پیتزا مرغ - ایرانیان پک

طرز تهیه پیتزا مرغ خوشمزه خانگی بدون فر و با کمترین امکانات!

چگونگی تهیه پیتزا مرغ رژیمی خانگی ، مطابق ذائقه ایرانی ها.

درست است که ما در اینجا دستور پخت استاندارد پیتزا مرغ را ارائه میدهیم ولی پیتزا غذایی کاملا سلیقه ای محسوب میشود و هرکسی آنرا متفاوت درست میکند. از نظر من دستور تهیه هر غذایی را میشود تغییر داد شما نیز میتوانید مطابق ذائقه خود تغییرات دلخواه را ایجاد کنید و نتیجه کار  را با ما به اشتراک بگذارید.

مواد لازم برای خمیر پیتزا :

 • آرد گندم 2 لیوان
 • آب 1 لیوان و 4 قاشق
 • نمک یک چهارم قاشق چایخوری
 • روغن زیتون ۱ قاشق غذاخوری
 • پودر خمیر مایه فوری ۱ قاشق غذاخوری
پیتزا مرغ

طرز تهیه خمیر پیتزا:

وسط آرد الک شده را باز می کنیم و خمیر مایه و نمک ، روغن زیتون را داخلش می ریزیم و از کنار آرد شروع به مخلوط کردن آن ها می کنیم تا زمانی که خمیر کاملا خودش را بگیرد و سپس  شروع می کنیم به ورز دادن تا خمیر نرم شود.

خمیر پیتزا مرغ

خمیر پیتزا مرغ

آن وقت روی یک سطح صاف مانند تخته آشپزخانه مقداری آرد می پاشیم و خمیر را روی آن قرار می دهیم و مجددا ورز میدهیم و چندین بار آن را باز می کنیم و جمعش می کنیم تا اگر هوایی در خمیر وجود دارد خالی شود.

بعد از ورز دادن خمیر،یک قابلمه کوچک را با قلمو آشپزخانه چرب می کنیم و خمیر را در آن گذاشته و یک پارچه تمیز روی خمیر قرار می دهیم و قابلمه را در جای گرمی می گذاریم به مدت ۱ الی ۲ ساعت تا استراحت کند.

اگر خمیر حجمش زیاد شده بود یعنی حدودا دو برابر قبلش نشان دهنده این است که خمیر آماده شده است،پس روی تخته آشپزخانه یا هر سطح صافی کمی آرد می پاشیم و خمیر را روی آن قرار می دهیم و به ۴ قسمت مساوی تقسیم می کنیم و هر ۴ قسمت را به صورت جداگانه ورز می دهیم و فر را روی ۲۰۰ درجه سانتیگراد می گذاریم تا گرم شود و یک ظرف آب داخل فر قرار می دهیم تا زمانی که آب در حال بخار شدن بود، ظرف های خمیر را داخل آن قرار دهیم.

خمیر پیتزا مرغ

خمیر پیتزا مرغ

ظرف های مخصوص پخت خمیر پیتزا را با قلموی آشپزخانه و مقدار کمی روغن مایع چرب می کنیم سپس خمیرها را در کف ظرف ها پهن می کنیم و به مدت ۱۵ دقیقه اجازه می دهیم تا خمیر های پهن شده در ظرف ها کمی بالا بیایند.

سپس با بخار شدن آب داخل فر،ظرف های خمیر را داخل آن قرار می دهیم تا به مدت ۱۰ دقیقه نیم پز شوند و پخت ابتدایی خمیر انجام شود. سپس ظرف ها را خارج می کنیم و می توانید همان لحظه استفاده کنید و یا نان ها را فریز کنید و هر زمان تمایل داشتید استفاده کنید.

نکات کلیدی در تهیه خمیر پیترا:

 • برای تهیه خمیر پیتزا بهتره از آرد نان فانتزی استفاده کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.
 • برای خمیر ترجیحاً از روغن زیتون بدون بو استفاده کنید. اما اگر در دسترستان نبود می‌توانید از سایر روغن‌های مایع استفاده کنید.
 • اگر از سالم بودن خمیر مایه‌ مطمئنین نیازی به عمل‌آوری خمیر مایه نمی باشد.
 • اگه خمیر بیش از حد نازک باشه توانایی نگه داشتن سس و پنیر پیتزا و سایر مخلفات رو نخواهد داشت و خشک می‌شود. اما اگه ضخامت خمیر مناسب باشد طبیعتا برش‌های پیتزا عالی خواهند بود.
 • خمیر مایه برای عمل اومدن نیاز به محیط گرم و رطوبت داره. بنابراین دمای آبی که برای عمل آوردن مخمر استفاده می‌کنیم خیلی مهمه. چون اگر محیط مخمر بیش از حد داغ یا سرد باشد به عمل نمیاد و از بین میره.
 • اگر خمیر اضافه امد  یا اگه دوست داشتین خمیر رو از قبل آماده و نگه‌داری کنید باید بدانید که این خمیر را میشود تا سه روز داخل یخچال و تا سه ماه داخل فریزر  نگه‌داری کنید. اما یک روز قبل از فریزر خارج کنید و داخل یخچال بذارید و دو ساعت قبل از شروع کار از یخچال خارج کنید تا به دمای محیط برسد.
پیتزا مرغ
پیتزا مرغ

