طراحی منو رستوران

طراحی منو رستوران

عناوین مهم:

طراحی منو رستوران

آیا تابه‌حال به رستورانی رفته‌اید، نگاهی به منو غذا انداخته باشید و فکر کرده باشید که چگونه این طرح به این مرحله رسیده است؟

منو باید شما را ترغیب کند از آن سفارش دهید.  به همین منظور به بررسی تعدادی از مؤلفه‌های اصلی که هنگام طراحی یک منوی حرفه‌ای باید به آن توجه داشت می‌پردازیم.

منوها باید به‌روشنی با گزینه‌های غذایی شما ارتباط داشته باشند، کمی در مورد مواد تشکیل‌دهنده یا نحوه تهیه غذا توضیح دهند و مهم‌تر از همه، همه‌چیز را فریبنده کنند.

نوع فونت

طراحی منو رستوران

در طراحی منو رستوران ، نوع فونت بسیار حائز اهمیت می باشد.

یک دلیل مهم وجود دارد که این اولین مورد در لیست است. انتخاب‌های ضعیف فونت منجر به ناخوانا شدن آن می‌شود، و همین منجر به این می‌شود که مشتریان مجبور شوند از پیشخدمت بپرسند که چه چیزهای ویژه‌ای دارد یا اینکه با ناامیدی منو را پایین بگذارند و به‌جای دیگری بروند.

به‌خصوص اگر اطلاعات زیادی برای انتقال وجود دارد، مراقب انتخاب فونت‌های متفاوت باشید.

برای متن منو می‌توانید از هر فونتی استفاده کنید اما وقتی صحبت از غذاهای ذکرشده در داخل منو می‌شود، یک فونت عادی و آشنا را انتخاب کنید.

اگر واقعاً به دنبال خلاقیت هستید سعی کنید خود فونت‌ها را کمی آراسته کنید، با اضافه کردن گوشه‌ای به کلمات یا مانند این. هر کاری می‌کنید باید توجه کنید که کاملاً متن منو خوانا باشد.

رنگ مناسب برای طراحی منو رستوران

طراحی منو رستوران

رنگ نیز در خوانایی منوی شما نقش بالایی دارد. به‌عنوان‌مثال، اگر از رنگ قرمز در زمینه‌ای سبز استفاده کنید، احتمال فرار مهمانان وجود دارد مگر اینکه آماده ریسک‌پذیری باشند.

به هر حال رنگ یک فاکتور مهم در طراحی منو رستوران است. شما باید اطمینان حاصل کنید که رنگ قلم در رنگ پس‌زمینه، الگوها یا تصاویر به‌راحتی خوانده شود. برای این کار، شما باید اصول کار با رنگ‌ها را بدانید.

خود رنگ منو چیزهای زیادی در مورد حرفه‌ای بودن رستوران به مشتری می‌گوید و به نوبه خود بر چگونگی تجربه غذا خوردن در آنجا تأثیر می‌گذارد.

ممکن است در رابطه با انتخاب رنگ مناسب ، به این مطلب هم علاقه مند باشید : انتخاب رنگ مناسب رای رستوران

شما می‌توانید از رنگ‌های خاصی برای برانگیختن احساسات و ترغیب افراد به آنچه می‌خواهید استفاده کنید. برای مثال، استفاده محدود از رنگ قرمز می‌تواند توجه را به موارد پرحاشیه‌ای که می‌خواهید منتقل کنید، جلب کند. نارنجی اشتها را تحریک می‌کند، درحالی‌که رنگ قهوه‌ای با طبیعت و احساسات خاکی ارتباط برقرار می‌کند. این نشان می‌دهد که هنگام انتخاب رنگ برای منوی رستوران خود، باید معنی و کاربردهای رنگ‌های مختلف را درک کنید. انتخاب رنگ تحت تأثیر نوع رستوران و همچنین احساس و لحن موردنظر شما خواهد بود.  اما در استفاده از رنگ خاصی زیاده‌روی نکنید که بیش‌ازحد آن باعث حواس‌پرتی می‌شود. 

تصاویر

طراحی منو رستوران

تصاویر جنبه دیگری از طراحی منو رستوران است که باید با احتیاط صورت گیرد. ما فقط در مورد تصویری که ممکن است در پس‌زمینه منو یا آرم رستوران خود داشته باشید صحبت نمی‌کنیم. در بسیاری از منوهای رستوران تصاویر نادرست، گمراه‌کننده و گاه ساختگی از غذاهایی که ارائه می‌دهند، وجود دارد. آخرین بار کی به یک عکس روی منو اشاره کردید و سفارش دادید و دقیقاً همان چیزی که در تصویر بود را به دست آوردید؟

از تصاویر و عکس‌ها می‌توان در یک منوی حرفه‌ای به‌طور منطقی استفاده کرد به شرطی که نشان دهید این همان چیزی است که مشتری به دست می‌آورد. آن‌ها همچنین نباید صفحه را شلوغ کنند، نباید گمراه‌کننده باشند و باید چاپ خوبی داشته باشند. در بیشتر موارد، احتمالاً محدود کردن عکس‌ها یا استفاده نکردن از آن‌ها، منوی شما را حرفه‌ای‌تر می‌کند. اما می‌توانید تصاویر را امتحان کنید یا حتی استفاده از این دو را برای تنوع ترکیب کنید.

