پیدایش غذای منجمد و بسته بندی غذا - ایرانیان پک

پیدایش غذای منجمد و بسته بندی کردن غذا

گلارنس بردزای یک فرد امریکایی اولین کسی بود که در سال 1920میلادی غذای منجمد را کشف کرد. او ابتدا در یک بیمارستان که روی کشتی قرار داشت کار می‌کرد که به صورت اتفاقی کار ماهیگیرانی که بعد از صید ماهی ها را سریعا منجمد میکردند برایش جالب شد. خصوصا این که ماهی ها بعد از اب شدن یخ، طعمشان را از دست نمیدادند و فاسد نمی‌شدند.

یشینه منجمد کردن مواد غذایی با هدف نگهداری غذا، به قرن‌ها پیش بازمی‌گردد، که کشاورزان و ماهیگیران با استفاده از یخ‌های زمستانه اقدام به نگهداری مواد غذایی طبیعی در فصل زمستان می‌کردند.

گلارنس پس از این که بعد از مدتی به امریکا بازگشت یک شرکت تبلیغاتی راه اندازی کرد و تبلیغات همان ماهیگیران را انجام داد. او متوجه این مطلب شد که ماهی ها قبل از این که به بازار برسند فاسد می شوند کلارنس از همون ترفند ماهیگیران استفاده کرد و ماهی ها را منجمد می کرد اما در ابتدا زیاد مورد استقبال مردم واقع نشد چون به ماهی ادویه زیاد ی میزدند و مردم طمعش رو دوست نداشتند.

غذای منجمد

اما بعدها گلارنس تصمیم گرفت شرکت خود را به ماساچوست انتقال دهد و در آنجا روش جدیدی را برای بسته بندی غذا های منجمد پیدا کرد و در سال 1923 میلادی شرکت دیگری به نام پاستوم سریل راه انداخت که غذا ها و مواد مغذی دیگری را منجمد می کردند. در نتیجه در سرتاسر امریکا کمپانی های بزرگ برای تولید غذای منجمد به وجود امد و این موضوع کمک زیادی به مردم در جنگ جهانی دوم کرد.

غذای یخ زده

 فرآیند تهیه غذای منجمد

فرآیند تولید و بسته بندی مواد غذایی منجمد شامل پر کردن بسته،استرلیزه کردن، منجمد کردن، ذخیره کردن و انتقال به مقصد می باشد.درسالهای اخیر صنایع بسته بندی این محصول شاهد پیشرفت چشمیگیری بوده و بسته بندی ها به راحتی در مایکروویو قابل استفاده است. درسال 1974 اولین ظروف با ظرفیت گرمایشی بالا در بازار عرضه شد که گرمای لازم را به میزان مناسب به غذا می رساند.اخیرا تکنولوژی های جدیدی ابداع شده که در حین فرآیند بسته بندی باکتری های مضر و… را از غذا می زدایند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!