ایرانیان پک

پیتزا خانگی

پیتزا خانگی

پخت پیتزا در خانه

پخت پیتزا در خانه یکی از محبوب‌ترین و لذت بخش‌ترین نوع آشپزی است.

پیتزا امروزه شاید جز ده غذای محبوب در سرتاسر جهان باشد که در ذائقه بسیاری از اهالی زمین متبوع و خوشایند است.

پیشینه این غذا به جنگ‌های چند صد ساله ایران و روم باز می‌گردد.

زمانی که سربازان ساسانی در مسافت‌های دور و زیر نور خورشید، خمیری را روی سپر خود پهن می‌کردند و روی آن را با مواد خوراکی و گیاهان مختلف می‌پوشاندند تا در مسیری که حرکت می‌کنند به مرور پخته شود.

به این شکل این غذا به ایتالیای امروزی راه یافت و دو عنصر اصلی به آن اضافه شد، گوجه و پنیر! هنوز هم در بسیاری از مناطق ایتالیا این غذا را به شکل سنتی آن تنها با گوجه و پنیر می‌پزند.

پیتزا خانگی

بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند بدون دردسر آشپزی این غذا را در یک رستوران صرف کنند یا سفارش دهند، اما کسانی که آشپزی را تجربه کرده‌اند می‌دانند لذت خوردن غذایی که حاصل کار خود فرد باشد به مراتب بیشتر است و همچنین معتقدند غذایی که در خانه پخته می‌شود سالم‌تر و مطمئن‌تر است.

در سال‌های اخیر تجهیزات مختلفی چون مایکروویو و مایکروفر کار پخت پیتزا در خانه را بسیار ساده‌تر کرده است و بدون تخصص چندان در زمینه حرارت مناسب پخت می‌توان با استفاده از تنظیمات پیش‌فرض این کار را در کوتاه‌ترین زمان و راحت ترین شکل ممکن انجام داد، همچنین اگر به طور مرتب در خانه پیتزا تهیه می‌کنید، یک جعبه پیتزا نیز تهیه کنید برای نگهداری راحت تر اسلایس‌های باقی مانده.

پیتزا خانگی
تهیه پیتزا خانگی

جعبه پیتزا خانگی

یکی دیگر از مزایای پخت پیتزا به صورت خانگی تنوع‌پذیری بیشتر آن است، به عنوان مثال ممکن است برخی مایل باشند پنیر بیشتری در پیتزایشان به کاررفته باشد، یا گروهی دیگر به سوسیس و کالباس علاقه‌ای نداشته باشند که پخت پیتزا در خانه دستشان را برای انتخاب محتویات آن باز می‌گذارد.

در این بین پیتزا مخلوط محبوب‌ترین نوع پیتزا است که تقریبا هیچ محدودیتی در دستورالعمل آن وجود ندارد و می‌توانید نسبت به ذائقه خود موادی را اضافه و مواد دیگری را حذف کنید.

در این جا سعی داریم تعدادی دستور پخت خانگی پیتزا را باهم بررسی کنیم.

همچنین بخوانید: انواع پیتزا و دستورپخت

پیتزا مارگاریتا

از سس مخصوص پیتزا، خمیر و زیتون تهیه می‌شود و جزء پیتزا های اصلی کشور ایتالیا است.

در این پیتزا طعم سس و پنیر غالب است. برای تهیه این غذا در منزل نیز دردسر چندانی ندارید.

یک لایه خمیر را پهن کرده، با سس پیتزا و پنیر روی آن را بپوشانید و قطعات زیتون و گوجه روی آن قرار دهید.

پیتزا مخصوص

این پیتزا در واقع همان پیشنهاد سرآشپز است که در منو فست فودها گنجانده شده و معمولا در پخت آن مقادیر زیادی سوسیس و کالباس استفاده می‌شود.

بنابراین طعم کالباس و پنیر در آن غالب است.

نوع خمیر مورد استفاده در پیتزا اهمیت بسیاری دارد و این پیتزا به دلیل حجم زیاد مواد مصرفی در پخت آن بیشتر به سمت پیتزاهای آمریکایی متمایل است.

بنابر این بهتر است از ظروف مخصوص برای پخت این مدل پیتزا (جعبه پیتزا در تهران) استفاده کنید.

پیتزا پپرونی

پپرونی در واقع به هر نوع سوسیس و کالباس تند و معطر شده با ادویه‌جات اطلاق می شود و جز طعم تند آن، تفاوت چندانی با انواع دیگر پیتزا ندارد.

تند بودن این غذا که با نام پیتزا هالوپینو نیز شناخته می‌شود تندی آن توسط شما غابل تنظیم است و می‌توانید از انواع سس تند برای آن استفاده کنید.

پیتزا استیک

این پیتزا یکی از محبوب‌ترین پیتزاهای موجود در منو فست فودها است و تا حدودی می‌توان گفت برای طرفدارن گوشت همیشه در ابتدای سفارشات است.

طبخ گوشت عموما به شیوه گریل انجام می‌شود و در دستور العمل آن از پودر و سس سیر استفاده می‌شود.

معمولا مایکروویو ها به امکانات گریل مجهز هستند و می‌توانید گوشت را به این روش آماده کنید.

پیتزا استیک جز پیتزاهایی به حساب می‌آید که به دو روش آمریکایی و ایتالیایی پخته می‌شود. دلیل خریدن جعبه برگر

کمتر از شصت سال است که این غذا وارد ایران شده و در این مدت کوتاه توانسته جایگاه خوبی در سفره ایرانیان داشته باشد، و به جرات می‌توان گفت تجربه پخت این غذا برای تمامی سنین لذت بخش و خاطره انگیز است.

امروزه وجود مایکروویو در بسیاری از خانه‌ها کار پخت غذاهای این چنینی را راحت کرده است.

شما نیز می توانید در ایام تعطیلات در کنار خانواده این غذا را بپزید و میل کنید.

به این صفحه امتیاز دهید!

عضویت در مجله چاپ و بسته بندی و دریافت مقالات روز این حوزه
لطفا ایمیلتان را در فرم زیر وارد کنید