محتوا

نوشتن قسمتی از داستان رستوران یا اتفاق جالبی که برای آن افتاده می‌تواند باعث احساس نزدیکی با مشتری و برقراری ارتباط با او شود، اما باید توجه کنید که این نوشته کوتاه و مختصر باشد در غیر این صورت مشتری از خیر خواندش می‌گذرد. و بهتر است این نوشته در حاشیه یا پشت منو باشد چون در مرحله اول این غذاها هستند که برای مشتری اهمیت دارند و او باید بتواند به‌راحتی آن‌ها را ببیند و انتخاب کند.

محتوای اصلی که در فهرست شما باید مورد توجه قرار گیرد، مواد غذایی و حواشی کمی است که آن‌ها را توصیف می‌کند. توجه داشته باشید که قبل از چاپ چند بار منو را بررسی کنید.

کوچک‌ترین اشتباهی در آن تمام توجه را به خودش جلب می‌کند و در نظر مشتری از ارزش رستوران به‌شدت می‌کاهد.

طراحی منو رستوران

چیدمان در طراحی منو

بسته به نوع رستوران، مقدار و تنوع مواد غذایی ارائه‌شده چیدمان منوی شما می‌تواند یک صفحه، پشت‌ورو و یا چندصفحه‌ای باشد. هرکدام از این‌ها را می‌توان به‌خوبی طراحی کرد و به‌طور مناسب به مشتریان ارائه داد. اهمیت اصلی در انتخاب چیدمان آگاهی از میزان واقعی فضای موردنیاز شماست. فقط به این دلیل که می‌توانید بیست ماده غذایی را روی یک ورق کاغذ قرار دهید، لزوماً به این معنی نیست که باید این کار را انجام دهید، از ازدحام بیش‌ازحد خودداری کنید.

منوهای شلوغ باعث مشکل در خواندن می‌شود که به قیمت از دست دادن توجه مشتری است، برای همین ممکن است نتوانید دقیقاً همان چیزی را که مشتری می‌خواهد به او تحویل دهید. جای نوشته‌ها در طراحی منو رستوران می‌تواند با توجه به سلیقه شما متفاوت باشد. چه در وسط چه در گوشه‌ها هرکدام می‌تواند جذابیت متفاوتی داشته باشد. اما جدای از سلیقه شخصی هر چه انتخاب کردید باید در آن ثابت بمانید. انواع خاصی از منوها را می‌توان برای رستوران‌های متفاوت استفاده کرد. 

به‌عنوان‌مثال برای یک کافه‌رستوران استفاده از دو منو می‌تواند مناسب باشد، یکی برای غذا و دیگری برای نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های کافه. برای رستوران‌های کوچک که تخصص سفارشات بیرون بر دارند، بهتر است منویی داشته باشید که بتواند ارزان چاپ شود و در اختیار مشتری بماند، مانند یک منوی دوطرفه روی یک برگ کاغذ. منوی بچه‌ها را فراموش نکنید! به‌طورمعمول یک ورق کاغذ دوطرفه با بازی و شوخی برای جلب‌توجه کودکان، می‌تواند به همان اندازه حرفه‌ای طراحی شود.

طراحی منو رستوران

منحصر بفرد بودن

با توجه به همه این نکات، فراموش نکنید که هدف شما فقط یک طراحی منو رستوران حرفه‌ای نیست: این یک طراحی منوی حرفه‌ای است که متناسب با رستوران شماست. الگو های منوی رستوران

امکانات بی‌پایان است.  احساس نکنید که به یک منوی سنتی گره‌خورده‌اید. به شرطی که به نکات بالا توجه داشته باشید و منوی خود را متناسب با رستوران خود بسازید، آزادباشید تا آنجا که دوست دارید خلاق باشید.

مطلب مرتبط با این موضوع : چیدمان رستوران

طراحی منو رستوران

طراحی منو رستوران

5/5 - (4 امتیاز)
نویسنده: ایوب مردانی
نویسنده: ایوب مردانی

2 دیدگاه دربارهٔ «طراحی منو رستوران»

    1. بیتا نعنایی

      سلام ممنون بابت همراهیتون. به مقالات دیگه هم سر بزنید امیدوارم براتون مفید و کارآمد باشه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *