد ظرف از سینی بدون نیاز به شست و شو و کاهش هزینه های مزتبط می باشد.

چاپ کاغذ مومی

کاغذ مومی را می توان با استفاده از جوهر فود گرید به چاپ برسانید.

مزیت استفاده از این جوهر فود گرید اطمینان از بهداشتی بودن آن هنگام تماس مستقیم با غذا است و از این جهت نگرانی خاصی وجود ندارد.

روش چاپ این محصول به شیوه افست است که رنگ روی غلطک ریخته می شود و بر اثر برخورد با کاغذ چاپ روی آن شکل می گیرد. چاپ کاغذ مومی از یک تا هشت رنگ امکان پذیر است و طرح را می توانید از شرکت طرف قرارداد خود بخواهید. بهتر است چاپ این جنس کاغذ به صورت تمام رنگی صورت نگیرد زیرا منجر به بو گرفتن آن می شود و البته این مشکل به علت جنس کاغذ روی می دهد.

جنس و گرماژ کاغذ مومی

در مورد کاغذ مومی می توان گفت گرماژ بالاتر به معنی استحکام بیشتر است.

گرماژ های مختلف این کاغذ به ترتیب عبارت اند از:28 32 40 60 که گرماژ 60 بیشتر برای تولید پاکت مومی مرسوم است.

پاکت مومی نیز محصولی پرکاربرد و مناسب برای استفاده در فست فود است که هم اکنون در بسیاری از رستوران های زنجیره ای و معتبر همچون هایدای مورد استفاده قرار میگیرد. گرماژ بالاتر این جنس هم چنین باعث می شود مقاومت آن در برابر روغن پس دادن و رطوبت غذا بیشتر باشد و گرم بماند.

فرآیند تولید کاغذ دورپیچ

تولید کاغذ مومی به ساده ترین شکل ممکن صورت می گیرد.ابتدا ورق کاغذ مومی را تهیه کرده و به داخل دستگاه انتقال می دهند و سپس طرح چاپی روی آن شکل می گیرد. بعد از آن نوبت به برش های مخصوص است که البته کاغذ مومی برش خاصی نمی خواهد و به خواست مشتری در قطع های a4 یا A5 برش داده می شود.

یک مرحله قبل از برش نیاز است تا کاغذ به صورت صنعتی و با دستگاه های مخصوص خشک شود تا بوی آن به حداقل برسد. مجموعه ایرانیان پک که بیش از دو دهه در صنعت چاپ فعالیت دارد، تمرکز خود را بر تولید محصول با ماشین آلات صنعتی قرار داده است و دخالت نیروی انسانی و خطای ناشی از آن را به حداقل رسانده است.

کاغذ مومی خام یا چاپی؟

همان طور که ذکر شد کاغذ مومی محصول ساده ای است و به راحتی در بازار عمده فروشان یافت می شود، پس چه نیاز است که کاغذ مومی را با چاپ اختصاصی به چاپ برسانیم؟ نکته اول که در این مورد می توان گفت این است که حدالامکان از محصولات بدون چاپ استفاده نکنید و حتی اگر مایل به خرید کاغذ مومی به صورت آماده هستید طرح دار تهیه نمایید زیرا ظرافت های بصری برای مشتری مهم است. اما پیشنهاد ما همچنان پابرجاست! سفارش کاغذ مومی با طرح اختصاصی به مراتب مزایای رقابتی بیشتری برایتان به ارمغان خواهد آورد.

مجموعه ایرانیان پک بیش از دو دهه است در زمینه چاپ و تولید محصولات بسته بندی فعالیت دارد، و به صورت تخصصی حدود دوسال است تمرکز خود را بر محصولات فست فود و رستوران قرار داده است. مزایای همکاری با ایرانیان پک علاوه بر بهره مندی از تجارب همکاری این مجموعه با برند های مطرح و تیم فنی و طراحی مجرب، کاهش هزینه با حذف واسطه هاست. همچنین مزایا در نظر گرفته شده در اولین همکاری می تواند برای بسیاری از صاحبان کسب و کار غذایی جذاب و به صرفه باشدو برای آشنایی بیشتر با این محصول با واحد فروش ایرانیان پک تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها: کاغذ رپ, کاغذ وکس, کاغذ روغنی, کاغذ دور ساندویچ, کاغذ کاهی, دورپیچ ساندویچ, کاغذ قنادی, کاغذ فست فود, کاغذ پوستی, کاغذ مومی سولفات, کاغذ پیچ فست فود, کاغذ فلافل, متیبل کاغذی, کاغذ ساندویچ کرافت, کاغذ کف سینی, کاغذ میز فست فود, کاغذ زیر ساندویچ, ;hyb l,ld

Summary
Review Date
Reviewed Item
کاغذ مومی
Author Rating
51star1star1star1star1star