مواد لازم برای تهیه پیتزا مرغ 4 نفر:

 • قارچ 300 گرم
 • پیاز بزرگ 1/5 عدد
 • سینه مرغ ۵۰۰ گرم
 • ادویه کاری به مقدار کافی
 • فلفل دلمه ای بزرگ 1/5 عدد
 • سس گوجه فرنگی به مقدارکافی
 • پنیر پیتزا و خمیر پیتزا به مقدار کافی
 • نمک ، فلفل سیاه و آویشن به مقدار کافی

طرز تهیه پیتزا مرغ:

برای تهیه پیتزا مرغ ابتدا خمیر پیتزا را طبق دستورعمل ارائه شده آماده می کنیم یا آن را آماده تهیه میکنیم .سپس در قابلمه ای آب می ریزیم و می گذاریم روی حرارت زیاد تا زودتر به جوش بیاید و بعد پیاز را پوست می گیریم و به چهار قسمت تقسیم می کنیم.

پیتزا مرغ

پیتزا مرغ

زمانی که آب به جوش آمد سینه مرغ و پیاز را با هم داخل آب در حال جوش قرار می دهیم و سپس درب قابلمه را می گذاریم و حرارت را ملایم می کنیم تا مرغ به طور کامل پخته شود.

پس از گذشت ۳۰ الی ۴۵ دقیقه از پخت سینه های مرغ کمی نمک به آن اضافه می کنیم و شعله را خاموش می کنیم و سینه ها را با کفگیر از قابلمه بیرون می آوریم ودر آبکش قرار می دهیم تا خنک شوند.سپس سینه ها را روی تخته آشپزخانه ریش ریش می کنیم. فلفل دلمه ای ها را نیز می شوییم و داخل آن ها را خالی و نگینی خرد می کنیم .

قارچ ها را نیز حلقه حلقه برش می زنیم و با قلم مو آشپزخانه کف تابه ای را چرب می کنیم و روی حرارت قرار می دهیم و قارچ ها را در داخل تابه می ریزیم و فلفل دلمه ای ها را نیز اضافه می کنیم و تفت می دهیم  .درنهایت مرغ های ریش شده را نیز می افزاییم و ادویه کاری ، نمک ، فلفل سیاه نیز روی مواد می پاشیم و با هم مخلوط می کنیم و از روی حرارت تابه را بر می داریم ولی همچنان به تفت دادن ادامه می دهیم.

پیتزا مرغ

پیتزا مرغ

سپس خمیر پیتزا را با حداکثر ۲ سانتی متر قطر آن روی سینی فر پهن می کنیم و روی آن را با وردنه مرتب و هم سطح می کنیم. روی خمیر را با سس پیتزا کاملا پوشش می دهیم و مواد داخل تابه را با قاشق روی خمیر می ریزیم تا کاملا از مواد پوشیده شود و در آخر روی مواد کمی آویشن می پاشیم.

سینی را داخل فر قرار می دهیم و فر را روشن می کنیم و روی 200 درجه سانتیگراد قرار می دهیم تا به مدت ۳۰ دقیقه پیتزا آماده شود.زمانی که خمیر پیتزا پخت یعنی ۲۰ دقیقه پس از گذاشتن پیتزا داخل فر،سینی فر را بیرون می آوریم و در آخر پنیر پیتزا روی مواد می ریزیم و مجددا سینی را داخل فر قرار می دهیم

تا به مدت ۱۰ دقیقه دیگر پنیر نیز روی مواد آب شود .پس از پخت ۳۰ دقیقه پیتزا و آب شدن کامل پنیر پیتزا،سینی فر را بیرون می آوریم، پیتزا ما آماده است.

فوت و فن عالی شدن پیتزا مرغ:

مراقب باشید که از مواد آبدار مثل گوجه خام یا قارچ خام در پیتزا استفاده نکنید یا اینکه حتما باید روی سطح پیتزا قرار دهید تا آب آن تبخیر شود و به خورد پیتزا نرود چون باعث نرم و شل شدن پیتزا می شود.

برای تهیه پیتزا بهتر است از ادویه های مخصوص پیتزا استفاده کنید، چون در غیر این صورت طعم اصلی پیتزا را نخواهد گرفت.

پیتزا مرغ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *